Najveći problemi sa kojima se stariji suočavaju su usamljenost, loše zdravstveno stanje i siromaštvo
"Upravo kao odgovor na takve potrebe, zadovoljstvo nam je da najavimo otvaranje dva centra za njegu starijih lica u Baru i Bijelom Polju koji će pružati set inovativnih usluga socijalne i zdravstvene zaštite za starije na lokalnom nivou", kazala je generalna sekretarka Crvenog krsta Crne Gore Jelena Dubak
Stariji su po svojoj prirodi jedna od najranjivijih grupa u društvu. Rezultati istraživanja koja smo proteklih godina sprovodili govore da najveći problemi sa kojima se stariji suočavaju jesu usamljenost, loše zdravstveno stanje i siromaštvo.
Ovo je kazala generalna sekretarka Crvenog krsta Crne Gore Jelena Dubak koja je danas govorila na konferenciji za novinare povodom predstavljanja rezultata istraživanja o potrebama starijih u zajednici.
Dubak je istakla da je neophodno unaprijeđenje dostupnosti, pristupačnosti i kvaliteta usluge za starije, kako bi se odgovorilo na njihove potrebe.
"Upravo kao odgovor na takve potrebe, zadovoljstvo nam je da najavimo otvaranje dva centra za njegu starijih lica u Baru i Bijelom Polju koji će pružati set inovativnih usluga socijalne i zdravstvene zaštite za starije na lokalnom nivou. Sredstva za rad ovih centara za naredne dvije godine obezbijedili smo uz podršku Evropske unije i Austrijske agencije za razvoj, a u okviru EU regionalnog projekta „Inovativne usluge podrške za starije u zajednici“ koji sprovodimo u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja i Austrijskim Crvenim krstom", saopštila je ona.
Istraživanje o potrebama zajednice koje su sproveli od marta do juna, dodala je ona, kao rezultat treba da da preporuke za rad ovih centara kako bi se na što bolji način odgovorilo na potrebe starijih.
Predstavnica ministarstva zdravlja, načelnica Slavojka Šuković smatra da je otvaranje centara neophodno i posebno je zanimljiv inovativni pristup usluga za starije sa demencijom.
Ispred Instituta za javno zdravlje Crne Gore obratila se dr Agima Ljaljević koja je kazala da su sve veći broj starijih u populaciji, njihova mentalna i fizička očuvanost učinile da se ova populaciona grupa prepozna kao važan društveni potencijal i inicirale su potrebe inoviranja usluga koje se njima pružaju.
S tim u vezi, ističe, neophodno je uvažiti iskazane potrebe ovog dijela populacije, zbog čega je realizovano istraživanje potreba starijih osoba i onih koji se brinu o njima.
Ljaljević navodi i da su podaci pokazali da su starije osobe identifikovale, prema prioritetima: značaj kompetentnog, kvalitetnog i adekvatnog zadovoljenja zdravstvenih potreba, riješavanje problema izolovanostii, socijalnog zanemarivanja i sličnih faktora rizika koji vode u depresiju, značaj informisanja i edukacije, naročito u oblastima u kojima su insuficijentna njihova znanja i vještine, kao što su ponašanje i generalno mentalno zdravlje (zbog čega su kao vrlo značajno identifikovali zadovoljenje njihovih psihosocijalnih potreba).
Takođe, prema njenim riječima, od velikog značaja je regulisanje i potreba pomoći u kući (pomoć geronto domaćica i usluge volontera ), zadovoljenje finansijskih potreba (koje uslovljavaju različita ograničenja), posjete socijalnih radnika, pružanje informacija vezanih za ostvarivanje prava iz domena socijalne zaštite.
"Kada je riječ o onima koji se brinu o starijima, takođe je identifikovana potreba pomoći, jer su oni naveli da su opterećeni brigom o starijim čalnovima svoje porodice i da im u tome pomažu isključivo članovi njihovih porodica. U vezi s navedenim, njegovatelji su prepoznali značaj direktne pomoći u pružanju usluga brige i njege, zatim edukacije i sticanja vještina u vezi sa pružanjem usluga brige i njege, posebno za starije osobe s demencijom", saopštila je Ljaljević.
Drugi inovativni pristup odnosi se na pružanje podrške starijim osobama kod kojih postoje kognitivne poteškoće i demencija.
"U tom dijelu će se za starije osobe koje imaju demenciju obezbijediti volonterske usluge koje će pružati obučeni volonteri. Pored toga, Austrijski Crveni krst će nam predstaviti poseban vid podrške za navedenu populaciju, kroz program koji se koristi putem ttable uređaja, a koji će biti prvi put primijenjen u Srbiji i Crnoj Gori. Ova usluga podrazumijeva aplikaciju čijim korišćenjem se sprečava dalje kognitivno propadanje, a koja se sastoji od niza zadataka kao što su: odgovaranje na postavljena pitanja, puzzle, popunjavanje slika djelovima koji nedostaju, ponavljanje stihova pjesme i sl. Aplikaciju adaptira za naše govorno područje agencija Digitaal life GmbH iz Austrije. Njihova misija je razvoj digitalnih rešenja za zdravlje i njegu radi jačanja blagostanja i kvaliteta života starijih ljudi. Efikasnost korišćenja ove aplikacije dokazana je u brojnim naučnim studijama", saopšteno je iz Crvenog krsta Crne Gore.
( M.K. )