Matematičarka prvakinja u biciklizmu, za zlato je dovoljno 13 godina i kako izgledaju pripreme sa ajkulama
Kimija Alizadeh, tekvondistkinja porijeklom iz Irana, donjela je prvu medalju Timu izbjeglica na Igrama u Tokiju, doktorka matematike Ana Kisenhofer ostavila je iza sebe najbolje biciklistkinje planete, a 13-godišnja japanska skejtborderka Momiji Nišija postala je druga najmlađa osvajačica olimpijske medalje u istoriji
Nekolicina olimpijaca pokazala je da ponekad godine, uslovi u kojima se spremaju i očekivanja javnosti zaista nisu važni.
Kimija Alizadeh, tekvondistkinja poreklom iz Irana, donela je prvu medalju Timu izbeglica na Igrama u Tokiju, doktorka matematike Ana Kisenhofer ostavila je iza sebe najbolje biciklistkinje planete, a 13-godišnja japanska skejtborderka Momiji Nišija postala je druga najmlađa osvajačica olimpijske medalje u istoriji.
Neki su, poput australijske kajakašice Džo Brigden-Džouns, na putu do Olimpijskih igara već pobedili - osvojili tamo medalju ili ne.
Ona se spremala na reci u kojoj plivaju krokodili i ajkule, a posle treninga odlazila je da radi noćne smene u jednoj australijskoj bolnici.
- Tabela olimpijskih medalja - Tokio 2020
- Za koga će navijati Balkan u Tokiju
- Mali vodič kroz Olimpijske igre - ko sve predstavlja Srbiju u Tokiju
U prva tri dana Igara bilo je i događaja koji su podigli prašinu iz drugih razloga - nemačke gimnastičarke nastupaju u zatvorenijim kostimima kako bi se borile protiv seksizma u sportu.
Prenos ceremonije otvaranja Igara južnokorejskog televizijskog operatera MBC naišao je na osudu pošto su zaposleni na ovoj televiziji Italijane predstavili uz picu, a Ukrajince uz fotografiju Černobilja.
Treninzi sa ajkulama i krokodilima, pa odlazak u noćnu smenu
Učesnici Olimpijskih igara podneli su brojne žrtve da bi se našli u Tokiju - to nije samo fraza, a slučaj australijske kajakašice Džo Brigden-Džouns dobar je primer.
Na putu do Igara u Japanu ona je trenirala na reci u kojoj su plivale bik ajkule, „poznate po tome što imaju običaj da udaraju u brodove i čamce", ispričala je Brigden-Džouns.
„Kada osetite jak udarac u kajak znate da je bik ajkula", dodaje ona.
Osim ajkula, kajakašica se susretala sa još jednim velikim predatorom tokom priprema za Olimpijske igre, a da toga nije bila ni svesna.
Nadomak izolovanog kampa gde su se pripremali australijski sportisti postoji farma krokodila i radnici su im pokazali ogromnu životinju koja je bila u reci.
„To nismo morali da znamo", kazala je kajakašica.
Vrhunski sportisti koji uspeju da izbore olimpijsku vizu uglavnom su profesionalci i osnovna obaveza im je da unaprede rezultate na sportskim borilištima, ali Australijanka i u ovom slučaju iskače iz kalupa.
Iako je već učestvovala na Igrama u Londonu 2012, gde je došla do finala u kajakaškoj trci na 4,500 metara, vožnja kajaka joj nije jedino zanimanje pošto radi kao medicinska sestra u jednoj australijskoj bolnici.
„Bilo je perioda u karijeri kada sam morala da treniram izuzetno naporno ili mi je bio neophodan oporavak, ali sam morala da žurim na posao ili sam izlazila iz noćnih smena.
„Međutim, to mi je pomoglo da smanjim pritisak - ako ne uspem u sportu, imam život van njega", ispričala je Bridgen-Džouns.
- Koje nove sportove gledamo na Olimpijskim igrama
- Ujedinjeni emocijom - ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Tokiju
- Kako su izgledale sportske igre na Paliću koje su postojale 16 godina pre Kubertenovih
Tokom pandemije korona virusa, na pamet joj je pala nova aktivnost kojom bi mogla da popuni dan - pravljenje kolača.
„Uvek sam volela da pravim i jedem kolače - to se iz hobija pretvorilo u dodatno zanimanje i biznis", kaže ona.
Mladost nije hendikep - u bazenu i na skejtbordu godine ne znače mnogo
U olimpijski program ove godine je uključen skejtbording, a trinaestogodišnja Momiji Nišija iz Japana je prva šampionka u ovoj disciplini.
Japanka je tako postala druga najmlađa osvajačica medalje na Igrama, računajući i mušku i žensku konkurenciju.
Drugo mesto u ženskom skejtbordingu zauzela je Rajsa Leal iz Brazila, koja takođe ima 13 godina, dok je bronzu osvojila šesnaestogodišnja Funa Nakajama iz Japana.
Ove tri takmičarke čine najmlađi pobednički podijum u istoriji Olimpijskih igara sa prosekom od 14 godina i 191 danom.
Da godine nisu presudne na sportskim borilištima pokazao je i Ahmed Hafnaui, plivač iz Tunisa koji došao do olimpijskog zlata u trci na 400 metara slobodnim stilom.
Hafnaui je bio autsajder u finalnoj trci pošto je imao najlošije vreme u kvalifikacijama.
Kako je istakao u izjavi za La Pres iz Tunisa, cilj mu je bio da se domogne medalje na narednim Olimpijskim igrama u Parizu.
„Jednostavno ne mogu da verujem, ovo je ostvarenje sna. Bilo je sjano, isplivao sam najbolju trku u karijeri", rekao je Hafnaui posle osvajanja zlatne medalje u Tokiju.
Tekvondistkinja osvojila prvu medalju za izbeglice
Jedna od brojnih novina u Tokiju je premijerno pojavljivanje tima izbeglica na Igrama, a prvu medalju - i to zlatnu - delegaciji iseljenika donela je tekvondistkinja Kimija Alizadeh.
Ona je prethodno osvojila bronzu u kategoriji do 57 kilograma u Brazilu 2016. godine takmičeći se pod zastavom Irana.
Međutim, kada se vratila u Iran shvatila je da je funkcioneri koriste kao „oruđe" za ostvarivanje sopstvenih ciljeva.
„Nisam im bila bitna i niko od sportista im nije bio važan", istakla je ona.
- Olimpijske igre u Tokiju iz prve ruke
- Olimpijada ili Olimpijske igre - kako se kaže
- „Antiseks“ kreveti u Olimpijskom selu - mit ili istina
Preselila se u Nemačku koja joj je ponudila azil, ali stvari nisu išle glatko ni u novoj domovini.
Dobijala je pretnje na društvenim mrežama, a iranske vlasti nisu dozvolili da nastupa za nemački tekvondo tim, pa od 2018. godine nije imala zvanične borbe.
„Sve se promenilo i bila sam pod velikim pritiskom.
„Mislim da mi je tekvondo pomogao da prebrodim taj period - kada treniram ne mislim ni o čemu drugom", objašnjava ona.
Ipak, kada je formiran Tim izbeglica pojavila se šansa za Alizadeh da se nadmeće za drugu medalju Igrama.
„Pomislila sam da ću morati da napustim tekvondo, ali sada mogu da se bavim ovim sportom kao slobodna žena", poručila je ona.
Matematičarka postala zlatna biciklistkinja
Austrija je čekala 17 godina na zlatnu medalju sa Olimpijskih igara i dočekala ju je u Japanu.
Odličje je donela biciklistkinja Ana Kisenhofer od koje se nije očekivalo da se vrati kući sa medaljom.
„Da li je gotovo? Da li moram još da vozim?", upitala je ona po prolasku kroz cilj vidno iscrpljena.
Ova tridesetogodišnja matematičarka, koja je studirala na Kembridžu i stekla zvanje doktora nauka u Kataloniji, prva je Austrijanka koja je osvojila medalju u biciklizmu na Olimpijskim igrama.
„Nisam više imala snage u nogama, nikada nisam potrošila ovoliko energije i teško da bih mogla da vozim još.
„Nisam očekivala pobedu - žrtvovala sam sve da bih bila među najboljih 15, a ovo je neverovatna nagrada", rekla je Kisenhofer.
Iako nema klub od 2017. i nije spadala među najbolje rangirane biciklistkinje do odlaska u Japan, Kisenhofer je uspela da ostavi iza sebe svetsku šampionku Anemik van Vluten iz Holandije.
Holanđanka je pomislila da je osvojila zlato kada je prošla kroz cilj i počela je da se raduje, ali nije računala da je Austrijanka već završila trku.
„Nisam bila u pravu. Niko nije obraćao pažnju na nju, ni ja je ne znam", rekla je van Vluten.
Pošto je 2017. napustila tim Loto Saudgal Lejdis, Kisenhofer je pauzirala godinu dana, da bi se 2019. vratila biciklizmu u amaterskoj konkurenciji.
Dve godine kasnije, osvojila je zlatnu medalju u Tokiju.
Borba protiv seksizma u gimnastici i propust južnokorejske televizije
Nemačke gimnastičarke odlučile su da nose zatvorenije kombinezone tokom nastupa u Tokiju.
Umesto uobičajene opreme koju nose gimnastičarke i podsećaju na jednodelne kupaće kostime, Nemice nastupaju imaju duge nogavice i rukave do lakata.
Nešto slično uradile su na Evropskom prvenstvu ove godine i to je njihov način borbe protiv seksualizacije gimnastike.
Želimo da mladi osete da je bezbedno baviti se ovim sportom, izjavila je tada Sara Vos, članica nemačkog tima koji još čine i Paulih Šafer-Betz, Elizabet Sajc i Kim Bui.
Sajc smatra da se u ovim uniformama gimnastičarke „osećaju udobno".
„Želeli smo da pokažemo da žene i svi ostali treba da imaju pravo da biraju opremu u kojoj će se takmičiti", dodala je ona.
- Minhen 1972: Septembarski dani posle kojih više ništa nije bilo isto
- Može li Japan da spreči super brzo širenje zaraze na Olimpijskim igrama
- Olimpijske igre: Žene koje moraju da biraju između takmičenja i majčinstva
U svetskoj javnosti podigla se prašina oko još jednog oblika stereotipa u sportu.
Južnokorejski televizijski operater MBC prilikom otvaranja Igara koristio stereotipne sinonime kako bi predstavio delegacije određenih država.
Kada su se italijanski sportisti pojavili na ceremoniji otvaranja u prenosu se pojavila ilustracija pice, Ukrajina je predstavljena uz fotografiju nekadašnje nuklearne elektrane u Černobilju, a Rumunija ilustracijom grofa Drakule.
MBC je Siriju predstavio kao „zemlju u kojoj građanski rat traje već 10 godina", a Čad kao „mračno srce Afrike".
Neki korisnici Tvitera zapitali su se da li su iz južnokorejske televizijske stanice koristili prve slike koje su im iskakale prilikom pretrage na Guglu.
Za pojedine korisnike društvenih mreža ovaj potez je „smešan" i „uvredljiv".
Iz televizijske stanice MBC oglasili su se saopštenjem u kojem su priznali da su napravili „grešku za koju nema opravdanja" i da nisu bili dovoljno temeljni kada su radili istraživanje.
Nisu imali nameru da uvrede nikoga, već da gledaocima približe koji sportisti dolaze iz koje zemlje, tvrde čelnici televizije u saopštenju.
„Narušili smo olimpijske vrednosti kao što su solidarnost, prijateljstvo i harmonija.
„Iskreno se izvinjavam i učinićemo sve da se nešto slično više nikada ne dogodi", rekao je direktor Park Sung-jae na konferenciji za medije održanoj u ponedeljak.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Svi članovi )