Da li pomjeranje prsta može da bude sport: Video-igrice uskoro u olimpijskoj porodici?
"Takmičarski e-sportovi mogu da se smatraju sportskom aktivnošću, za koju se igrači pripremaju i treniraju intezitetom koji bi mogao da se poredi sa pripramama takmičara u tradicionalnim sportovima", saopšteno je iz MOK-a
Međunarodni olimpijski komitet formalno je ublažio očekivanja ljubitelja video-igara da će tzv. e-sportovi, sve popularniji u svijetu, biti uskoro uključeni u program Olimpijskih igrara.
Prije nekoliko dana pojavila se informacija da su se predstavnici MOK-a sastali sa čelnicima međunarodnih federacija u e-sportovima, kao i predstavnicima igrača, te da je tom prilikom "prepoznat napredak koji ova disciplina ostvaruje na planu popularnosti i zastupljenosti širom svijeta".
Nakon saopštenja sa sastanka, u kome je navedeno da se "može stvoriti platforma na osnovu koje bi se e-sportovi priključili olimpijskom pokretu", pojavile su se spekulacije da bi neke od disciplina mogle da se nađu na programu Igara u Parizu 2024. godine.
Takve spekulacije "natjerale" su MOK da dodatno objasni kako stoje stvari.
"Da bi e-sportovi bili prepoznati kao sportovi pod okriljem MOK-a, neophodno je da ne krše olimpijske vrijednosti", saopštio je MOK.
E-sportovi (elektronski sportovi) imaju više disciplina, a uglavnom je riječ o video-igricama, koje imaju nasilan karakter i koje se svode na "ubijanje i uništavanje suprotstavljenih strana u virtuelnom svijetu".
"Video-igrice se uglavnom baziraju na nasilju, eksplozijama, ubijanju....", kazao je prije dva mjeseca Tomas Bah, predsjednik MOK-a.
Nakon posljednjeg sastanka, MOK je, međutim, prepoznao i sportski aspekt..
"Takmičarski e-sportovi mogu da se smatraju sportskom aktivnošću, za koju se igrači pripremaju i treniraju intezitetom koji bi mogao da se poredi sa pripramama takmičara u tradicionalnim sportovima", saopšteno je iz MOK-a.
Činjenica je, takođe, da su e-sportovi u ekspanziji, da su nagradni fondovi na turnirima u pojedinim disciplinama dostigli višemilionske iznose.
Zvanični podaci govore da je preko 300 miliona ljudi širom gledalo takmičenja u e-sportovima 2016. godine, a da su generisali preko 450 miliona eura prihoda.
Takođe, e-sportovi će se naći na programu Azijskih igara 2022. godine, dvije godine prije OI u Parizu.
Pitanje je, naravno, da li će pomjeranje prsta i borba sa virtuelnim protivnikom ikada biti pravi sport, ali je činjenica da je u vrijeme globalizacije i marketinga važnije od svega - da li bi prepoznavanje e-sporta kao pravog sporta bilo finansijski isplativo...
( Vijesti sport )