Radnici Metalca neće dobiti ništa: Firma u stečaju nema imovinu, vlasnik se "izgubio bez traga i glasa"
"Neće niko preko ove kapije proći unutra da bilo šta da radi dok nam ne isplate sve što nam duguju. Mi ne tražimo milostinju od ove države već svoja prava i da nam isplate ono što smo zaradili časno i pošteno. Smiješna je ovo rabota, firma od jedan euro", kazao je Mitar Čurović
Iako su se radnici nikšićke kompanije Metalac Termochem nadali da će od stečajnog upravnika Dragana Smolovića dobiti makar jednu pozitivnu informaciju, prevarili su se.
Saznali su da ništa neće dobiti na ime svojih potraživanja jer firma koja je ušla u stečaj 21. oktobra ove godine nema ništa od imovine.
Znali su oni da je vlasnik firme, češka kompanija Termochem, prilikom kupovine Metalca u stečaju, 2016. godine osnovala dvije firme – jednu, Termochem Spol, na koju je zavela imovinu, a drugu Metalac Termochem, na koju se vode radnici, ali niko tada nije ni slutio kakva će budućnost biti tada uveliko hvaljene još jedne uspješne privatizacije Metalca.
Uostalom, kako i rekoše, njima je u tom trenutku najvažnije bilo da nakon dvije godine konačno dobiju posao i odnesu platu porodici.
"Prema informacijama koje sam dobio sa sajta za nekretnine ova firma nema nepokretne imovine. To znači da su radnici u veoma nepovoljnoj situaciji, obzirom da firma nema stečajne mase, da nema sredstava iz koje mogu da se naplate. Po zakonu imaju pravo da ostvare dio svojih potraživanja od Fonda rada. Čekam da se pojavi vlasnik da izvrši primopredaju dužnosti, da preuzmem rukovođenje i upravljanje firmom, da izvršim popis pokretne i nepokretne imovine, da preuzmem finansijsko-materijalnu kao i personalnu dokumentaciju. Nakon toga nastavlja se postupak stečaja", kazao je Smolović koji je sa radnicima održao sastanak ispred kapije fabrike pošto ključeve od katanca samo vlasnik ima.
A vlasnika nema.
Što se tiče popisa imovine, tu neće imati puno posla, pošto je kompanija bez imovine, a sud je već obavijestio da se vlasnik nije pojavio i čeka šta će sud povodom toga odlučiti.
Objasnio je da je vlasnik imao pravo da osnuje dvije firme, a da to kako se to dogodilo i zbog čega sada radnici ostaju bez svojih potraživanja nije pitanje za njega već za vlasnika firme i resorno ministarstvo.
Iako je obećao da će se truditi da pomogne radnicima onoliko koliko je u njegovoj nadležnosti i u skladu sa zakonom, okupljenim radnicima to nije ulilo neku nadu, imajući u vidu da im zakoni ne omogućavaju da ostvare prava koja im pripadaju, da dobiju minimalni dohodak za dvije godine, koliko ne rade, da im se poveže radni staž i dobiju adekvatne otrpemnine.
"Neće niko preko ove kapije proći unutra da bilo šta da radi dok nam ne isplate sve što nam duguju. Mi ne tražimo milostinju od ove države već svoja prava i da nam isplate ono što smo zaradili časno i pošteno. Smiješna je ovo rabota, firma od jedan euro. Kakva je crna država, crni zakoni u Crnoj Gori. Najcrnji koji mogu biti u svijetu. Za jedan euro da se osniva firma i da se radnici prevedu na nju. Ovo neće otići tek tako. Mi ćemo svojim životima ovo da branimo i naplatićemo svoje. Ne tražimo mi ni euro, ni 50, ni 100 eura, ne tražimo milostinje ni od Vlade, ni od države, ni od bilo koga, već tražimo ono što smo zaradili. Izgleda da u Crnu Goru može da dođe ko hoće, da radi šta hoće, da rovari", iznervirano je kazao Mitar Čurović.
U razgovoru sa stečajnim upravnikom, koji je često poprimao elemente burne rasprave, radnici su pokušavali da objasne da nijesu oni krivi što se svaki vlasnik, kako rekoše, "izgubi bez traga i glasa", a radnike ostavi na cjedilu.
Radonja Marić je upoznao stečajnog upravnika da je u firmi nekoliko puta, od kada je prekinuta proizvodnja, izvršena pljačka imovine, dok je Ratko Raičević kazao da imaju nezvaničnu informaciju da je firma Termochem Spol, na koju se vodi imovina Metalca, prodata.
Smolović je kazao da on takvu informaciju nema.
"Češka firma Termochem Spol je kupila imovinu Metalca u stečaju i osnovala firmu Metalac Termochem sa kapitalom jedan eurao, kao društvo sa ograničenom odgovornošću. Kada smo počinjali da radimo od početka smo zapošljavani u Metalac Termochem. Nikakvog prebacivanja nije bilo. Kasnije je osnovala i predstavništvo Termochem Spol na istoj adresi. Mi smo tražili bilo kakav posao pošto ljudi ne rade dvije godine", kazao je Raičević.
Kazao je da kada je Metalac prethodni put privatizovan da je Metalna Nova iz Maribora prenijela svu imovinu na firmu Metalac, dok to Termochem Spol nije uradio.
"To nijesmo mi krivi. To je radila bivša vlast. Šta smo mi mogli da radimo? Nas niko nije pitao o tome. Mi smo u tom trenutku imali rješenja na određeno i samo je vlasnik mogao da nam kaže da idemo kući. Svi mi smo bukvalno molili da bilo gdje radimo, a ne da uslovljavamo vlasnike. Nas ima 39 na neodređeno. Fond rada isplaćuje šest minimalnih zarada, a šta ostali koji su prije dvije godine ovdje bili. Mi od vas tražimo da zaštitite naša prava koja imamo", kazao je Raičević.
Izgleda, nažalost, da malo prava imaju.
"Ta je priča na vašu štetu. Ja sam mislio da vi radnici imate vezu sa matičnom firmom koja postoji, ali koliko shvatam vi nikakve veze nemate i vaš prvi radni odnos je ovdje. Vi ste 2016.godine trebali da pokrenete postupak i da imate zaštitu svega", kazao je Smolović.
"Firma nema vlasnika, imovine, nigdje ništa. Šta da radimo sad. Imamo li tužilaštvo, imamo li koga da prijavimo. Jeste li Vi došli da nam pomognete ili odmognete? Vi izgleda završavate vaš posao. Možemo li mi da tražimo Vaše izuzeće jer nijeste došli da nam pomognete, već kao da ste razredni starješina i da nam držite Oče naš i da nam podijelite euro. Imate li taj euro da nam podijelite?", vidno iznerviran pitao je Veselin Strunjaš.
Smolović je kazao da je došao da im kaže istinu, a ne da im daje lažna obećanja.
Radnici će pokušati da od Vlade i resornog ministarstva, kojima su se obraćali više puta, dobiju pomoć i ne završe na Birou rada bez isplaćenih potraživanja.
Na nikšićki Metalac je 2014. godine stavljen katanac i uveden stečaj, da bi ga u avgustu 2016. kupila češka kompanija "Termochem", koja je zatim pokrenula proizvodnju, da bi istu obustavila 27. decembra 2019. godine zbog, kako su više puta isticali radnici, nedostatka gasa i sirovina.
Nastavak rada je nekoliko puta najavljivan, ali je svaki put odlagan uz obrazloženje da nije obezbijeđen novac za nastavak proizvodnje, te da je matična firma iz Češke u finansijskim problemima.
( Svetlana Mandić )