Martinović: Zaštititi poljoprivredne proizvode preko dobijanja oznaka kvaliteta
''Zaštita proizvoda treba da doprinese povećanju zarade i poboljšanju kvaliteta života i ojača cjelokupnu ruralnu ekonomiju. Podstaći će pravedniju raspodjelu profita i osnažiti lokalne učesnike u proizvodnji. Sve aktivnosti trebalo bida budu usmjerene ka očuvanju i poboljšanju prirodnih resursa koji ostaju budućim generacijama''
Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) organizovalo je predavanje za 15 poljoprivrednika iz opštine Nikšić na temu „Zahtjevi kvaliteta i bezbjednosti hrane uz poštovanje načela zaštite životne sredine–izazovi i mogućnosti“. Predavač je bila profesorica Aleksandra Martinović, a predavanje je organizovano u sklopu projekta „Unapređenje lokalnih kapaciteta za potrebe poljoprivrednih proizvođača“.
Kako se navodi u saopštenju DMEN-a, Martinović je kazala da poljoprivredni proizvođači u Crnoj Gori treba da se orijentišu na zaštitu svojih proizvoda preko dobijanja oznaka kvaliteta, a da su zvanične oznake kvaliteta u Evropskoj uniji (EU) kojima poljoprivrednici treba da teže: ime porijekla, geografska oznaka, garantovano tradicionalni specijalitet i oznaka organske proizvodnje.
''Prednost Crne Gore su tradicionalni prehrambeni proizvodi. Tradicija znači povezanost sa teritorijom. Ljudi koji su odabrali da se bave poljoprivrednom proizvodnjom imaće brojne koristi ako registruju svoje proizvode kroz dobijanje oznaka i sertifikata. Imaće korist od činjenice da će se povećati svijest potrošača o njihovom proizvodu. Potrošači su sve više usmjereni na regionalne i specifične prehrambene proizvode. Geografske oznake i šeme kvaliteta povećavaju raznovrsnost poljoprivredne proizvodnje i pomažu potrošačima dajući im informacije u vezi proizvoda“, navela je Martinović, stoji u saopštenju koje potpisuje asistent na projektu, Dušan Babić.
Kako se navodi, zaštita proizvoda omogućiće ekonomsku, društveno-kulturološku, ekološku korist, ali i spriječiti obmanu koja se zasniva na korišćenju imena proizvoda i nekih njegovih karakteristika kada za to nema nikakvog osnova.
''Zaštita proizvoda treba da doprinese povećanju zarade i poboljšanju kvaliteta života i ojača cjelokupnu ruralnu ekonomiju. Podstaći će pravedniju raspodjelu profita i osnažiti lokalne učesnike u proizvodnji. Sve aktivnosti trebalo bida budu usmjerene ka očuvanju i poboljšanju prirodnih resursa koji ostaju budućim generacijama'', kazala je Martinović i dodala da su bezbjednost i kvalitet hrane regulisani pravilima koja treba poštovati u procesu proizvodnje i potrošnje hrane.
Projekat “Zahtjevi kvaliteta i bezbjednosti hrane uz poštovanje načela zaštite životne sredine–izazovi i mogućnosti“ finansiran je od strane Opštine Nikšić na konkursu za projekte nevladinih organizacija u projektnoj oblasti Poljoprivreda i ruralni razvoj.
( Svetlana Mandić )