Bista Batinija postavljena u gradskom parku u Pljevljima

Rafael Batini jedan je od više stotina partizanskih boraca, simpatizera i saradnika koje su italijanski fašisti strijeljali od jula 1941. do 20. novembra 1944. godine u uvali između dva brda u mjestu Senjak u Pljevljima

9378 pregleda3 komentar(a)
Bista Batinija u gradskom parku, Foto: Goran Malidžan

Bista revolucionara Rafaela Batinija, koju su lopovi zimus otuđili sa postamenta iz kruga nekadašnje Vojne fabrike, postavljena je u parku u centru grada, nedaleko od fontane na Trgu 13. jul.

Postavljena je pored bista revolucionara Mirka Pejatovića i Ljubomira Medenice.

Dugogodišnji predsjednik boračke organizacije u Pljevljima Vidoje Despotović kazao je da je Batinijeva bista postavljena je 1985. godine u Sjenjaku u okviru obilježavanja mjesta stradanja oko 80 revolucionara u toku NOB, koje su na tom mjestu strijeljale italijansko -njemačke jedinice i jedinice četnika i muslimanske milicije.

Despotović je kazao da su odlučili da bistu postave na novu lokaciju jer je prostor na Senjaku, koji je u vlasništvu pritvorenog biznismena Dragana Brkovića, “prepušten zaboravu”.

Rafael Batini jedan je od više stotina partizanskih boraca, simpatizera i saradnika koje su italijanski fašisti strijeljali od jula 1941. do 20. novembra 1944. godine u uvali između dva brda u mjestu Senjak u Pljevljima. U znak sjećanja i poštovanja prema mladiću, Pljevljaci su mu podigli bistu nekoliko metara dalje od spomenika podignutom svim strijeljanim na tom mjestu.

Na bisti su ispisana dva imena - Rafael Batini i Mišo Cvetković, a oba pripadaju istom čovjeku. Prvo je dobio na rođenju, a drugo je koristio tokom Drugog svjetskog rata.

Despotović kaže da je ime Mišo Cvetković Batini koristio kako Njemci, ukoliko bi ga zarobili, ne bi otkrili njegovo jevrejsko porijeklo.

”Batini je rođen 1910. u Bitolju i po porijeklu je Jevrej. Bio je član Komunističke partije Meksika. Tamo je završio fakultet nakon čega se vratio u Bitolj. Prije rata osuđen je na tri godine robije, a 1941. uspio je da pobjegne iz zatvora i da se prebaci u Sandžak. U Novoj Varoši je bio sekretar partije, a onda je izabran za organizacionog sekretara Oblasnog komiteta KPJ za Sandžak. Njega su 8. jula 1942. godine u rejonu sela Meljak uhvatili meljački četnici koji su ga predali Italijanima u Pljevljima i on je 12. juna 1941. godine sa ostalim rodoljubima strijeljan na Senjaku”, rekao je Despotović.