Djelo koje će otkloniti sve nedoumice o 12 vjekova staroj bratovštini bokeljskih pomoraca

"Zbornik će sigurno postati baza podataka za sve buduće istraživače povijesti Bokeljske mornarice", kazao je Aleksandar Dender

1381 pregleda0 komentar(a)
Foto: Siniša Luković

„Bokeljska mornarica u arhivskim dokumentima“ naziv je zbornika koji je promovisan u subotu u Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru, u sklopu proslave Dana opštine Kotor.

O zborniku su govorili Aleksandar Dender, predsjednik Upravnog odbora Bokeljske mornarice, Snežana Pejović, arhivistkinja Istorijskog arhiva Kotor, dok je govor odsutnog admirala Bokeljske mornarice prof.dr Antuna Sbutege, pročitao Slavko Dabinović, bibliotekar mPomorskog muzeja. Broj dokumenata koji su se našli u zborniku je 777, na više od 1.000 stranica i svjedoče o bogatoj istoriji Bokeljske mornarice staroj preko 12 vjekova. Štampanje zbornika pomogli su Ministarstvo kulture Crne Gore i Opština Kotor.

Predsjednik UO Bokeljske mornarice Aleksandar Dender posebno se zahvalio arhivistkinji Arhiva Kotor Snežani Pejović i njenim saradnicima, koji su uradili ogroman i veoma komplikovan posao na prikupljanju, istraživanju, transkipciji i prevođenju dokumenata od kojih su većina do sada nepoznati, naročito iz novije povijesti Bokeljske mornarice, kao i Dubravku Stamatoviću koji je pripremio knjigu za štampu.

„Zbornik će sigurno postati baza podataka za sve buduće istraživače povijesti Bokeljske mornarice. Naročita vrijednost zbornika je što će predstavljeni dokumenti otkloniti mnoge dileme i zablude u tumačenju istorije Bokeljske mornarice.“ – kazao je Dender.

foto: Siniša Luković

Admiral Bokeljske mornarice prof.dr Antun Sbutega poručio je da se radi o najvažnijim dokumentima od ranog srednjeg vijeka do danas koji se tiču direktno i indirektno Bokeljske mornarice, kao i ukupne političke, privredne, pomorske, kulturne, vjerske i društvene istorije Kotora, Boke, Crne Gore, Jadrana i Mediterana.

„Ovi dokumenti svjedoče o značaju i brojnim funkcijama najvažnije i najstarije bratovštine u Kotoru u Boki i cijeloj regiji i najvažnije institucije civilnog društva tokom stoljeća. Oni svjedoče koliko su Mornarica i Boka bili integrisani u zapadnoevropsku i mediteransku civilizaciju i koliko su učestvovali u procesima razvoja. Članovi Mornarice su bili pismeni, poliglote sa svjetskim iskustvom. Mornarica je od Srednjeg vijeka imala svoj Statut, bila je demokratska institucija sa Skupštinom. Dokumenti svjedoče ne samo o njenim uspjesima već i o problemima sa kojima su se suočavali… Budući da je veliki dio ovih dokumenata do sada bio nedostupan i nepoznat naučnoj i stručnoj javnosti, njihovo objavljivanje će izmjeniti neke aspekte dosadašnjih interpretacija te povijesti, uključujući i spisak admirala i viceadmirala.”- poručlio je između ostaloga, admiral Sbutega.

On je posebno istakao činjenicu da sa “!velikim stepenom izvjesnosti možemo očekivati da će početkom narednog mjeseca na konferenciji u Parizu, Bokeljska mornarica biti proglašena nematerijalnim kulturnim dobrom čovječanstva, prvim takve vrste iz Crne Gore.”, odnosno upisana na Listu svjetske nematerijalne kulturne baštine pod patronatom UNESCO-a.

“Zahvaljujem se svima koji su tome doprinjeli, stručnom timu Ministarstva kuture na čelu sa Milicom Nikolić i radnom timu Mornarice, kao i svima koji su podržali našu kandidaturu“ – poručio je Sbutega.

Snežana Pejović, arhivistkinja Istorijskog arhiva Kotor kazala je da su u zborniku na jednom mjestu našla dokumenta koja do sada nisu bila poznata u nauci i dostupna su javnosti u integralnom obliku. Ispravljene su sve greške u ranijim iščitavanjima dokumenta, tako su korigovane neke važne pogreške u ranije objavljenim podacima. Zahvaljujući ovom istraživanju identifikovani su svi admirali Bokeljske mornarice na tačan način.

„Ovaj zbornik dokumenata predstavlja pionirski korak u objedinjavanju pisanih dokumenata o postojanju i djelatnosti Bokeljske mornarice kroz vjekove. Njime smo tek zagrebali po površini ove značajne teme. Očekujemo da objavljena dokumenta postaknu naučni interes za dalje istraživačke procese vezano za Bokeljsku mornaricu.” – kazala je Pejović.