Studija: "Vijagra" povezana s gotovo 70 odsto manjim rizikom od Alchajmera

Ovo nije prvi put da se korišćenje sildenafila povezuje s povoljnim zdravstvenim ishodima jer se pokazao obećavajućim i u raznim naučnim kontekstima, među njima u liječenju raka i malarije

5101 pregleda2 komentar(a)
Studija: "Vijagra" povezana s gotovo 70 odsto manjim rizikom od Alchajmera
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Uzimanje lijeka sildenafila, poznatijeg pod brendiranim nazivom Vijagra, povezano je sa značajno manjim rizikom obolijevanja od Alchajmerove bolesti, otkriva američka studija.

Prema istraživanju Klivlendske klinike, korisnici sildenafila imaju gotovo 70 odsto manje rizika za obolijevanje od Alchajmerove bolesti od onih koji ga ne koriste.

Istraživanje se zasniva na analizi podataka iz zdravstvenog osiguranja više od 7.2 miliona ljudi, a podaci pokazuju kako je grupa koja je uzimala sidenafil imala mnogo manju vjerovatnost od razvijanja simptoma Alchajmera u idućih šest godina od onih koji ga nisu uzimali, prenosi Hina.

Važno je napomenuti kako uočena povezanost - čak i na ovako velikom uzorku - nije nužno dokaz kauzalnosti. Na primjer, moguće je da ljudi iz grupe koja je uzimala sildenafil zbog nekog drugog činioca imaju manji rizik od razvijanja Alchajmera, navode autori.

Nezavisno od toga, istraživači tvrde kako je otkrivena korelacija, uz druge pokazatelje u studiji, dovoljna da sildenafil postane obećavajući kandidat za korišćenje protiv Alchajmerove bolesti, a njegova pouzdanost može se istražiti u budućim kliničkim ispitivanjima kako bi se dokazalo postoji li zaista povezanost.

"Otkrili smo da korišćenje sildenafila smanjuje vjerovatnost Alchajmera kod pojedinaca s komorbiditetima kao što su koronarne bolesti, hipertenzija i dijabetes tipa 2, ali i kod onih koji nemaju navedene komorbiditete", objašnjava biolog i vodeći autor studije, Feixiong Cheng iz Klivlendske klinike.

Ovo nije prvi put da se korišćenje sildenafila povezuje s povoljnim zdravstvenim ishodima jer se pokazao obećavajućim i u raznim naučnim kontekstima, među njima u liječenju raka i malarije.

Istraživanje je objavljeno u časopisu "Nature Ageing".