Tri decenije od granatiranja starog grada Dubrovnika
Prošlogodišnje istraživanje javnog mnjenja o stavovima crnogorskih građana, koje su sproveli Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Akcija za ljudska prava (HRA) o ratovima na prostoru bivše Jugoslavije pokazuju da 83 odsto ispitanika prepoznaje napad na Dubrovnik kao ratni zločin
Danas se navršava 30 godina od granatarinja starog grada Dubrovnika od strane pripadnika JNA sa teritorije Crne Gore.
Opsada je počela 1. oktobra 1991. godine, dok je u granatiranju Starog grada 6. decembra ubijeno najviše ljudi. Tada je spaljena biblioteka Međunarodnog univerzitetskog centra sa oko 20.000 naslova i oštećene su mnoge zgrade u gradu koji je 1979. godine uvršten na listu svjetske kulturne baštine UNESCO.
Tokom opsade je stradalo 19 osoba, a oko 60 ljudi je lakše ili teže ranjeno. Među stradalima je i dvadesetdvogodišnji Pavo Urban, koji je u toku granatiranja fotografisao na glavnoj dubrovačkoj ulici Stradunu.
Urbanovih posljednjih 12 fotografija koje dočaravaju stradanje naroda se čuvaju u Umjetničkoj galeriji u Dubrovniku.
Penzionisani general JNA Pavle Strugar i bivši admiral JNA Miodrag Jokić su osuđeni na sedam i sedam i po godina od strane Haškog tribunala za napade na civile i protivpravne napade na civilne objekte zbog granatiranja gradskog jezgra, međutim prijevremeno su puštena na liječenje na slobodi.
Strugar je takođe osuđen i zato što ništa nije uradio da zaustavi napad 6. decembra 1991. kad je to mogao i trebalo da uradi, niti je kasnije obezbijedio da izvršioci budu kažnjeni.
Pjesnik i prevodilac Milan Milišić, po nacionalnosti Srbin, a rođen u Dubrovniku je takođe stradao od granatiranja u svojoj kući.
Prošlogodišnje istraživanje javnog mnjenja o stavovima crnogorskih građana, koje su sproveli Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Akcija za ljudska prava (HRA) o ratovima na prostoru bivše Jugoslavije pokazuju da 83 odsto ispitanika prepoznaje napad na Dubrovnik kao ratni zločin.
Centar za tranzicijsku pravdu objavio je video uoči tridesete godišnjice, a u okviru online kampanje obilježavanja mjesta i datuma stradanja u postjugoslavenskim ratovima.
Video "Spomenici na nišanu" donosi svjedočanstva o razaranju istorijske jezgre Starog grada pod zaštitom UNESCO-a, koje je - kako se navodi u presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) - predstavljalo napad ne samo na istoriju i baštinu Hrvatske i regije, već i na kulturnu baštinu cijelog čovječanstva.
( Miljana Kljajić )