Zimske olimpijske igre 2022: Oštar odgovor Pekinga američkom diplomatskom bojkotu Igara

Na brifingu za medije u utorak, Džao je optužio SAD za kršenje „političke neutralnosti u sportu" i rekao da je najavljeni bojkot „zasnovan na lažima i glasinama"

4178 pregleda1 komentar(a)
Foto: Getty Images

Kina je osudila planirani američki diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara 2022. u Pekingu i zapretila da će uzvratiti.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao je da će Kina preduzeti „odlučne kontramere", ali nije izneo detalje.

U ponedeljak su SAD rekle da neće slati diplomate u Peking zbog zabrinutosti u vezi sa stanjem ljudskih prava u Kini.

Dodaje se da bi američki sportisti mogli da odu i da će imati punu podršku vlade.

Na brifingu za medije u utorak, Džao je optužio SAD za kršenje „političke neutralnosti u sportu" i rekao da je najavljeni bojkot „zasnovan na lažima i glasinama".

Napetosti između SAD i Kine su velike posebno pošto su američke vlasti optužile Kinu za represiju nad pretežno muslimanskom manjinom Ujgura u zapadnom regionu Šinđjanga što je Kina odlučno negirala.

Odnosi su zategnuti i zbog, kako se smatra na Zapadu, kineskog gušenja političkih sloboda u Hongkongu, ali i zbog najnovijeg slučaja - privremenog nestanka kineske teniserke Peng Šuej iz javnosti.

Pošto je optužila visokog kineskog zvaničnika da ju je seksualno napao, njena objava je izbrisana sa naloga na kineskoj društvenoj mreži Veibo, a potom je niko nije video i čuo tri nedelje.

Potom je ona viđena u onlajn razgovoru sa predsednikom Međunarodnog olimpijskog komiteta, ali su teniski zvaničnici u svetu ostali sumnjičavi u pogledu njene slobode.

Ženska teniska asocijacija je prošle nedelje suspendovala sve turnire u Kini zbog „ozbiljnih sumnji" u to da je Peng bezbedna i slobodna.

Političko prisustvo

Visoko pozicionirani političari - iz SAD i drugih zemalja - obično su prisutni na Olimpijskim igrama.

Ranije ove godine, prva dama Džil Bajden predvodila je delegaciju SAD na Letnjim olimpijskim igrama u Tokiju.

Međutim, u ponedeljak je sekretar za štampu Bele kuće Džen Psaki rekla da SAD neće doprineti „fanfarama" na otvaranju Olimpijskih igara.

Ona je rekla da bi odluka da Amerika ne pošalje zvaničnu delegacije na Igre 2022. „moglo da pošalje jasnu poruku".

„Ne možemo da pređemo preko neviđenih kršenja ljudskih prava i zverstvima u Šinđjangu", rekla je ona, aludirajući na ponašanje kineskih vlasti prema Ujgurima.

Dodala je da američka vlada ne smatra da je ispravno „u ovom trenutku kažnjavati i sportiste koji su se pripremali za Igre".

Na kineskoj platformi društvenih medija Veibo, pojam na pretrazi „Američki diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara u Pekingu" cenzurisan je od utorka ujutro.

Većina komentara ispod objave državnog medija Global tajms takođe je izbrisana - ostalo je samo osam od 1.500 komentara.

„Olimpijske igre su za sportiste, kakve veze imaju političari sa njima? Čak i ako bojkotujete, jedini koje povređujete su vaši sunarodnici (među kojima i sportisti)", glasio je jedan od neizbrisanih komentara.

Demokrate i republikanci ujedinjeni oko bojkota

Diplomatski bojkot hvale i demokrate, ali i republikanski političari.

Predsednica Predstavničkog doma iz redova demokrata Nensi Pelosi rekla je da SAD i svet ne mogu da „nastave da se ponašaju kao da nema ničeg lošeg u tome što se Olimpijske igre održavaju u zemlji koja je izvršila genocid".

Neki američki političari su, međutim, rekli da diplomatski bojkot nije dovoljan, a republikanski senator Tom Koton je to nazvao „polumerom", navodeći da je Bajenova administracija trebalo da odluči da „potpuno bojkotuje" igre.

Druge zemlje - među kojima i Kanada - navele su da razmatraju taj potez.

Zamenik premijera Velike Britanije Dominik Rab rekao je da će njegova zemlja odlučiti „u dogledno vreme" da li će se pridružiti bojkotu, dodajući da on lično neće prisustvovati Olimpijskim igrama.

Zvaničnici Japana i Australije takođe su rekli da razgovaraju o toj meri.

Litvanija je prošle nedelje najavila diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara posle razmirica sa Kinom oko Tajvana.

Peking smatra Tajvan delom Kine, ali Tajvan sebe vidi kao nezavisni.

U međuvremenu, predstavnici Novog Zelanda su rekli da njegovi zvaničnici neće prisustvovati zbog zabrinutosti u vezi sa pandemijom korona virusa.

„Ali mi smo Kini u mnogim prilikama jasno stavili do znanja da smo zabrinuti za ljudska prava", rekao je zamenik premijera Grant Robertson novinarima.

Diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara 2022. daleko je manja mera od prethodnog bojkota SAD 1980. godine, kada je povukla sportiste sa Olimpijskih igara u Moskvi u znak protesta zbog sovjetske invazije na Avganistan prethodne godine.

Sovjetski Savez i njegovi saveznici, zauzvrat, bojkotovali su sledeće Letnje olimpijske igre 1984. održane u Los Anđelesu.

Portparol ruskog predsednika osudio je novi bojkot SAD, rekavši da bi Olimpijske igre trebalo da budu „oslobođene politike".

Amerika treba da bude domaćin Letnjih olimpijskih igara 2028. u Los Anđelesu.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk