Savjet o ubistvu Pojatić: Policija nije bila profesionalna
"Ukoliko se ovakva neodgovornost i izostanak profesionalnog i humanog pristupa nastavi, onda će građani i dalje plaćati krvavi danak neradu u neodgovornosti onih koje ova država plaća da časno i odgovorno obavljaju svoj posao"
Savjet za građansku kontrolu rada policije saopštio je juče da su u slučaju ubistva profesorke u penziji Durije Pojatić konstatovali da je policija “ispoljila, i pokušava opravdati, izrazito destruktivni formalizam, neodgovornost i nedovoljnu profesionalnu posvećenost”, koji je, saopštili su, “odnio još jedan ljudski život”.
“Ukoliko se ovakva neodgovornost i izostanak profesionalnog i humanog pristupa nastavi, onda će građani i dalje plaćati krvavi danak neradu u neodgovornosti onih koje ova država plaća da časno i odgovorno obavljaju svoj posao. Ako im državne plate nijesu dovoljne, onda je pošten izlaz da ustupe svoja radna mjesta onima koji će taj težak posao odgovorno raditi”, navodi se u saopštenju koje je potpisao u ime Savjeta predsjednik prof.dr Dražen Cerović.
On je tražio 1. novembra, i 11. novembra dobio, od direktora Uprave policije Slavka Stojanovića podatke o postupanju policijskih službenika u periodu prije ubistva Pojatić.
“Savjet, isključivo na osnovu zvaničnih informacija Uprave policije, konstatuje da komunikacija Uprave policije sa javnošću, povodom kritičnog događaja, nije bila profesionalna”, navodi se u saopštenju Savjeta.
Savjet je zaključio da su “iznijeti određeni podaci koji ne predstavljaju tačne činjenice, zbog čega je javnost nepotpuno i netačno informisana na dan ubistva”.
“Stiče se utisak o postojanju namjere da se (pre)uveličaju radnje i rezultati policije”, piše u saopštenju.
Savjet je, naveli su, još ranije prepoznao potrebu unapređenja informisanosti javnosti o sveukupnim aktivnostima policije u obimu i sadržaju, koliko je potrebno da se pruži dovoljna i odgovarajuća poruka o sigurnosti građana, a da se na bilo koji način ne ugroze istražne i druge radnje kao i pretpostavka nevinosti.
“U interesu je policije da određeni medijski istupi policije budu sinhronizovani sa odgovarajućom službom nadležnog državnog tužilaštva”, navodi se u saopštenju Savjeta.
Savjet nije mogao da zaključi, piše u saopštenju, da postoji neophodna međusobna komunikacija i koordinacija policijskih patrola.
“Savjet ocjenjuje da je svakako izostao odgovarajući starješinski pristup koji podrazumijeva blagovremeno sublimiranje svih podataka sa terena i procjenu svih faktora rizika, te preventivno djelovanje, shodno kvalitetno analiziranim informacijama i činjenicama sa terena. Izostao je i preventivni rad koji je mogao da uključi dodatno prikupljanje operativnih i drugih saznanja, posebno od oštećene i komšija”, piše u saopštenju.
Oni navode da sve to, naročito nakon potvrđenog saznanja da je Emir Sarvan proveo čitav jedan dan, 16.oktobra 2017.godine, ispred ulaza kasnije ubijene profesorice, jasno ukazivalo, imajući u vidu i prethodna saznanja, na njegovo nastojanje da na određeni način kontroliše kretanje i pristupi Pojatić sa namjerom da je ugrozi.
“Savjet je iznenađen što u konkretnom slučaju nijesu u dovoljnoj mjeri preduzete aktivnosti policijskih službenika Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici CB Podgorica”, navodi se u saopštenju.
( Olivera Lakić )