Ljeto - vrijeme opuštanja i polnih infekcija

Nisu sve polno prenosive bolesti veoma ozbiljne, ali mogu biti dovoljno neprijatne da pokvare ljeto

6184 pregleda2 komentar(a)
Foto: Shutterstock

Ljeto je u punom zamahu. Vrijeme je odmora, odmaka od svakodnevice, opuštanja, putovanja, druženja. Pod uticajem sunčeve svjetlosti, toplote, dolazi i do hormonskih promjena te pojačanog lučenja nekih hormona kao što su endorfin, serotonin, adrenalin. Stvara se osjećaj dobrog raspoloženja, prijatnosti, zadovoljstva, pojačanih seksualnih aktivnosti te su češće polno prenosive bolesti i upale urogenitalnog sistema. Stoga se od svih nas očekuje maksimalna odgovornost i korištenje zaštite jer prevencija je najbolji način da nam odmor ne postane noćna mora.

Polno prenosive bolesti su zarazne bolesti koje se prenose polnim odnosom bez prezervativa sa zaražene na zdravu osobu. Uzročnici su mikroorganizmi, bakterije, virusi, gljivice, paraziti. Svako se može zaraziti prilikom vaginalnog, oralnog ili analnog polnog odnosa sa zaraženom osobom. Većina osoba sa polno prenosivim bolestima ne izgleda niti se osjeća bolesno. Većina ih i ne zna da su inficirane pa bolest prenose drugima.

Simptomi vaginalne infekcije

Najčešći simptomi su pojačani ili promijenjeni iscjedak iz vagine, penisa ili anusa, osjetljivost, žarenje ili svrbež genitalnog ili analnog područja, pojava ranica, bradavica, mjehurića na polnim organima ili analnom području, osjećaj žarenja, pečenja, bolova, iritacije tokm i poslije mokrenja, osjetljivost i bolovi tokom polnog odnosa, bolovi i osjetljivost u donjem dijelu stonmaka.

Najčešći uzročnici kod kojih se javljaju ovi simptomi su: gljivice, gardnarela, trihomonas, herpes, klamidija, ureaplazma, gonoreja, HPV, E colli. No, treba naglasiti da postoje takozvane subkliničke infekcije kod kojih nema specifičnih simptoma ili su oni vrlo diskretni pa ne obraćamo pažnju na njih ili se jave nakon nekoliko nedjelja, mjeseci pa i godina. Takvi su simptomi najčešće su uzrokovani klamidijom, ureaplazmom, mikoplazmom, beta hemolitičkim streptokokom, HPV-om, virusom hepatitisa, HIV-om.

Važno je liječiti infekcije

Posljedice neliječenih infekcija mogu biti teški upalni procesi ženskih i muških reproduktivnih organa, smanjena plodnost, neplodnost, mogućnost češće vanmaternične trudnoće, promjene PAPA testa od preinvazivnih lezija kao što su CIN I, II, III, sve do karcinoma.

Uzročnici polno prenosivih bolesti mogu se prenijeti sa zaražene majke na dijete tokom trudnoće, poroda i dojenja. Samo rana dijagnoza i pravovremeno liječenje smanjuju mogućnost posljedica infekcija. Obavezno je istovremeno liječenje oba partnera.

Ne zaboravite prezervative

Prevencija je važna. Niko se ne mora zaraziti polno prenosivim bolestima ukoliko se ponaša odgovorno. A odgovorno ponašanje uključuje pravilno i dosljedno korištenje prezervativa za vaginalni, oralni i analni polni odnos, izbjegavanje rizičnog polnog ponašanja - često mijenjanje partnera te upuštanje u spolne odnose s nepoznatim osobama.

Pravilna higijena i zdrava prehrana

Naravno da uz to treba voditi brigu o higijeni, pazeći koje preparate upotrebljavate za održavanje higijene, vodeći računa o tome da pH vagine mora biti kiseo jer nas takav štiti od potencijalnih infekcija.

Takođe se preporučuje nositi pamučno i prozračno donje rublje, izbjegavati dnevne uloške, piti dovoljno tečnosti i paziti na prehranu. Treba jesti što više svježeg voća i povrća, mahunarki, integralnih žitarica, fermentiranih mliječnih proizvoda, najbolje onih koji sadrže zdrave probiotičke bakterije, lako svarljive proteine.

Kvalitetna prehrana, bogata vitaminima, mineralima, lako svarljivim proteinima i fermentiranim mliječnim proizvodima, pomaže nam da organizam zaštitimo iznutra, podiže imunitet, štiti kožu i sluznice.