Intenzivnija saradnja malih zemalja da doprinese izgradnji parlamentarne diplomatije
Predsjednik Skupštine istakao je da je parlamentarna diplomatija izuzetno važna za Crnu Goru kao dodatni kanal i sredstvo ostvarivanja prioriteta i ciljeva vanjske politike
Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić govorio je u okviru sesije "Parlamentarna diplomatija malih evropskih država" na XIV Konferenciji predsjednika parlamenata malih evropskih država.
Ističući da se praksa parlamentarne diplomatije dinamično razvija i pruža parlamentima, a time i poslanicima direktan upliv u međunarodne odnose, Bečić je konstatovao da se međunarodna saradnja unaprjeđuje bilateralnim i multilateralnim aktivnostima.
On je, kako je saopšteno iz Skupštine, sa zadovoljstvom naveo da se parlamenti izdižu kao relevantni akteri na međunarodnoj areni. „Na početku mog mandata, pored postavljenih ciljeva 27. saziva Skupštine Crne Gore u pogledu jačanja zakonodavne, kontrolne i nadzorne uloge, posebno mjesto pripalo je i jačanju parlamentarne diplomatije“, kazao je Bečić.
Izrazio je očekivanje da će intenzivnija saradnja malih zemalja doprinijeti izgradnji parlamentarne diplomatije, kao najefikasnijem, najfleksibilnijem i najboljem načinu ostvarivanja veza i učvršćivanju ukupnih međudržavnih odnosa.
„Iz ugla zemlje sa Balkana, sa čvrstim opredjeljenjem u ključni vanjskopolitički cilj – članstvo u Evropskoj uniji, parlamentarna diplomatija je izuzetno važna za nas kao dodatni kanal i sredstvo ostvarivanja prioriteta i ciljeva vanjske politike. U tome, ne samo predsjednik Skupštine, već i primarno Odbor za međunarodne odnose, ali i ostala radna tijela Skupštine, imaju svoju ulogu i mogu da pruže doprinos“, naveo je u svom obraćanju predsjednik Skupštine.
Kompleksnost društveno-političkih prilika savremenog svijeta u velikoj mjeri determinisana je međudržavnom razmjenom, sa posebnim fokusom na ulogu malih zemalja u cjelokupnom procesu, dodao je on.
„U cijelom svijetu, parlamentarna diplomatija predstavlja sve značajniju kom-ponentu spoljne politike svake zemlje pojedinačno, ali i globalne politike uopšte. A šta to predstavlja za male zemlje? Vjerujem da naše zemlje – male evropske države, zbog svojih specifičnosti i neminovnog ograničenja resursa, imaju još veću potrebu aktivne uloge u parlamentarnoj diplomatiji“, istakao je Bečić, kako je saopšteno iz Skupštine.
Podsjetivši na "nepodijeljeno zadovoljstvo Crnom Gorom učesnika Globalnog savjeta za mir i toleranciju", Bečić je konstatovao da je međunarodna saradnja u vremenu pandemije pokazala prilagodljivost i nastavila svoj rad, uz očekivanje da će susreti uživo ostati esencija parlamentarne diplomatije.
“U prilog posvećenosti ideji intenziviranja saradnje u okviru parlamentarne diplomatije 27. saziva Skupštine Crne Gore govori činjenica da je naš Parlament po prvi put u novijoj istoriji ugostio predsjednike i poslanike iz oko 40 država svijeta, povodom Šeste sjednice Globalnog savjeta za mir i toleranciju. Tom prilikom sam naglasio da: „Ne postoji država na svijetu koja na manjem prostoru ima više potencijala i resursa kao što je to Crna Gora“. U tom smislu izražavam nadu da ćete kao i svi naši prethodni gosti uživati u onome što naša prelijepa zemlja ima da ponudi i da ćete nas sa zadovoljstvom ponovo posjećivati”, istakao je predsjednik parlamenta.
Uz naglašenu važnost kooperativnosti na više nivoa, Bečić je zaključio obraćanje pozivom da učesnici ostanu otvoreni za opsežniju saradnju parlamenata na svim nivoima – preko radnih tijela, stalnih delegacija, grupa prijateljstva, kao i preko najviših parlamentarnih predstavnika.
( B.H. )