Miljanić: Vlada mora ostati ekspertska
"Kada govorimo o rekonstrukciji, smatramo da Vlada mora ostati ekspertska i da ona ne može biti rezultat puke borbe za pozicije prvaka vladajućih koalicija“
Vlada mora ostati ekspertska i rekonstrukcija ne može biti rezultat puke borbe za pozicije prvaka vladajućih koalicija, smatraju u Građanskom savezu CIVIS.
Generalni sekretar tog saveza Zoran Miljanić kazao je da je ideja o ekspertskoj Vladi potekla od CIVIS-a.
Miljanić je kazao da je njihovo jasno opredjeljenje evroatlanski put Crne Gore i da su smatrali da je neophodno da se poslije izbora formira ekspertska Vlada kojoj su prioritet evropske integracije, za koje je opredijeljena većina građana.
"Kada govorimo o rekonstrukciji, smatramo da Vlada mora ostati ekspertska i da ona ne može biti rezultat puke borbe za pozicije prvaka vladajućih koalicija“, rekao je Miljanić u intervjuu ageniciji MINA.
Kako je kazao, iz Civisa su više puta upozorili da ne može biti odstupanja od Sporazuma iz septembra prošle godine, koji su potpisali lideri tri vladajuće koalicije.
"Isto tako, naš stav je da eksperti nijesu ljudi bez bogatog profesionalnog i životnog iskustva“, poručio je Miljanić.
On je dodao da u Civisu nijesu saglasni ni da u rekonstruisanoj Vladi ne može biti političara, odnosno da eksperata nema u političkim partijama ili među osobama koje su bile na izbornim listama.
"Ako je neko ekspert ne znači da samim tim nije političar i obratno“, pojasnio je Miljanić.
Prema njegovim riječima, kada se govori o aktuelnoj Vladi, dio javnosti s pravom upućuje kritike na rad pojedinih resora, ali ima i kritizerstva.
Miljanić je ocijenio da je važno detaljno analizirati dosadašji učinak kompletne Vlade i na osnovu toga donijeti odluke o eventualnoj rekonstrukciji.
On je kazao da kada je formirana Vlada sa 12 ministarstava nije bilo teško pretpostaviti da pojedini ministri nijesu “najsrećnija rješenja” i da su neki resori suviše glomazni.
U takvoj situaciji, kako je kazao, bilo je nemoguće odgovoriti izazovima i ostvariti napredak na svakom planu djelatnosti Vlade.
"Smatramo da broj ministarstava treba projektovati tako da se ostvari efikasnost njihovog rada i da osnivanje budućih resora ne može biti plod puke licitacije i “odokativnih” ocjena“, rekao je Miljanić.
On je istakao da je potrebna intenzivna i konstruktivna komunikacija između tri vladajuće koalicije, a da nikako nije u redu da se kompromisi stvaraju iza kulisa i da se pojedini partneri u vlasti dovode pred svršen čin i da se ishitrenim izjavama stvara konfuzija u javnosti.
Miljanić je kazao da se CIVIS zalagao i zalaže se da manjine budu dio vlasti i da se sa manjinskim partijama pregovara transparentno i argumentovano.
Prema njegovim riječima, pitanje manjina je jedan od principa neophodnih za ostvarenje agende Vlade, evropski i evroatlanski put Crne Gore.
"Odnos prema manjinama je civilizacijska tekovina, a smatramo da je multinacionalni i multikonfensionalni sklad uslov za napredak Crne Gore i na međunarodnom i na unutrašnjem planu“, dodao je Miljanić.
Miljanić je ocijenio da je potrebna iskrenost i dijalog koji će dovesti do rješenja korisnih za sve građane Crne Gore.
"Vitalni interes manjinskih naroda je da budu partneri u vlasti, a korisne primjere o tome imamo u regionu“, naveo je Miljanić.
Kako je kazao, aktuelna situacija u Crnoj Gori je kompleksna i složena.
Miljanić je rekao da su se iskristalisala dva jaka politička bloka, jedan sačinjen od partija bivše vlasti koji, „raspirujući međunacinalne strasti, u suštini brani ranije stečene privilegije i kapital, pokušavajući tako da se odbrani i od zakona“.
"Drugi blok pokušava da ostvari reforme, ali u žaru političke borbe vitalni interesi građana nerijetko ostaju po strani“, kazao je Miljanić.
On je ocijenio da zbog političke ostrašćenosti važne odluke crnogorskog parlamenta, poput izbora članova Tužilačkog savjeta, nedopustivo kasne.
Dijalog unutar vlasti i dijalog vlasti i opozicije, prema njegovim riječima, neophodan je kako bi se spustile tenzije i povećala efikasnost rada zakonodavne i drugih grana vlasti.
"Dijalog nema alternativu, ali ne mogu ga voditi oni koji su svojom ostrašćenošću raspirivali podjele u Crnoj Gori“, rekao je Miljanić.
On je kazao da primjer nedavnih događaja na Cetinju govori kakve posljedice može imati nacionalna ostrašćenost i dalja polarizacija crnogorskog društva.
"Ne smijemo nijednog trenutka zaboraviti da je Crna Gora građanska i sekularna država i da svima, a posebno političkim prvacima Ustav i zakoni moraju biti mjera djelovanja, te da niko ne smije biti pošteđen zbog prošlog sadašnjeg ili budućeg nezakonitog postupanja“, poručio je Miljanić.
( Mina )