Jutjub uklanja sve dezinformacije o vakcinama
Najnovija odluka odnosi se na video snimke u kojima se navodi da su odobrene vakcine opasne i da izazivaju autizam, rak ili sterilitet.
Kompanija Jutjub saopštila je da će ukloniti sadržaj koji širi dezinformacije o svim odobrenim vakcinama.
Na taj način je kompanija proširila prethodnu sopstvenu odredbu o zabrani iznošenja lažnih tvrdnji o cepivima.
Najnovija odluka odnosi se na video snimke u kojima se navodi da su odobrene vakcine opasne i da izazivaju autizam, rak ili sterilitet.
Odluka obuhvata i ukidanje svih profila influensera koji se protive vakcinama.
Tehnološki gigant se našao na meti kritika zbog toga što ne čini više u borbi protiv lažnih vesti i dezinformacija o zdravstvenim pitanjima.
- Snimci sa dezinformacijama o korona virusu imaju milione pregleda
- Netačna vest usmerena protiv vakcinacije najpopularnija na Fejsbuku
- Borba sa lažnim vestima o korona virusu u Srbiji
Džo Bajden, predsednik Sjedinjenih Američkih Država u julu je rekao da su društvene mreže u velikoj meri odgovorne za skepticizam ljudi oko vakcinisanja zbog širenja dezinformacija i pozvao ih da budu aktivnije u rešavanju tog problema.
Iz Jutjuba, koji je u vlasništvu Gugla, navode da je 130.000 video snimaka uklonjeno sa njihove platforme od prošle godine kada je uvedena zabrana sadržaja koji širi lažne vesti o vakcinama.
U objavi na njihovom blogu iz kompanije su kazali da su uvideli kako se lažne tvrdnje o Kovid cepivima prelivaju na dezinformacije o vakcinama generalno.
Nova politika obuhvata vakcine koje su duže vreme odobrene, kao i one protiv malih boginja i hepatitisa B.
„Proširujemo našu politiku o zdravstvenim dezinformacijama na Jutjubu novim smernicama o vakcinama koje se trenutno primenjuju i koje su lokalne zdravstvene vlasti i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) potvrdile da su bezbedne i efikasne", piše u objavi.
Lična svedočenja koja se odnose na vakcine, sadržaj o politikama imunizacije, novim ispitivanjima i istorijski video zapisi o u uspehu i neuspehu cepiva ostaće na sajtu, dodaju iz kompanije.
Ovaj potez je usledio posle slične zabrane koju je Fejsbuk uveo u februaru, ciljajući, između ostalog, lažne tvrdnje da vakcine nisu efikasne i da izazivaju autizam.
Ali se kompanija od tada suočila sa brojnim izazovima u primeni te odluke.
Tviter je u martu najavio da će korisnicima koji više puta podele netačne informacije o vakcinama biti zabranjen pristup platformi.
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
- KAKO I GDE MOGU DA SE TESTIRAM: Različiti testovi
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )