Nikako da riješe problem saobraćaja u Pljevljima
Osamdesetih godina prošlog vijeka saobraćaj na petnaestak pljevaljskih raskrsnica regulisala je svjetlosna signalizacija, a Pljevlja su sada jedan od rijetkih gradova koji nema nijedan semafor, niti uređen kružni tok
Opština Pljevlja raspisala je tender za izgradnju kružnog toka na raskrsnici kod autobuske stanice, čija je procijenjena vrijednost radova sto petnaest hiljada eura.
Biće to prvi kružni tok koji će se graditi u Pljevljima, a koji će zanačajno doprinijeti boljoj regulaciji saobraćaja.
Raskrsnica kod autobuske stanice prije par godina je regulisana, ali tehničko rješenje koje je primijenjeno, po ocjeni mnogih, nije bilo dobro i često je dovodilo u zabunu vozače, koji su se zatekli u raskrsnici.
Opština Pljevlja radi Glavni projekat tehničke regulacije saobraćaja u gradu koji će obuhvatiti analizu saobraćajnih tokova na uličnoj mreži, analiza postojećeg stanja signalizacije i opreme koja obezbjeđuje važeći režim i uslove odvijanja saobraćaja i dati predloge za poboljšanje stanja i predloge za eventualne izmjene režima saobraćajnih tokova. Takođe, Glavni projekat treba da analizira kapaciteta saobraćajne infrastrukture, nivoe usluge saobraćajnica i drugih saobraćajnih površina zasnovanu na parametrima utvrđenim brojanjem saobraćajnih tokova.
Studija će pokazati i da li će biti potrebe za uvođenjem svjetlosne saobraćajne signalizacije.
Pljevlja su jedan od rijetkih gradova u Crnoj Gori koji nema nijedan semafor, niti uređen kružni tok. Za razliku od danas, osamdesetih godina prošlog vijeka saobraćaj na petnaestak pljevaljskih raskrisnica regulisala je svjetlosna signalizacija.
Oni su 1982. godine postavljeni u okviru akcije uljepšavanja grada, pred dolazak tadašnjeg italijanskog predsjednika Sandra Pertinija. Godinu kasnije, nebrigom tadašnje lokalne vlasti, semafori su se ugasili, a posljednji ostaci sa ulica uklonjeni su prije nekoliko godina.
Brojni Pljevljaci tvrde da je ponovno postavljanje semafora na gradskim raskrsnicama neophodno zbog bezbjednosti građana, a naročito djece.
Za tridesetak godina, od kada su postavljeni prvi semafori, broj automobila se znatno povećao, što nameće potrebu za njihovim ponovnim postavljanjem na gradskim raskrsnicama.
”Generacije su odrasle, a da u Pljevljima nisu vidjele semafor, voz, lokomotivu, bazen. Da bi to vidjeli, moraju da odu u druge sredine. Vozači iz Pljevalja koji odu u veći grad pokazuju zbunjenost na raskrsnicama koje regulišu semafori. To samo pokazuje koliko smo zaostali i na kakvom nam je nivou saobraćajna kultura. Za to su isključivi krivci Pljevljaci koji godinama slušaju lažna obećanja brojnih generacija političara, koji su od ove sredine napravile kasabu”, kazao je predsjednik NVO “Breznica” Milorad Mitrović.
Tvrdi da u Pljevljima još uvijek ima ulica koje nemaju nikakvu signalizaciju, ni horizontalnu, ni vertikalnu.
Mitrović podsjeća da nijedna raskrsnica nema ni kružni tok, što je čest slučaj u mnogim gradovima, a prema mnogima i uspješniji oblik regulacije saobraćaja na raskrsnicama.
”Primjer besmislenosti je raskrsnica kod autobuske stanice koja sada treba ponovo da se radi. Niko ne odgovara što su samo prije nekoliko godina utrošeno najmanje stotinu hiljada eura za rekonstrukciju te raskrsnice, a vidjeli smo na šta ona liči. Neshvatljivo je i da smo imali semafore i kvalitetno iscrtanu horizontalnu signalizaciju kada je automobila bilo znatno manje a danas toga nemamo. Svaka raskrsnica je u katastrofalnom stanju i pravo je čudo da nema više udesa. Bez obzira koliko koštala njegova realizacija, postavljanje semafora ili izgradnja kružnih tokova na najprometnijim raskrsnicama za opštinu treba da bude jedan od prioriteta”, rekao je Mitrović.
Policija u Pljevljima prije par godina podnijela je inicijativu Opštini za postavljanje semafora na nekim raskrsnicama u gradu i da uže gradsko jezgro pokrije video nadzorom.
U policiji tvrde da su semafori potrebni Pljevljima, a da su posebno problematične raskrsnice u naselju Varoš na izlasku iz grada prema Prijepolju i raskrsnica kod zgrade Crvenog krsta, kod Opštine, na Jaliji koje su slabo pregledne.
Rrakrsnicu na ulazu u Pljevlja iz pravca Prijepolja na Varoši svakodneno prelazi veliki broj djece iz naselja Potrlica koja odlaze u školu. Postavljanjem semafora mnogo bolje bi se regulisao saobraćaj na ovoj raskrsnici.
Iz policije su “Vijestima” kazali da komplet semafora za jednu raskrsnicu košta pedesetak hiljada eura.
( Goran Malidžan )