Ukinuti poklone i VIP odjeljenja
Iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta direktorima škola uputili dopis i najavili nova pravila, prema kojima nastavnik ne može da za novčanu nadoknadu podučava učenike škole u kojoj je zaposlen.
Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta obavijestilo je direktore crnogorskih škola da će u narednom periodu da budu usvojena pravila za formiranje odjeljenja, ali i da mora da se stane na kraj nezakonitoj privatnoj praksi prosvjetnih radnika i poklonima koje nastavno osoblje dobija od učenika.
U dopisu MPNKS, u koji su “Vijesti” imale uvid, navodi se da su predstavnici tog Vladinog resora obišli više škola u većini opština, kako bi se upoznali sa izazovima pred kojima se nalaze prosvjetne ustanove u Crnoj Gori.
”Ono što se nametnulo kao prioritet jeste dosadašnje nepisano pravilo izdvajanja ‘odabranih’ učenika u posebna, takozvana VIP odjeljenja, što je praksa koju MPNKS želi da eliminiše iz školskog života. U tom cilju, provjeravano je trenutno stanje u školama koje pokazuje neophodnost donošenja jedinstvenih pravila za formiranje odjeljenja, što će u narednom periodu biti i učenjeno”, poručili su iz resora Vesne Bratić.
U dopisu direktorima škola piše da će se pod neprekidnom pažnjom Ministarstva naći će i privatna praksa nastavnika, koji će svoj dodatni rad morati da upodobe zakonskim okvirima, gdje je jasno naznačeno da nastavnik ne može za novčanu nadoknadu podučavati učenike škole u kojoj je zaposlen.
”Neophodno je evidentirati nastavnike i takozvane ‘školice’ u kojìma se van nastavnog vremena realizuje nastava iz pojedinih predmeta, kako bi se uveo red u te aktivnosti nastavnika. Još nešto što je prepoznato gotovo kao društveni manir prisutan decenijama unazad, jesu pokloni koje nastavno osoblje prima od učenika, različitim povodima kao što su rođendan, Osmi mart, početak ili završetak školske godine i slično. Namjera Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta je da se i toj negativnoj pojavi stane na kraj jer predstavlja izvor potencijalnog rizika od korupcije”, navodi se u dopisu.
Predsjednik Sindikata prosvjete, Radomir Božović, “Vijestima” je kazao da ta strukovna organizacija ne smatra spornim niti jednu od navedenih mjera koje MPNKS planira da sprovede u narednom periodu. Pojasnio je da je čitava javnost protiv VIP odjeljenja i da je kao građanin i prosvjetni radnik i predsjednik Sindikata apsolutno protiv takvog razvrstavanja učenika, te da podržava usvajanje novih pravila za formiranje odjeljenja.
Božović je rekao i da Opšti zakon o obrazovanju strogo zabranjuje nastavnicima da van nastave, uz novac, podučavaju učenike škole u kojoj su zaposleni, te da nemaju ništa protiv toga da se uredi u praksi i ta oblast. Poručio je i da treba podsticati djecu da za praznike, poput Osmog marta, pišu čestitke ili pjesme, te da bi se i na taj način smanjile i razlike među učenicima.
Iz Sindikata prosvjete ponovo su poručili i da prosvjetnim radnicima treba platiti prekovremene časove koje su imali tokom pandemije koronavirusa.
Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) prije dva dana pozvali su MPNKS i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja da efektivno, neodložno i u zajedničkim konsultacijama pronađu model kojim bi se prosvjetnim radnicima, prekovremeno angažovanim tokom trajanja pandemije kovid-19, isplatile pripadajuće naknade.
”CGO je još ranije ukazivao da je prosvjeta, uz zdravstveni sektor, iznijela najveći teret kovid-19 pandemije. Stoga, rad prosvjetnih radnika ne bi smio ostati van fokusa nadležnih, već bi morao biti adekvatno vrednovan, pa čak i nagrađen”, smatraju u toj NVO.
Kako dodaju, ukoliko zaista postoji budžetski suficit, o kojem često govori ministar finansija Milojko Spajić, onda nema smetnji da se ispune prioritetne obaveze u prosvjeti i poštuju osnovna radna i socijalna prava zaposlenih u prosvjeti.
Božović je juče “Vijestima” kazao da su u prethodnom periodu razgovarali sa predstavnicima nadležnog ministarstva, ali da su pregovori stali u aprilu ove godine. Pojasnio je da su svi zdravstveni radnici imali linearno povećanje zarada i da nemaju ništa protiv toga, ali da traže da se onima koji su radili prekovremeno isplate odgovarajuće naknade.
Božović je kazao da se pisanim putem obraćao direktorici podgoričke škole “Radojica Perović” u kojoj je zaposlen, da mu je odgovoreno da nema osnova za isplatu, te da nije uspio ni pokušaj medijacije kod Agencije za mirno rješavanje sporova. Zbog toga je, tvrdi, podnio tužbu Osnovnom sudu, kako bi taj organ nepristrasno utvrdio ko je u pravu.
Božović je poručio da su spremni za dijalog i kompromis i da očekuje da će država da nađe model kako bi prosvjetni radnici dobili naknade za prekovremene časove.
( Ana Komatina )