Tijelo utopljenika još nije nađeno
”Tih dana je došlo i do kratkotrajne promjene vremenskih uslova, a potraga je nastavljena i upotrebom dronova, zmajeva a i sama porodica je danima sa obale i na moru pokušavala da pronađe utopljenika”, kazao je Vijestima direktor UPSUL-a Safet Kočan.
Tijelo državljanina BiH S.H. (75) koji je 11. avgusta nestao u talasima na zajedničkom ušću Bojane, još nije pronađeno, potvrđeno je Vijestima u Upravi pomorske sigurnosti i upravljanja lukama (UPSUL).
Nesreća se dogodila kada je čovjek, nakon što se iskrcao sa prijateljima na obalu, zaplivao prema svom gliseru, koga je u međuvremenu Bojana otkačila sa sidrišta i počela da nosi prema otvorenom moru.
Borbu sa brzom rijekom, jakim strujama i talasima, izgubio je na oko 200 metara od prijatelja, koji su bespomoćno sa obale posmatrali tragičnu scenu.
Samo nekoliko minuta poslije dojave o incidentu, na licu mjesta pojavilo se plovilo Sektora granične policije, Regionalni centar - Jug, ali nijesu uspjeli da pronađu čovjeka.
Ubrzo je stigao i spasilački čamac UPSUL-a, koji je tog dana nastavio do kasno potragu za nestalim licem.
”Tih dana je došlo i do kratkotrajne promjene vremenskih uslova, a potraga je nastavljena i upotrebom dronova, zmajeva a i sama porodica je danima sa obale i na moru pokušavala da pronađe utopljenika”, kazao je Vijestima direktor UPSUL-a Safet Kočan.
UPSUL je, naveo je, takođe izvršio detaljnu potragu i sa dva spailačka čamca SAR-1 i SAR-5, u koje su se ukrcali i članovi porodice i tragali do osam nautičkih milja od ušća Bojane a uz odobrenje albanske strane, ušli i u njihovo u teritorijalno more do 2 nautičke milje.
”U daljoj potrazi UPSUL je angažovao i Regionalno ronilački centar Bijela (RCUD) koji su zajedno sa službenicima Uprave pretražili širi rejon, ali bez uspjeha i pronalaska lica za kojim se traga. Detaljan opis događaja proslijeđen je i koordinacionim centrima u Tirani, Rimu, Rijeci i Kopru, da ukoliko su morske struje odvukle tjelo ka susjednim državama, obavijeste crnogorske institucije”, kazao je Kočan.
Međutim, uprkos svemu, kako je naveo, do danas nije ostvareno ni očekivanje da tijelo ispluta negdje na površinu mora i bude pronađeno.
”Pripadnici spasilačkih jedinica UPSUL neće odustati od potrage, a na tome nam je zahvalna porodica utopljenika. Ovo je prvi put u dogogodišnjim aktivnostima UPSUL-a i traganja i spasavanja na području Velike plaže i Ade Bojane, da se utapanje desi na drugom ušću, gdje je inače izuzetno jaka struja”, kazao je Kočan.
Spašeno 119 osoba na moru
Do 15. avgusta, spasilačke jedinice UPSUL-a učestovale su u spasavanju 119 osoba na moru.
Bila su četiri slučaja utopljenja, a spašeno je i 15 plovila.
U UPSUL-u ističu da ukupno ima 298 registrovanih jahti pod MNE zastavom.
”Spasilačke jedinice UPSUL imaju svu potrebnu SAR opremu, od termovizijske kamere, noćnih dvogleda, specijalne opreme za spašavanje na moru, zatim dva drona od kojih je jedan opremljen termovizijskim senzorom, defrilbrator, spinalne daske sa koritom za evakuaciju unesrećenih osoba, brodsku apoteku... Takođe UPSUL posjediuje 5 specijalizovanih plovila koja opslužuju dva obučena spasilačka tima, a vrijeme isplovljenja čamca je 15 minuta od prijema poziva na Pomorsko operativnom centru”, navode u UPSUL-u.
Dodaju da su dva spaislačka čamca opremljena i kamerama koje se daljinski prenose na komandni centar, a posjeduju i noćni senzor, koji je veoma bitan tokom noćnog pristajanja čamaca na nepristupačnim kamenitim plažama.
( Samir Adrović )