Zdravstveni turizam i dalje čeka šansu za razvoj

Nedostatak hotela koji nude velnes programe dostupne tokom cijele godine, prepoznatljivost Crne Gore kao sezonske avio-destinacije, sa nedovoljno obučenim stručnim kadrom i nedovoljno institucionalizovanom saradnjom između ključnih aktera u državi neki su od razloga što domaći zdravstveni turizam nije spreman za šire tržište

5174 pregleda2 komentar(a)
Foto: Slavica Kosić

U ovom trenutku crnogorski zdravstveni turizam prilično je nespreman za savremene trendove u toj oblasti, ali sa potencijalom koji ima plan je da postane najvažniji segment cjelogodišnje turističke ponude u zemlji.

To je konstatovano u Programu razvoja zdravstvenog turizma turizma Crne Gore od 2021.godine do 2023.godine, koje je uradilo Ministarstvo ekonomskog razvoja (MER), a koje je Vlada usvojila sredinom prošlog mjeseca.

Kao razlozi tome što je zdravstveni turizam nespreman za predstavljanje širem tržištu naveden je nedostatak hotela koji nude velnes programe koji su dostupni preko cijele godine. Dodaje se da je Crna Gora sezonska avio-destinacija, sa nedovoljno obučenim stručnim kadrom i nedovoljno institucionalizovanom saradnjom između ključnih aktera u državi. Pored toga, mana je i to što ne postoji sistematizovana promocija Crne Gore kao destinacije zdravstvenog turizma, ali i nedovoljno razvijena infrastruktura kao i postojanje samo jednog nosioca zdravstvenog turizma u vidu Instituta “Dr Simo Milošević”.

”Stoga, biće potrebno mnogo napora da se Crna Gora adekvatno pozicionira na izuzetno zahtjevnom globalnom tržištu zdravstvenog turizma”,pišeu dokumentu MER-a.

Planovi

Sa stanovišta koncipiranja budućeg integralnog i kompleksnog turističkog proizvoda, definisano je nekoliko prioriteta budućeg razvoja, koji se odnose na marketinški pristup.

”Welnes i spa ponudu zasnivati na ljekovitim prirodno-zdravstvenim faktorima sa dugogodišnjom tradicijom i visokostručnim kadrovima, kombinovano organizovanje zdravstvenog turizma sa ostalim oblicima turizma, usklađivanje ekološki zdrave životne sredine sa specifičnom domaćom gastronomijom, forsiranje relativno niskih cijena terapeutskih i drugih programa, ekološka zaštita i održavanje kvaliteta životne sredine...”, navodi se u programu.

On se sastoji od akcionog plana sa listom prioritetnih ciljevi među kojima je obezbjeđivanje strateškog okvira za razvoj zdravstvenog turizma kroz unapređenje zakonodavnog okvira i preporukama za inkorporiranje zdravstvenog turizma u strateške planove svih jedinica lokalne samouprave.

Kako bi se poboljšala ukupna zdravstvena infrastruktura predviđeno je formiranje međuresorne stručne grupe koja treba da odluči o prioritetnim projektima javnih zdravstvenih ustanova na osnovu analize razvojnih potreba postojećih javnih zdravstvenih ustanova.

Između ostalog, program sadrži i mnogobrojne smjernice sa ciljem stvaranja uslova za međunarodnu konkurentnost.

”U cilju povećanja broja akreditovanih i sertifikovanih institucija u Crnoj Gori u oblasti zdravstvenog turizma, potrebno je omogućiti posebno dizajnirane kreditne linije, kroz saradnju MER-a i Investicionog razvojnog fonda” jedna je od mjera, čija vrijedenost iznosi million eua.

Iz MER-a smatraju da zdravstveni turizam može da ima veoma bitnu ulogu u razvoju ukupnog turističkog proizvoda Crne Gore.

”Vizijom programa je definisano da će, u 2024. godini, zdravstveni turizam u Crnoj Gori predstavljati najvažniji segment crnogorske cjelogodišnje turističke ponude, kojeg prate posebno dizajnirani turistički proizvodi prilagođeni za zdravstvene turiste”, stoji u dokumentu.

Zaustaviti prodaju Instituta

Među planovima programa nalazi se i donošenje odluke o zaustavljanju prodaje udjela državnih fondova u Institutu “Dr Simo Milošević”.

”Imajući u obzir značaj Instituta za zdravstveni turizam u Crnoj Gori, neophodno je zadržati većinski dio vlasništva Instituta u posjedu države Crne Gore. Da bi se to osiguralo, neophodno je donijeti odluku o zaustavljanju prodaje udjela državnih fondova”, navodi se u akcionom planu.

Trenutno država ima oko 57 odsto udjela vlasništva u toj kompaniji.