Država koči gradnju, sud ćuti od juna
“Uvjerena sam da je riječ o opstrukciji države prema opštini u kojoj je opozicija na vlasti”
Upravni sud još se nije oglasio povodom tužbe koju je Opština Herceg Novi u junu podnijela protiv Ministarstva održivog razvoja i turizma (MORT) koje, kako tvrde, “koči” izdavanje građevinske dozvole za izgradnju sanitarne deponije Duboki do.
To je saopštila potpredsjednica Opštine Danijela Đurović, istakavši da je uvjerena da je riječ o opstrukciji države prema opštini u kojoj je opozicija na vlasti, jer je MORT odluku da se prekida postupak izdavanje dozvole donio 15. maja, sedmicu nakon što je opozicija preuzela vlast.
Ona je rekla da je ministar Pavle Radulović u oktobru obećao da će postupak biti ubrzan i da će biti izdata građevinska dozvola.
“Do sada nije bilo nikakvog pomaka u tom smjeru”, kazala je Đurović.
Glavni projekat je urađen prije četiri, a građevinska dozvola izdata prije dvije godine.
Na nju su se žalili iz Opštine Kotor i Mjesne zajednice Morinj, zbog navodnog uticaja buduće deponije na morinjski sliv, zbog čega je građevinska dozvola poništena.
Naknadna dodatna geotehnička i hidrogeološka istraživanja na tom području, pokazala su da se otpad sa nove deponije neće “cijediti” u zemlju i zagađivati podzemne vode.
“Onda kada se očekivalo da su svi pravni elementi iskorišćeni i da logično treba da uslijedi izdavanje nove građevinske dozvole, Ministarstvo je donijelo Zaključak kojim se prekida postupak izdavanja građevinske dozvole, i to iz razloga 'preispitivanja uticaja Lokalne studije lokacije za sanitarnu deponiju Duboki do, na izuzetnu univerzalnu vrijednost, prirodno i kulturno-istorijskog područja Kotora, upisanog na listu svjetske kulturne baštine UNESKO-a, u postupku izdavanja dokaza utvrđenih posebnim propisom, pred nadležnim organom Ministartsvom kulture - Upravom za zaštitu kulturnih dobara“, objašnjava Đurovićeva.
“Vijesti” iz MORT-a nijesu dobile odgovore na pitanja o sanitranoj deponiji Duboki do.
Deponija Duboki do trebalo bi da bude izgrađena po najsavremenijim tehnološkim principima i uz sve mjere ekološke zaštite predviđene evropskim standardima. Projektovana je za period od 25 godina, sa mogućnošću proširenja, a ukupna vrijednost investicije procijenjena je na 6,5 miliona eura.
Bacanje smeća na privremenoj deponiji dodatno se plaća
Novljani sada otpad odlažu na privremenoj deponiji Tisove grede, čije je zatvaranje u toku jer ne ispunjava standarde. Zakonom o upravljanju otpadom predviđeno je da će opštine koje ne koriste sanitarne deponije morati da plate 10 eura po toni komunalnog otpada odloženog na privremenim lokacijama. “Ovaj izdatak samo za Opštinu Herceg Novi iznosio bi oko 180.000 eura na godišnjem nivou, što su značajna sredstva koja bi mogla da budu uložena u novu sanitarnu deponiju, umjesto da se u vidu kazne uplaćuju u državni budžet”, navodi Đurovićeva.
( Slavica Kosić )