Ibrahimović dobitnik nagrade "Risto Ratković"

Odluku je donio međunarodni žiri u sastavu: Pavle Goranović, predsjednik žirija, i Jovana Bojović iz Crne Gore, Dobrivoje Stanojević iz Srbije, Ivica Prtenjača iz Hrvatske i Elvedin Nezirović iz Bosne i Hercegovine.

1010 pregleda1 komentar(a)
Ibrahimović, Foto: JU Ratkovićeve večeri poezije

Nagrada "Risto Ratković" za 2021. godinu pripala je bosanskohercegovačkom pjesniku Nedžadu Ibrahimoviću za knjigu "Obiteljske i druge strašne pjesme", u izdanju Izdavačko-štamparske kuće Planjax komerc iz Tešnja.

Odluku je donio međunarodni žiri u sastavu: Pavle Goranović, predsjednik žirija, i Jovana Bojović iz Crne Gore, Dobrivoje Stanojević iz Srbije, Ivica Prtenjača iz Hrvatske i Elvedin Nezirović iz Bosne i Hercegovine.

Sekretar žirija Edin Smailović rekao je da se nagrada dodjeljuje za najbolju pjesničku knjigu u Crnoj Gori, Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

"Ove godine smo na konkurs dobili rekordnih 62 knjige iz pomenutih država i žiri je imao zaista težak zadatak da odabere najbolju. Zadovoljstvo je što je odluka žirija jednoglasna. To potvrđuje kvalitet knjige "Obiteljske i druge strašne pjesme" Nedžada Ibrahimovića. Inače, radi se o autoru koji je poodavno prepoznat kao kvalitetan, sa značajnim brojem nagrada i priznanja u Bosni i Hercegovini i regionu. Nagrada "Risto Ratković" biće uručena laureatu 5. septembra u kući Rista Ratkovića u Bijelom Polju, u okviru 51. Ratkovićevih večeri poezije", kazao je Smailović.

Predsjednik žirija Pavle Goranović u obrazloženju nagrade je naveo da je Ibrahimović ovom knjigom pokazuje da poezija biva sinteza svih njegovih iskustava, onih koji se pretvaraju u pitanja - lična i intelektualna, emotivna i filozofska.

"Sva iskušenja se slivaju u pjesmu kao najpodesniji prostor da se izrazi čovjek znanja i čovjek slutnje, pisac koji duboko promišlja a jednostavno prenosi. "Obiteljske i druge strašne pjesme" svjedoče o univerzalnom iskustvu svih ljudi u čije ime govori Ibrahimović, lucidni pjesnik u čijoj se poetici poeta doctus pretvara u biće razorne iskrenosti i spremnog garda. Možemo se tako "ne slagati o književnosti", ali se moramo složiti sa životom koji pjesnik opisuje i od svakodnevnih tema sačinjava poetsku bilježnicu dostupnu svakome ko se odvažio na čitalački i književni put. Ibrahimovićeva poezija odista prevazilazi granice, limbove vremena, zemalja, osjećanja, postajući nam kao neko bližnji, čiji je svijet sadržan u ovoj knjizi visokih kreativnih dometa", istakao je Goranović u obrazloženju nagrade.

Pjesnik je, nakon vijesti da je dobio ovo priznanje rekao da ima nekoliko razloga za sreću.

"Prije svega, odluku o nagradi donosi ugledni multinacionalni žiri formiran od strane jedne kulturne organizacije i jedne ustanove koje promoviraju poeziju i pjesnike iz Evrope i svijeta. Iza svega stoji jaka želja i jasan i čvrst koncept posebno domišljene kulturne politike. I na kraju, ili na početku, svejedno, je država s novcem svojih poreskih obveznika koja podupire pjesništvo. Ove kontekstualne činjenice nagradi daju snagu, značaj i ugled", kazao je Ibrahimović.

On je istakao i razloge lične prirode.

"Kao pjesnik, ja sam promoter samo svoje poetike i zagovornik jedino svoga pjesničkog svjetonazora. Zgog toga često dvojim oko uspješnosti i vrijednosti izabranog pjesničkog puta, njegovog jezika, njegovih tema i njegovog opšteg senzibiliteta. Sada je, osjećam to, makar za neko kraće vrijeme, tim dilemama došao kraj. A za to su zaslužni Risto Ratković, žiri i ustanova koja dodjeljuje ovu Nagradu", kazao je Ibrahimović nakon saznanja da je on dobitnik nagrade “Risto Ratković” za 2021. godinu. Nedžad Ibrahimović je rođen u Tuzli. Objavio knjige književnih i filmskih studija i eseja: Prelamanje eseja (1989), Čitalac na raskršću-Uvod u Midhata Begića (2001), O poeziji, pticama i drugim varkama, američka predavanja (2011), Bosanske filmske naracije, dokumenti o raspadu (2012), romane: Inkapsulirana tijela (Buybook, Sarajevo, dva izdanja 2014.) i Kuća Teodore K (Fraktura, Zagreb, 2019), te knjigu poezije “Mala povijest smrti i pisanja” (2016.) U zvanju redovnog profesora zaposlen na Filozofskom fakultetu u Tuzli.

Nagrada za mlade pjesnike 5.septembra

Na konkurs za nagradu Ratkovićevih večeri poezije za pjesnike do 27 godina, ove godine stiglo je 14 rukopisa potpisanih šifrom. Žiri je odlučio da u finale ode šest rukopisa čije su šifre: “Heterotopija”, “Vez - Roman o traču”, “Papir, kamen, makaze – Bigmouth – strike – again”, “Dubina duše”, “Saradnik” i “Dezintegrisano”.

Dobitnici prve, druge i treće nagrade Ratkovićevih večeri poezije biće poznati 5. septembra, u okviru 51. Ratkovićevih večeri poezije, kada će im biti uručene i nagrade, kazao je sekretar Žirija Edin Smailović.