Radulović: Više američkih ulaganja znači više demokratije u Crnoj Gori
On je povodom prvog ekonomskog dijaloga između SAD i Crne Gore, kazao da "kao što sam obećao na početku svog mandata, jačanje ekonomske diplomatije jedan je od prioriteta Ministarstva vanjskih poslova"
Nakon članstva u NATO i savezništva u oblasti odbrane, Prvi ekonomski dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama, koji smatram istorijskim i uspjehom crnogorske diplomatije, dodatni je impuls međusobne ekonomske saradnje koji prati dobru dinamiku naših bilateralnih odnosa, kazao je ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović.
On je povodom prvog ekonomskog dijaloga između SAD i Crne Gore, kazao da "kao što sam obećao na početku svog mandata, jačanje ekonomske diplomatije jedan je od prioriteta Ministarstva vanjskih poslova"
Radulović je rekao da konkretne rezultate i otpočinjanje projekata očekujemo već tokom naredne godine, kao i da će ih naši i američki resori realizovati u okviru pet radnih grupa iz oblasti: trgovine, ekonomskog razvoja, tehnologije i inovacija, energije i imovinskih prava.
On je istakao da učešće predsjednika Vlade Zdravka Krivokapića i podsekretara SAD za ekonomski rast, energiju i okolinu Hozea Fernandeza, dovoljno govori o ambicijama i ozbiljnosti dijaloga, te izdvojio posjetu trgovinske delegacije SAD Crnoj Gori, koja će uslijediti tokom 2022. godine.
U saopštenju Ministarstva vanjskih poslova se navodi da je Radulović naglasio da su ciljevi Ekonomskog dijaloga usklađeni sa naporima Crne Gore iz oblasti evropske integracije, te da je sada vrijeme za oživljavanje procesa proširenja.
Sjedinjene Američke Države su, kako je naveo, naš evroatlantski saveznik, ali igraju tu ulogu takođe i na našem evropskom putu.
"Vjerujem da samo paralelnim ekonomskim i demokratskim razvojem Crne Gore možemo ubrzati procese. Zbog toga Ekonomski dijalog vidim kao odskočnu dasku za ekonomsku stabilizaciju, jer samo kao ekonomski i politički stabilna država možemo ostvariti strateški cilj i postati dio evropske porodice“, kazao je on u svom izlaganju.
Za demokratizaciju društva i prevladavanje ozbiljnih naslijeđenih prepreka, kako je naveo Radulović, ključna je ekonomska stabilnost utemeljena na liberalnoj ekonomiji i „know how“, vrijednostima koje donose američki i zapadni investitori, dok je zadatak Vlade da jasnu političku volju dokaže pružajući sigurno okruženje za ulaganja.
"Da budem jasan po ovom pitanju - više američkih ulaganja znači više demokratije u Crnoj Gori“, istakao je on.
Radulović je podsjetio da je nakon prošlogodišnjih izbora, u smislu vanjske politike prva godina protekla u znaku kontinuiranog zalaganja da se ojačaju evroatlantski saveznički odnosi.
Kod kuće, kako je rekao, imamo čvrstu namjeru da svjedočimo konkretnim reformskim koracima, posebno kroz borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, što se podudara s procesima na putu integracije u EU, posebno u pregovorima o poglavljima 23 i 24.
U ostvarivanju zacrtane agende, kako je naveo, crnogorska diplomatija će dati svoj puni doprinos u sprovođenju bilateralnih ekonomskih aktivnosti, kao i rezultatima Ekonomskog dijaloga.
( M.K. )