Naložena isplata plata, pokrenut prekršajni postupak

Stanje u firmi Sportski rekreativni centar Budva praktično oslikava i stanje u budvanskoj vlasti i političke trzavice na relaciji Demokrate – DF, a radnici tri mjeseca nisu isplaćeni

4974 pregleda2 komentar(a)
Foto: Vuk Lajović

Inspekcija rada naložila je v.d. direktoru Sportsko-rekreativnog centra (SRC) “Budva”, Martinu Zenoviću, da radnicima te opštinske firme koja gazduje zatvorenim bazenom isplati tri zaostale zarade, te protiv njega zbog kršenja zakona pokrenula prekršajni postupak pred Sudom za prekršaje u Budvi.

Ovo je epilog inspekcijske kontrole, u čiji zapisnik su “Vijesti” imale uvid, a koja je ušla u SRC Budva na insistiranje Sekretarijata za društvene djelatnosti, kako bi se utvrdilo šta se dešava u firmi u protekla tri i po mjeseca, od kada traju previranja podgrijana političkim tenzijama na relaciji Demokrate i Demokratski front, a zbog čega radnici trpe i mjesecima ne primaju zarade.

Agonija kroz koju prolazi firma počela je još krajem juna, kada je tadašnji odbor drektora na čijem je čelu bio Ljubo Dragišić smijenio dotadašnjeg izvršnog direktora Zenovića (Demokrate) sa te funkcije, uz tvrdnju da je nedomaćinski upravljao firmom, uveo je u dugove, te podnio kotorskom tužilaštvu krivičnu prijavu zbog zloupotrebe položaja. Međutim, u septembru dolazi do preokreta, kada tri člana odbora direktora, smatrajući da Dragišić ne želi da održi sjednicu, zakazuju elektronsku sjednicu te na njoj za v.d direktora imenuju smijenjenog Zenovića, a Dragišića smjenjuju.

Konfuznu situacija u kojoj se našla firma, eskalirala je nakon što je Dragišić osporio legitimnost održane elektronske sjednice, pa pozvao Opštinu da hitno reaguje zbog kršenja zakona, te o tome obavijestio i nadležno ministarstvo, a poziv Opštini i gradonačelniku Marku Careviću da riješi problem stigao je i od nove predsjednice Odbora direktora Zagorke Jelušić.

Sve vrijeme dok se utvrđuje ko je u firmi prekršio zakon, da li je i ko nadležan, na koji način je smijenjen, a potom ponovo izabran na istu funkciju Zenović, koji se i dok je bio imenovan za izvršnog direktora u centralnom registru protekle dvije godine vodio kao vršilac dužnosti, da li je bilo nenamjenskog trošenja novca, trpe radnici kojima nema ko da isplati zarade.

Kako bi se utvrdila zakonitost svih donijetih odluka u proteklih nekoliko mjeseci od kada traju nesuglasice u ovoj firmi, Sekretarijat za društvene djelatnosti Opštine Budva, na čijem je čelu Danijela Došljak, pozvao je Upravu za inspekcijske poslove, Odsjek za inspekciju rada, da izvrši hitnu inspekcijsku kontrolu, što je učinjeno krajem septembra.

”U inicijativi za pokretanje prekršajnog postupka traži se vršenje inspekcijskog nadzora u Sportsko rekreativnom centru Budva, čiji je osnivač Opština Budva, jer radnici usljed razrješenja direktora i neimenovanja drugog nijesu u mogućnosti da prime zarade, niti im se uplaćuju doprinosi, te se time obaveze samo gomilaju, iako je odbor direktora donio odluku da do izbora v.d. drektora poslove direktora obavlja predsjednik odbora direktora Ljubo Dragišić”, piše u obavještenju inspektorke rada dostavljeno Sekretarijatu za društvene djelatnosti.

Kako se navodi, inspekcijski nadzor je izvršen i na radu je zatečen samo zamjenik direktora koji je u tom trenutku obavljao poslove iz svoje nadležnosti.

”Inspektoru je na uvid dostavljeno rješenje iz Centralnog registra privrednih subjekata gdje se konstatuje da je još uvijek v.d. izvršnog direktora Martin Zenović, iako je prethodno razriješen što je inspektor utvrdio u odluci od 24. juna koju je donio odbor direktora. Zenoviću je uručeno rješenje o prestanku radnog odnosa 30. juna. Odbor direktora nije imenovao drugog direktora već je donijeta odluka 24. juna da do izbora novog izvršnog direktora predsjednik odbora direktora Dragišić obavlja poslove izvršnog direktora. Činjenično stanje na dan vršenja inspekcijskog nadzora je da je uvidom u CRPS Zenović i dalje v.d. direktora, te da još uvijek nijesu vršene nikakve promjene koje se odnose na brisanje/izmjenu i imenovanje novog direktora, usljed nastale situacije u društvu radnici su ostali oštećeni”, navodi se u inspekcijskom obavještenju.

Inspektorka je konstatovala prekršaj, odnosno utvrdila nepravilnost da radnicima nije isplaćena zarada tri mjeseca, što je u suprotnosti sa Zakonom o radu.

”To je u suprotno odredbama člana 105 stav 1 Zakona o radu, kao i prekršaj iz člana 105 stav 2 istog zakona na dio koji se odnosi na uručivanje obračuna zarada. Inspektor rada je donio rješenje o otklanjanju nepravilnosti i naložio odgovornom licu da u primjereno ostavljenom roku isplati zarade zaposlenim, te po istom osnovu pokrenuo zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka pred Sudom za prekršaje u Budvi”, zaključuje su u inspekcijskom obavještenju.