Eskobar: Realna zabrinutost da je opasno dijeliti sve informacije s Vladom Crne Gore

Komenatrišući miješanje Rusije u unutrašnje stvari Crne Gore, Eskobar je rekao da SAD "imaju i diplomatski i politički odgovor kako bi se izolovale snage koje ne žele suverenu i demokratsku Crnu Goru"

29908 pregleda85 komentar(a)
Gabrijel Eskobar, Foto: Boris Pejović

Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan, Gabrijel Eskobar, kazao je da će aktuelna crnogorska Vlada uživati podršku SAD-a "sve dok je demokratska i koncentrisana na evropsku budućnost zemlje".

Na konstataciju moderatora razgovora na 2BS (To Be Secure) forumu, da je na posljednjem samitu NATO-a neformalno izražena bojazan da je opasno dijeliti sve informacije s novom Vladom u Podgorici i na njegovo pitanje da li vidi problem u tome, Eskobar je odgovorio da "ne želi da govori u ime NATO-a", ali da je ta zabrinutost realna i da ljudi u Crmoj Gori treba da je shvate "veoma ozbiljno".

On je kazao da NATO ima mnogo načina da zadrži infromacije, i dodao da svaka vlada treba da bude svjesna da je to nešto što slabi i nju i zemlju.

Eskobar je rekao da je jedino rješenje tenzija na Balkanu članstvo država region u Evropskoj uniji (EU).

"Uvijek smo vjerovali da je ključ stabilnosti ovog regiona njegovo članstvo u EU", podvukao je on.

foto: Boris Pejović

Iako smatra da se američka politika prema regionu nije mijenjala u zavisnosti od administracija i da im je svima cilj da se uspostave vladavina prava, borba protiv korupcije i razvoj demokratskih institucija, Eskobar je najavio intenzivnije prisustvo i posvećenost SAD-a regionu, uključujući, kako je rekao, i jasan fokus američkog predsjednika Džozefa Bajdena na ovo područje.

Odgovarajući na pitanje kako SAD mogu da pomognu zemljama Balkana da dostignu stabinost, on je kazao da SAD raspolažu velikim budžetom koje može da pomogne region da ostvari zacrtane rezulatate.

"Na višem nivou koristimo svaku priliku da podstaknemo naše evropske partnere da ubrzaju proces integracija na Balkanu, koji je region izutetnih potencijala".

Komenatrišući miješanje Rusije u unutrašnje stvari Crne Gore, Eskobar je rekao da SAD "imaju i diplomatski i politički odgovor kako bi se izolovale snage koje ne žele suverenu i demokratsku Crnu Goru".

On pravi razliku između "proruskih i prosrpskih snaga".

"Prospske snage u Crnoj Gori treba da shvate da Crna Gora treba da bude suverena, demokratska, zapadno orijentisana članica NATO-a", rekao je Eskobar, dodajući da za one snage koje podrivaju napredak zemlje koja je skoro 25 godina bila uspješna priča, SAD imaju odgovor u vidu sankcija i političkog pritiska, a u Crnoj Gori izolacije snaga koje imaju takva nastojanja.

foto: Boris Pejović

Eskobar se, kako se navodi u saopštenju, slaže da aktuelna situacija na Balkanu ima mnogo sličnosti sa 90-im godinama prošlog vijeka kad su etničke tenzije nabujale i kad je bilo je mnogo onih koji su htjeli da ih iskoriste.

"Od Dejtona naovamo ipak se dogodilo mnogo pozitivnih stvari i kad ih analizirate vidjećete da su sve one bile plod evroatlantskih integracija. Zato našim evropskim partnerima pominjemo potrebu da se integracije ubrzaju i zato je Balkan uvijek visoko na našoj agendi kad s njima razgovaramo", rekao je Eskobar,.

On je ubijeđen da će Evropa shavtiti ogroman potencijal Balkana i da će za tri godine ovo područje biti prosperitetni region.