Uspostavljaju regionalni centar za maslinarstvo
Subtitle/Podnaslov - It aut pa sitaesciis aut ipsaeperem is que nat esciis aut ipsaeperem is que nat
Jačanje konkurentnosti proizvodnje maslinovog ulja u programskom području kroz prekograničnu saradnju – COOPeR” (Enhancing competitiveness of olive production in the program area through cross border cooperation - COOPeR) - INTERREG - IPA CBC naziv je novog IPA prekograničnog projekta koji sprovode partneri iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, sa Gradom Mostarom, kao vodećim partnerom.
Projekat je sufinansiran sredstvima EFRR i IPA II fondova Evropske unije. Cilj projekta COOPeR je uspostaviti prekograničnu saradnju i Centar za maslinarstvo, posvećen zajedničkom istraživanju i razvoju na polju maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja. Vodeći partner na projektu je Grad Mostar, a osim njega partneri su i Hrvatska gospodarske komora, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Privredna komora Federacija Bosne Ii Hercegovine te Maslinarsko društvo “Boka” iz Tivta.Ukupan budžet projekta COOPeR je 884.677,75 eura od čega se iz EU fondova obezbjeđuje iznos od 751.976,07 eura. Kako je saopšteno iz MD “Boka” iz Tivta, usluge Centra za malsinarstvo uključuju i širok spektar laboratorijskih i dijagnostičkih testova i postupaka (npr: identifikacija i suzbijanje štetočina, liječenje bolesti maslina i sprovođenje hemijskih analiza maslinovog ulja), ciljane programe obuke i razmjene znanja između učesnika u lancu vrijednosti.
“Mreža svih subjekata u partnerstvu, ima za cilj da podstakne dijalog i akcije i odgovori na specifične potrebe u sektoru maslinarstva. Glavne ciljne grupe su maslinari, lokalne, regionalne i nacionalne vlasti, visokoškolske i istraživačke institucije, sektorske agencije, mala i srednja preduzeća i organizacije za podršku poslovanju.”- pojašnjavaju iz MD “Boka”.
U toku je sprovođenje aktivnosti mapiranje aktera u maslinarskoj proizvodnji za koju je izrađen i pooseban Upitnik za mapiranje. Upitnik je napravio prof.dr Mirko Knežević, sa Biotehničkog fakulteta, Univerziteta u Podgorici, a on će se koristiti za prikupljanje informacija sa terena (svaki partner za svoje predviđeno područje) o maslinarskoj proizvodnji na regionalnom nivou i za izradu Baze podataka stejkholdera kojoj će pristup imati svaka od zemalja partnera u projektu. Upravo je u toku anketiranje maslinara, koje, na teritoriji Boke Kotorske sprovodi MD “Boka”.
O metodologiji, početku aktivnosti i kontaktu sa anketarima, maslinari su ranije obaviješteni e-malom i preko web stranice Društva. Anketa će obuhvatiti najmanje 30 ispitanika na području opština Kotor, Tivat, Herceg Novi. Trening za maslinare u organizaciji Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša održaće se 15. i 16. oktobra u Splitu, za ukupno 20 polaznika iz sve tri partnerske države. Trening podrazumijeva dvodnevnu edukaciju maslinara i drugih subjekata iz sektora maslinarstva i terenski obilazak maslinjaka na Braču. Teme su ranije odabrane, na bazi iskazanog interesovanja maslinara. Desetoro članova Maslinarskog društva “Boka” do sada se prijavilo za prisustvo ovom treningu
( Siniša Luković )