Prevaranti haraju internetom
Istraživanja pokazala da je 95 odsto sajber bezbjednosnih incidenata nastalo kao rezultat ljudske greške.
Prošle godine zabilježen je najveći broj prevara putem interneta, zloupotreba profila na društvenim mrežama ali i ostalih prevara, među kojima su i krađe identiteta, vidi se iz Nacrta strategije sajber bezbjednosti.
”Istraživanja su pokazala da 95 odsto sajber bezbjednosnih incidenata su nastala kao rezultat ljudske greške. Tim prije, edukacija o sajber bezbjednosti mora biti dio nacionalnih aktivnosti usmjerenih ka podizanju svijesti među različitim ciljnim grupama (mladima, zaposlenima u javnoj upravi i široj javnosti)”, navodi se u Nacrtu za period 2022-2026, koji se od juče nalazi na javnoj raspravi.
Edukacija je jedan od pet strateških ciljeva predviđenih Nacrtom strategije. Ti ciljevi su i osnažen odgovor na sajber kriminal i harmonizovan sistem zaštite podataka, ojačana javno-privatna partnerstva i međunarodna saradnja, uspostavljen sistem zaštite kritične informatičke infrastrukture i unaprijeđeni kapaciteti za sajber odbranu i sistem upravljanja kriznim situacijama.
Strateški ciljevi su utvrđeni analizom nedostataka i nedorečenosti iz prethodnog devetogodišnjeg perioda strateškog pristupa pitanju sajber bezbjednosti u Crnoj Gori, pojašnjava se u dokumentu koji je pripremilo Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija (MJU).
Ovi ciljevi trebalo bi da doprinesu ostvarivanju vizije Vlade u ovom dijelu. Vizija je da različiti akteri budu zaštićeni u najvećoj mogućoj mjeri od negativnih aspekata sajber prijetnji i kriminala kroz kontinuiranu edukaciju o sigurnom korišćenju informaciono-komunikacionih tehnologija u svakodnevnom životu i poslovanju, ali i da država ulaže u razvoj kapaciteta, izgrađuje zakonodavni okvir u skladu sa međunarodnim standardima i postupa kao odgovoran partner na regionalnom i međunarodnom planu u ovoj oblasti.
Da je pitanje sajber bezbjednosti i siguran sajber prostor visoko na međunarodnoj agendi govori i podatak da su lideri zemalja članica NATO na samitu u Varšavi 2016. godine prepoznali sajber prostor kao četvrti domen operacija u kojem se moraju braniti na efekasan način kako to čine u vazduhu, na zemlji i moru. Na ovogodišnjem samitu u Briselu, zemlje članice su podržale nužnost aktivnog učešća Alijanse u pravcu odvraćanja, odbrane i suprotstavljanja sajber prijetnjama.
Javna rasprava o Nacrtu će trajati 20 dana, ali neće biti organizovan okrugli sto na ovu temu “imajući u vidu složenu epidemiološku situaciju uzrokovanu pandemijom virusa kovid-19 i rizik koji nosi okupljanje u zatvorenom prostoru”.
Iz MJU su saopštili da je svim zainteresovanima omogućeno dostavljanje primjedbi, predloga i sugestija u pisanom i elektronskom obliku.
( Miloš Rudović )