Mladi biznismeni obećavaju preporod Bugarske
Kiril Petkov i Asen Vasilev, školovani na Harvardu, planiraju da iskorijene korupciju
Dvojica mladih preduzetnika školovanih na Harvardu nadaju se da će iskoristiti kredibilitet boraca protiv korupcije, koji su stekli kao članovi prelazne vlade, da prekinu politički zastoj u Bugarskoj na današnjim izborima i postave državu na put napretka.
Korupcija je odavno dominantna politička tema u najsiromašnijoj članici EU, a birači su polagali nade u uzastopne vlade čiji lideri su obećavali da će očistititi javni život. Međutim, umjesto toga, vlade su padale usljed skandala.
Kiril Petkov (41) i Asen Vasilev (44) u septembru su osnovali stranku centra Nastavljamo promjenu, a ankete pokazuju da bi oni mogli imati ključnu ulogu u pregovorima o formiranju nove administracije.
Bugarska sjutra održava treće parlamentarne izbore ove godine u nadi da će konačno dobiti vladu koja će se izboriti sa pandemijom kovida-19, pozabaviti porastom cijena energenata i iskorijeniti korupciju.
“Obećavamo nultu korupciju. To nam je cilj. Ne mala tolerancija, ništa, nula. Pokušaćemo da je iskorijenimo”, rekao je Petkov u intervjuu za Rojters.
Ta grupa je rame uz rame sa ljevičarskim Socijalistima u borbi za drugo mjesto uoči sjutrašnjih parlamentarnih izbora, što joj daje šansu za predvođenje pregovora o koalicionoj vladi.
Anekete su pokazale da će stranka GERB desnog centra bivšeg premijera Bojka Borisova, zbačenog na aprilskih izborima, osvojiti najviše glasova na sjutrašnjim izborima. Njoj, međutim, nedostaje saveznika i ima male šanse da formira vladu.
Oko četiri mjeseca na funkciji ministara ekonomije i finansija ranije ove godine, Petkov i Vasilev su dobili podršku javnosti za napore da razotkriju nedjela u državnim institucijama tokom Borisovljeve vladavine.
Petkov je u maju otkrio da je državna bugarska Razvojna banka, osnovana za podršku malom preduzetništvu, odobrila 946 miliona leva (oko 500 miliona eura) kredita samo za osam kompanija.
Vasilev se pohvalio da je povećao naplatu poreza za 2,5 miliona leva jačanjem kontrole velikih preduzeća koja koriste državne i EU fondove.
Dostizanje “ljevičarskih ciljeva desničarskim mjerama” postao je slogan njihove izborne kampanje. Na primjer, Nastavljamo promjenu planira da koruptivno dodijeljena sredstva preusmjeri na obrazovanje i reformu zdravstva, umjesto povećanja poreza.
“Ne možete se fokusirati na obrazovanje i zdravstvo bez povećanja poreza ako ne suzbijete korupciju”, rekao je Petkov za “Politiko”.
Petkov, koji je predao dokumenta za odricanje od dvojnog kanadskog državljanstva da bi se kvalifikovao za funkciju u Bugarskoj, investirao je u startapove i vodio uspješnu kompaniju za proizvodnju probiotika. Vasilev je takođe preduzetnik i poslovni konsultant.
Pristalice vide njihov mladalački šarm i opušteno ponašanje kao osvježenje na političkoj sceni, posebno zato što su sušta suprotnost Borisovu.
Rivali kažu da je njihov naglasak na reformama više stvar stila nego suštine, i prikriva želju za vlašću, zbog čega se ne razlikuju od drugih političara. Neki brinu da oni prosto izgledaju i zvuče previše dobro da bi to bilo istinito.
Političko sporenje je spriječilo protivnike GERB-a da formiraju vladu nakon izbora u julu i aprilu. Petkov je obećao da će ovog puta biti drugačije.
“Ne ulazimo u pregovore sa egom, nego sa ciljem... Vidjećete potpuno drugačiji način razmišljanja u pregovorima koji slijede,” izjavio je za Rojters.
Korupcija se uveliko smatra krivcem za nizak živorni standard balkanske države od sedam miliona stanovnika gdje BDP po glavi stanovnika iznosi samo 55 odsto prosjeka u EU.
( Angelina Šofranac )