Bukerova nagrada: Južnoafrički pisac Dejmon Galgut iz trećeg pokušaja osvojio veliko priznanje
„Uspeva da spoji kvalitete sjajnog pripovedanja, ima sjajne ideje, to je knjiga koja ima mnogo materijala za razmišljanje, sa izuzetnom pažnjom na strukturu i književni stil", kaže Jasanofa
Južnoafrički pisac Dejmon Galgut osvojio je prestižnu Bukerovu nagradu za roman Obećanje i to iz trećeg pokušaja - prethodno bio nominovan 2003. i 2010. godine.
Obećanje je njegov deveti roman, a radnja prati propadanje jedne južnoafričke porodice u poslednje četiri decenije - od ere aparthejda do danas.
Na ceremoniji održanoj u sredu Galgutu je uručena nagrada od 50.000 funti.
Maja Jasanof, predsednica žirija, izjavila je da knjiga „u neverovatnom dobro izgrađenom paketu kombinuje izvanrednu priču".
„Uspeva da spoji kvalitete sjajnog pripovedanja, ima sjajne ideje, to je knjiga koja ima mnogo materijala za razmišljanje, sa izuzetnom pažnjom na strukturu i književni stil", kaže.
Bukerova nagrada jedna je od najprestižnijih književnih nagrada na svetu - dodeljuje se svake godine za roman objavljen na engleskom jeziku, a za nju konkurišu autori iz zemalja Komonvelta i Republike Irske.
- Roman o Londonu - 50 godina od objavljivanja remek-dela Miloša Crnjanskog
- O psihoistoriji i slobodi: Čemu nas uči „Zadužbina" i zašto svi treba da je pročitaju
- Autorka „Zemlje nomada" Džesika Bruder: „Američki san nije američka stvarnost"
Naslov knjige - Obećanje - odnosi se na obećanje crnoj služavki bele porodice da će naslediti kuću u kojoj živi.
Priča Obećanja počinje 1986. godine i bavi se istom porodicom tokom četiri sahrane, od čega je svaka u drugoj deceniji, što znači da je drugačija i situacija u zemlji.
„Ono što me je privuklo je to što u svakom trenutku možete da pokažete način na koji se isti likovi menjaju kako vreme prolazi", izjavio je Galut za BBC pre nekoliko meseci.
Galgut (57) je odrastao u Pretoriji - jednom od tri glavna grada Južne Afrike.
U jednoj od izjava za BBC Galgut je rekao i da se naslov odnosi na „neispunjeno obećanje u Južnoj Africi posle aparthejda, rasne segregacije i diskriminacije crnaca".
„Mislim da je dosta nas imalo velika očekivanja od budućnosti", rekao je Galgut.
„I mislim da dosta nas oseća da su te nade propale… To malo parče zemlje je zapravo samo jedno protraćeno obećanje", dodao je.
- Gotovo 30 godina posle aparthejda - Južnoafrička Republika danas
- Tanzanijski pisac Abdulrazak Gurna dobitnik Nobelove nagrade za književnost
- Kako preokrenuti život u Srbiji: Od ulice do romana prvenca
Roman Obećanje prethodno je dobio brojne pohvale širom sveta.
Britanski Gardijan ga je nazvao „zapanjujućim", Sandej tajms ga je opisao kao „tmurnog, ali odlično ispričanog", a Fajnenšl tajms „složenim, ambicioznim i briljantnim radom".
Prošlogodišnju Bukerovu nagradu osvojio je Daglas Stjuart za knjigu Šugi Bain (Shuggie Bain).
Stjuart je tada izjavio da je ta nagrada „promenila sve" u njegovom životu, roman je nešto kasnije dospeo na liste najprodavanijih i sada je adaptiran u televizijsku seriju.
Možda će vas zanimati i intervju sa književnikom sa Balkana Aleksanrom Hemonom
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Svi članovi )