Podsjetnik na veći problem koji EU treba da riješi

Kosovo i Srbija su postigli sporazum o okončanju najnovije krize koja je, prema riječima diplomata, bila i pokušaj da se privuče pažnja Brisela s obzirom na to da je proces ka članstvu u EU zastao

9514 pregleda3 komentar(a)
Foto: LAURA HASANI

Kosovo je juče pristalo da povuče jedinice specijalne policije sa sjeverne granice sa Srbijom kako bi se okončao spor oko registarskih tablica, koji je nakratko eskalirao u nasilje i podstakao NATO da pojača patrole.

Sporazum postignut u Briselu smirio je najnovije tenzije, ali ne rješava veći problem između Srbije i Kosova koji blokira pregovore o članstvu u Evropskoj uniji - da dvije države normalizuju odnose.

”Imamo dogovor”, objavio je na Tviteru Miroslav Lajčak, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine. “Poslije dva dana intenzivnih pregovora, dogovor o deeskalaciji i daljim koracima je upravo postignut. Zahvaljujem Besniku Bisljimiju i Petru Petkoviću (glavni pregovarači) na spremnosti da pregovaraju i da se dogovore u korist građana, objavio je Lajčak, uz tekst sporazuma od tri tačke.

Specijalni izaslanik američkog predsjednika za Zapadni Balkan, Gabrijel Eskobar, izjavio je juče u Briselu da je “ponosan što su obje strane pokazale posvećenost nalaženju rješenja”.

On je dodao da u dijalogu Beograda i Prištine ima još puno posla, ali da u narednih godinu dana očekuje veliki napredak.

”Ideja je bila da se odmah u Briselu postigne sporazum o deeskalaciji, a da se kasnije traži održivo rješenje”, rekao je Eskobar.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je umanjio nade za bilo kakav veći pomak za sada.

”Mislim da je sporazum fer prema našim građanima. Volio bih da pronađemo neka trajnija rješenja, ali da to ne podrazumijeva priznanje Kosova”, rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Srbiji, gdje je ugostio šeficu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen.

Ona je u mjestu Donje Međurovo, kod Niša, izjavila da su svi veoma zabrinuti zbog trenutne krize na Kosovu, ali da je duboko uvjerena “da je moguće da dođe do deeskalacije i da je moguće da se pronađe prijateljsko održivo rješenje”.

Prema juče postignutom sporazumu, jedinice specijalne policije koje su trenutno razmještene na prelazima Jarinje i Brnjak biće uklonjene zajedno s barikadama počev od 2. oktobra. Na prelazima će biti raspoređeni pripadnici KFOR-a i ostaće tamo otprilike dvije nedjelje radi zaštite bezbjednog i sigurnog okruženja i garantovanja slobode kretanja.

Od ponedjeljka obje države će postavljati specijalne naljepnice na registarske tablice kako bi se prekrili nacionalni simboli kao privremena mjera dok ne bude dogovoreno trajno rješenje.

Novim sporazumom je ukinuta zabrana koju su prištinske vlasti uvele svim vozačima iz Srbije da pri ulasku na Kosovo srpske registarske tablice zamijene privremenim kosovskim. Priština je saopštila da je taj potez odmazda za mjere koje Srbija prema vozačima sa Kosova primjenjuje od 2008.

Lokalni Srbi na sjeveru Kosova od 20. septembra su držali blokirane puteve ka prelazima Jarinje i Brnjak zbog odluke vlade u Prištini.

Lajčak je rekao da radi na dugoročnom rješenju.

Premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je da je nakon postizanja sporazuma o tablicama počela “era privikavanja Srbije na reciprocitet”.

Evropska unija je pozdravila dogovor o rješenju krize na sjeveru Kosova i pozvala obje strane da primijene sve ranije postignute dogovore i da nastave dijalog u cilju normalizacije odnosa.

Ovaj sukob je bio podsjetnik međunarodnoj zajednici na veći spor između Kosova i Srbije koji bi EU trebalo da riješi, piše agencija Rojters, prenoseći komentare diplomata.

Jedan visoki diplomata u Briselu je rekao da je najnovija kriza bila, jednim dijelom, pokušaj da se privuče pažnja Brisela s obzirom na to da je proces ka članstvu u EU zastao.

Uoči samita EU-Zapadni Balkan 6. oktobra u Sloveniji, Rojters je u utorak objavio da 27 članica bloka još nisu uspjele da dogovore deklaraciju kojom bi potvrdili obećanje od prije 18 godina da podržavaju članstvo država regiona.

Gabrijel Eskobar je pohvalio Lajčaka za “naporan rad i za uspjeh” u postizanju jučerašnjeg dogovora.

”Dijalog će i dalje voditi EU, nadamo se da će rezultirati integracijom cijelog Zapadnog Balkana u Uniju”, naveo je Eskobar. On je izrazio nadu da će EU “razumjeti značaj integracije Zapadnog Balkana”.

Na pitanje da prokomentariše posjetu predstavnika Rusije jedinicama Vojske Srbije u stanju povišene borbene gotovosti, Eskobar je rekao da je “nezdravo” miješanje strana izvan regiona “koje ne učestvuju aktivno u dijalogu”.

Fon der Lajen: Pred Srbijom dosta posla

Šefica Evropske komisije je juče izjavila da se snažno zalaže za ulazak Srbije u EU i da je bolja budućnost Srbije u tom bloku, ali da je ostalo dosta posla na njenom evropskom putu.

”Podržavamo ambicije Srbije da što prije otvori nove klastere u pristupnim pregovorima”, rekla je Fon der Lajenova i pohvalila državu za ostvarene reforme. Ona je takođe istakla da članice EU imaju posljednju riječ u davanju zelenog svjetla za napredak Beograda.

EK je u februaru 2018. saopštila da bi se Srbija mogla pridružiti EU do 2025, dodavši da je to veoma ambiciozan cilj. Rojters ocjenjuje da to sada djeluje nedostižno, jer spor napredak u reformama na polju vladavine prava koči pristupne pregovore.

Vučić je u prisustvu šefice EK obećao reforme i da će pomoći u poboljšanju odnosa sa Kosovom.