Evolucija selfija: Od pućenja do vizuelnih dnevnika
"U zavisnosti od toga kako koristite selfije, postaje jasno da li oni na vas imaju pozitivni ili negativni uticaj"
Malo koji trend 21. vijeka je osporavan kao selfi, samofotografisanje pametnim telefonom. Ali od 2013. godine, kada je riječ uvrštena u Oksfordski rječnik, pokrenuta je debata šta ove fotografije govore o modernom životu.
Više nije toliko pametno da se selfiji osuđuju kao dokaz da je cijela jedna generacija narcisoidna. Sada eksperti, uključujući istoričare i psihologe, diskutuju da li selfiji predstavljaju važne društvene funkcije.
"Kada vidim selfi, zapravo vidim ljude koji pokušavaju da se povežu sa drugima u jednom rastuće bezličnom svijetu", kaže istoričar umjetnosti Džejms Hol, "Oni pokušavaju da se identifikuju, da potpuno izmijene sebe..."
Selfiji iz 2017. bitno se razlikuju od onih iz 2013. Pućenje, blago otvaranje usta, do položaja šake koji čini da vam ruka izgleda mršavije.
Ove godine se kao trend pojavio i "plandid", takozvani planirani selfi, za koji se koriste selfi štapovi, selfi dronovi, obje ruke pri fotografisanju, a ponekad unajmljuje i fotograf. Da li je to i dalje selfi? Trendseteri kažu - da.
Žene do 40 godina češće prave selfije od vršnjaka. Ipak, kada se pređe 40, muškarci postaju fanovi selfija.
"Selfiji su dio modernog života", kaže psiholog Džesami Hiberd, "U zavisnosti od toga kako ih koristite, postaje jasno da li oni na vas imaju pozitivni ili negativni uticaj."
Jedna američka studija pokazala je da su tinejdžeri koji više vremena provode pred ekranima telefona skloniji da budu nesrećni, što povlači pitanje: Da li su selfiji štetni po samopouzdanje?
"Onda kad prihvatimo selfije kao vizuelne dnevnike, tada će ljudi shvatiti da oni ne predstavljaju propast civilizacije niti narcisoidnu generaciju", kaže psiholog Hiberd.
( Vijesti online )