Vade šljunak uprkos krivičnim prijavama
Samo za 10 dana zbog nelegalne eksploatacije u tri rijeke na sjeveru podnesene četiri prijave tužilaštvima u Plavu, Beranama i Mojkovcu
Vađenje šljunka i pijeska iz rijeka na sjeveru Crne Gore ne jenjava, iako je na snazi Vladin moratorijum na eksploataciju.
Zbog nelegalne eksploatacije u tri opštine na sjeveru, na vodotocima Lima, Grnčara i Tare, samo za 10 dana inspektor za vode Uprave za inspekcijske poslove podnio je nadležnim tužilaštvima četiri krivične prijave.
Ranije je uprava Sportsko-ribolovnog kluba “Sinjavac” iz Bijelog Polja tvrdila da Uprava za inspekcijske poslove nije ništa uradila na zaštiti Lima, dok je iz te ustanove saopšteno da su u protekle tri godine preduzeli upravne mjere i radnje u 11 slučajeva. Najnovije prijave se odnose na krivična djela “oštećenja životne sredine” i “krađa zaštićenog prirodnog dobra”.
Kako je kazao inspektor za vode Dragan Šekularac, 20. oktobra podnijeta je prijava protiv poznatog počinioca, koji je vršio eksploataciju riječnog nanosa u opštini Andrijevica, a 22. podnesena protiv nepoznatog počinioca, zbog istog djela na vodotoku Grnčara u Gusinju. Protiv poznatog počinioca koji je vršio eksploataciju riječnog nanosa u Andrijevici prijava je podnesena i 29. oktobra. Dan kasnije, Šekularac je podnio krivičnu prijavu protiv NN lica koje je vršilo eksploataciju riječnog nanosa iz Tare.
”VIjesti” nezvanično saznaju da su u dva navrata šljunak i pijesak iz Lima u Andrijevici vadili radnici GP “Gradnja” iz Berana, 20. i 29. oktobra, dok će identitet ostalih počinilaca biti utvrđen. Šekularac nije mogao da potvrdi niti demantuje takve tvrdnje.
U protekle tri godine doneseno je 27 rješenja o zabrani odlaganja črvstog otpada, rješenja koja se odnose na zabranu odlaganja čvrstog otpada i opasnog štetnog materijala, intervenciju u koritu bez prethodne saglasnosti, eksploatacije rječnih nanosa, rješenja o zabrani unošenja u površinske vode opasnih i štetnih supstanci koje mogu dovesti do pogoršanja trenutnog stanja, odnosno prekoračenja propisanih vrijednosti kvaliteta voda Lima, o uklanjanu komunalnog otpada sa vodnog dobra vodotoka Lima, kao i kolektorske kanalizacione cijevi iz prirodnog recipijenta vodotoka Lima privrednim subjektima.
”Kada je u pitanju pribavljanje vodne dozvole, donesena su 32 rješenja o pibavljanju vodne dozvole, privrednim subjektima, od kojih je 14 izvršeno, kod sedam je postupak izvršenja u toku, a protiv 11 subjekata je pokrenut postupak administrativnog izvršenja rješenja, gdje je ukupni iznos izrečenih novčanih kazni 23.300 eura. U skladu sa svojim ovlašćenjima, a na osnovu utvrđenih nepravilnosti, inspektor za vode je u protekle tri godine podnio nadležnim tužilaštvima 17 krivičnih prijava, od kojih devet krivičnih prijava koje se tiču nelegalne ekploatacije rječnih nanosa, dvije krivične prijave za deponovanje komunalnog otpada na dijelu vodnog dobra vodotoka Lima i šest krivičnih prijava u vezi ispušanja otpadih voda u prirodni recipijent vodotoka Lima, a podnijeto je i devet zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka”, kazao je Šekularac.
Šekularac je zbog utvrđenih nepravilnosti podnio Tužilaštvu dvije krivične prijave protiv mljekare “Milka MDK”, jednu u septembru 2019, a drugu krajem avgusta ove zbog ispuštanja otpadnih voda u Lim. U istom periodu inspektor je podnio tri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka za istu firmu, kojoj prijeti zatvaranje, ukoliko do 1. decembra ne izgradi kolektor za prečišćavanje voda.
( Jadranka Ćetković )