Ko je stvarni vlasnik Metalca?
Metalac je u stečaju bio od 2014. godine do sredine 2016, kada ga je kupila češka kompanija "Termochem"
Bivši radnici fabrike "Metalac Termochem" iz Nikšića, kojih ima oko 110, od kojih je 39 imalo ugovor za stalno, tvrde da je ta kompanija prodata, a da niko ne zna kome, dok su iz Ministarstva ekonomskog razvoja (MER) “Vijestima” kazali da ne posjeduju zvaničnu informaciju o tome, ali da ispituju ko je stvarni vlasnik fabrike.
"Krajem prošlog mjeseca ministarstvo se, u cilju sagledavanja realnog stanja, obratilo Upravi za katastar i državnu imovinu sa zahtjevom za dodatne informacije o vlasništvu, površini i vrijednosti imovine koja se vodi na ‘Metalac Termochem’ i, eventualno, druga povezana lica. Nakon što odgovori pristignu moći ćemo jasnije da sagledamo činjenično stanje", naveli su iz MER-a.
Metalac je u stečaju bio od 2014. godine do sredine 2016, kada ga je kupila češka kompanija “Termochem”.
Proizvodnja metalnih konstrukcija i njenih djelova je prekinuta 29. decembra 2019. godine zbog, kako tvrde radnici, koji od tada nemaju posao i ne primaju plate, nedostatka gasa i sirovina. Nastavak rada je nekoliko puta najavljivan, ali je svaki put odlagan uz obrazloženje da nije obezbijeđen novac za nastavak proizvodnje, te da je matična firma iz Češke u finansijskim problemima.
Radnici su se dva puta sastajali s predsjednikom Opštine Nikšić Markom Kovačevićem koji im je, kako tvrde, rekao da ne može izaći u susret njihovom zahtjevu za jednokratnom novčanom pomoći, uz obrazloženje da je to velika investicija za Opštinu.
"Ima radnika kojima je još radna knjižica u Metalcu. Dužni su nam plate i doprinose od decembra 2019. godine", rekao je "Vijestima" Milija Vukajlović, jedan od predstavnika radnika.
Iz kabineta Kovačevića nije odgovoreno na pitanja “Vijesti” da li su upoznati sa situacijom u fabrici i da li mogu pomoći radnicima.
Vukajlović je kazao da su išli u MER, ali da su ih primili savjetnici od kojih nisu dobili odgovor za rješenje problema, te da im je Kovačević obećao zajednički sastanak sa čelnicima MER-a, kako bi se našlo rješenje, ali da do sastanka nije došlo.
Iz MER-a su objasnili da je na sastanku s radnicima dogovoreno da se detaljno razmotri status i moguća rješenja situacije.
"Imajući u vidu da je proizvodnja zaustavljena prije više od godinu i po, a svjesni teške sitacije u kojoj su se našli ovi radnici, ministarstvo pomno prati situaciju i radi na iznalaženju rješenja. Ono što otežava postojeće stanje je činjenica da je fabrika u privatnom vlasništvu, te da Ministarstvo ima veoma ograničene mogućnosti za postupanje. U svakom slučaju bićemo partner svim institucijama i pojedincima koji žele da se uključe u rješavanje ovog problema, prije svega kako bi se pomoglo desetinama radnika i njihovim porodicama. Čim dobijemo zvaničan poziv za organizovanje zajedničkog sastanka s predstavnicima Opštine Nikšić, rado ćemo se odazvati", poručili su iz MER-a.
Niko ne obraća pažnju na probleme radnika
Vukajlović je u ime radnika kazao da od prestanka proizvodnje niko ne obraća pažnju na njihove probleme.
"Svi su nam obećavali da će Metalac proraditi. Premijer Zdravko Krivokapić i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović su pričali da Metalac može raditi, i da fabrika ima budućnost. Obećali su nam da će uposliti radnike Metalca za solarne panele za Elektroprivredu, ali i od toga nema ništa", naveo je Vukajlović.
Dodao je da su sve mašine i hale u fabrici u funkciji, te da treba samo da se pokrene proizvodnja.
( Ivan Ivanović )