"Stranci sa potvrđenom listom i NVO sa ovlašćenjem omogućiti stalan pristup biračkom spisku"
Predlaže se da je prava na uvid u birački spisak, Ministarstvo dužno da omogući na isti način parlamentarnoj stranci i u periodu koje nije obuhvaćeno izbornom kampanjom
Parlamentarnoj stranci, podnosiocu potvrđene izborne liste i nevladinoj organizaciji kojoj je nadležni organ izdao ovlašćenje za praćenje izbora, kompjuterskom vezom treba omogućiti stalan pristup informacionom sistemu u kojem se vodi birački spisak.
To se navodi u mišljenju na Zakon o biračkom spisku Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.
Ocjenjuje se da je taj zakon potrebno u određenim članovima izmijeniti i dopuniti kako bi bio usaglašen sa odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
Savjet je predlažio je da se Zakonom uredi da je Ministarstvo dužno da opštinskoj izbornoj komisiji za birački spisak opštine parlamentarnoj stranci, podnosiocu potvrđene izborne liste i nevladinoj organizaciji kojoj je od nadležnog organa izdato ovlašćenje za praćenje izbora, kompjuterskom vezom, omogući stalan pristup informacionom sistemu u kojem se vodi birački spisak i izvodima iz njega.
U Savjetu smatraju da bi to trebalo omogućiti od dana raspisivanja izbora do proglašenja konačnih rezultata izbora.
Iz Savjeta predlažu da uvid u promjene podrazumijeva i uvid u promjene izvršene u izvornim registrima i dokumentaciju na osnovu koje su te promjene izvršene.
"Informacioni sistem je zaštićen na način da se podaci iz biračkog spiska ne mogu kopirati niti štampati, već se može vršiti uvid u isti", kaže se u mišljenju Savjeta.
Predlaže se da je prava na uvid u birački spisak, Ministarstvo dužno da omogući na isti način parlamentarnoj stranci i u periodu koje nije obuhvaćeno izbornom kampanjom.
Ukazuje se da je sastavni dio informacionog sistema programsko rješenje za praćenje podataka o biračima, koje korisnicima informacionog sistema omogućava automatsko obavještavanje o izvršenim promjenama.
Navodi se da se prilikom uvida u birački spisak, u informacionom sistemu automatski evidentiraju korisnici ličnih podataka, pravni osnov, podaci u koje je vršen uvid, vrijeme odjave i prijave sa sistema, a što je u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.
"Parlamentarna stranka, podnosilac potvrđene izborne liste i nevladina organizacija kojoj je od nadležnog organa izdato ovlašćenje za praćenje izbora dužne su da odrede najviše četiri lica koja su ovlašćena i odgovorna za pristup informacionom sistemu u kojem se vodi birački spisak. Iste su dužne da o tome obavijeste Ministarstvo", predlažu iz Savjeta.
Savjet Agencije smatra da parlamentarnoj stranci, podnosiocu potvrđene izborne liste i nevladinoj organizaciji kojoj je izdato ovlašćenje za praćenje izbora, treba omogućiti pristup informacionom sistemu, kompjuterskom vezom koja sadrži podatke iz biračkog spiska a koji je zaštićen tako da se podaci iz biračkog spiska ne mogu kopirati niti štampati već se može vršiti uvid u njega.
"Ministarstvo je dužno da ovlašćenom predstavniku parlamentarne stranke, potvrđene izborne liste, nevladinoj organizaciji kojoj je izdato ovlašćenje za praćenje izbora, omogući uvid u službenu dokumentaciju na osnovu koje se vrši promjena u biračkom spisku (dokumentacija: državljanstva, ličnih karata građana, odjave i prijave mjesta prebivališta, matičnog broja građana, matične registre rođenih i umrlih)", ocijenili su iz Savjeta.
Oni predlažu da treba predvidjeti da je Ministarstvo dužno da parlamentarnoj stranci omogući uvid u službenu dokumentaciju na osnovu koje se vrši promjena u biračkom spisku i u periodu koje nije omogućeno izbornom kampanjom.
Uvid se vrši u službenim prostorijama organa kod kojih se službena dokumentacija nalazi.
"Izuzetno, Ministarstvo će zakonskom korisniku odobriti prepisivanje, kopiranje ili skeniranje službene dokumentacije na osnovu koje su izvršene promjene u biračkom spisku, ukoliko im je ista potrebna za vođenje odgovarajućeg postupka pred nadležnim organom", kaže se u mišljenju Savjeta.
( MINA business )