Kolašin: Služba zaštite i spasavanja i Uprava za šume lokalizovali požare na više lokacija
Darmanović podsjeća da su ranijih godina požari izazivani, uglavnom, ljudskim faktorom. On je apelovao na građane da poštuju propise i uzdrže se od paljenja vatre na otvorenom prostoru
Pripadnici kolašinske Službe zaštite i spašavanja,uz podršku zaposlenih u Područnoj jedinici (PJ) Uprave za šume (UŠ), tokom minulih nekoliko dana, lokalizovali su požare na više lokacije na području te opštine.
Gorjelo je u Rogoboru, Lakomicama, Vrujcima i na Kobiljoj glavi. Kako je rekao komandir Službe Željko Darmanović, ekipe su bile na terenu i po šest sati dnevno.
"U Vrujcima smo gasili vatru od 15 do 21 sat. Požar je, uz podršku mještana lokalizovan. U Rogoboru su gorjele livade, a u Lakomicama nisko rastinje. Požar u Kobiljoj glavi lokalizovala je Uprava za šume. Ponavlja se situacija od predhodnih godina, kada smo danima bili bez prestanka na terenu", kazao je on.
Darmanović podsjeća da su ranijih godina požari izazivani, uglavnom, ljudskim faktorom. On je apelovao na građane da poštuju propise i uzdrže se od paljenja vatre na otvorenom prostoru. Sličan apel stiže i od direktora kolašinske PJ UŠ Radovana Dabetića.
On kaže da su požari minulih dana izazvani nepažnjom i neodgvornim odnosom sugrađana. Pravovremenom intervencijom u Lakomicama, objašnjava on, spašeno je na desetine hektara državne šume.
U Vrujcima, prema riječima Dabetića, požar je „krenuo“ sa privatnog imanja. U UŠ i Službi zaštite najavljuju krivične prijave protiv sugrađanakoji izazivaju požare u šumskim kompleksima i na pašnjacima.
Šumski požari su, objašnjava komandir Službe zaštite, velika opasnost za kolašinsku opštinu.
"Oko 56 odsto teritorije opštine Kolašin je pod šumom, od čega je skoro polovina visokoekonomskih šuma. Požari svake godine naprave veliku štetu, pripadnici Službe ulažu ogroman napor, novac i vrijeme u gašenju vatre na teritoriji šuma. U takvim usloviima požari su često nekontrolisani, pa ih teško gase i avioni MUP-a“, kazao je on.
Vatrogasci kao značajan problem prepoznaju i „ nepostojanje hidrantske mreže na ruralnom području.Kako je objašnjeno, zbog velike udaljenosti hidranta nije moguće brzo puniti kamione vodom, a na ruralnom području ne postoje hidrantska mjesta na kojima je moguće napuniti kamione.
Predsjendik Opštine Kolašin Milosav Bulatović donio je nedavno Naredbom o preventivnim mjerama zaštite od požara. Tim dokumkentom naloženo je UŠ da na području kolašinske opštine, treba da organizuje čišćenje i uklanjanje granja i posječenog drveća iz šumskoh komplesa. Takođe, i da učini prohodnim šumnske puteve, kako bi vatrogasna vozila nesmatano mogla da prolaze. Naredbom su propisane obaveze još nekoliko preduzeća, službi, organa upravljanaj u zgardama, ali i građana. Bulatović je Komunalnom preduzeću naložio da iz park šuma Dulovine, Barutana i Bašenje brdo ukloni “lako zapaljive materijale”, granje i oborena stable.
( Dragana Šćepanović )