Koncert Crnogorskog simfonijskog orkestra obilježila sinergija dirigenta, orkestra i publike
„Kad se spoji jedan iskusan dirigent i raspoložen orkestar dobijamo sofisticiranu interpretaciju. Maestro Tarbuk nam je prenio svoje znanje i estetiku sviranja klasicizma. Mislim da je i publika odlično prihvatila ovaj program, kazao je prva truba orkestra Aleksandar Arsić
Sinergija iskusnog dirigenta i uigranog orkestra, upotpunjena bezrezervnom energijom koju je publika zahvalno uzvraćala, obilježila je koncert Crnogorskog simfonijskog orkestra (CSO) predvođen maestrom Mladenom Tarbukom iz Hrvatske na Velikoj sceni Muzičkog centra Crne Gore (MCCG), prenosi PR Centar.
Na repeortoaru su se našla djela Mocarta, Baha i Šuberta, a nakon dužeg vremena održani su i „Razgovori pred koncert“ sa dirigentom, pola sata pred početak koncerta.
Tarbuk, koji je šef-dirigent CSO za ovu sezonu, kazao je da je bilo lijepo što se mogao opustiti u toku koncerta i muzicirati, navodeći da je to jako vrijedno.
„Kada imate orkestar sa kojim se morate mučiti oko držanja tempa i oko osnovnih stvari, onda se osjećate kao da ste žandar do kraja koncerta. Ovdje je bilo upravo suprotno. Ovdje sam se mogao opustiti i mogao sam stvarati muziku, što mi je drago da je publika prepoznala i da nam je toplo i srdačno vratila uloženu ljubav“, naveo je Tarbuk.
Podsjetio je da je prije tri godine radio sa CSO, a da je ovaj put izabrao program koji je koristan za orkestar.
„Sviraćemo vrlo različit repertoar, ali će jedna vrsta crvene niti biti klasika i klasicizam, djela koja su vrlo korisna za razvoj zajedničkog sviranja, ritma, bazičnih elemenata bazičnog sviranja“, rekao je Tarbuk
Najavio je da će se na programu CSO naći i njegovo djelo.
„Činilo mi se interesantno da se predstavim i kao kompozitor, pošto je to polovina mene, koju još niste vidjeli. Za početak sam izabrao jedno nenametljivo djelo. Vrlo intimno. Zove se „Sebastian im Traum“ koje sam napisao kad mi se najstariji sin rodio. Mislim da će kompozicija biti interesantna“, kazao je Tarbuk.
Menadžerka za programsku politiku i planiranje u MCCG, Vanja Vukčević, kazala je da je program koncerta bio veoma pitak i vedar.
„Bilo mi je veliko zadovoljstvo na koncertu slušati poslije dugo vremena djelo Johana Sebatijana Baha u izvođenju našeg orkestra. Ono što će biti jako zanimljivo desiće se narednog petka, 17. decembra sa početkom u 20 sati. Na repertoaru koncerta će se naći jedno romantično ostvarenje Antona Bruknera Simfonija br.4 kojom naš orkestar otvara simfonijski opus ovog kompozitora“, navela je Vukčević.
Kazala je da će maestro Tarbuk predvoditi i ovaj put CSO, kao i da će pola sata pred početak koncerta, biti održani „Razgovori pred koncert“ u kojima će publika imati priliku da od dirigenta dobije informacije vezane za Bruknerovu Simfoniju br.4.
Violonistkinja Milana Bjelobaba koja je bila solistkinja prilikom izvođenja Bahovog djela kazala je da je „Koncert za violonu, gudače i čembalo u a-mollu“ njen omiljeni koncert za violinu.
„Velika mi je čast i zadovoljstvo što sam mogla prvi put da izvedem ovaj koncert kao solistkinja sa mojim kolegama i prijateljima iz CSO i maestrom Tarbukom. Sa maestrom je bilo vrlo prijatno sarađivati, sve je teklo lako“, navela je Bjelobaba.
Istakla je da prilikom izvođenja Bahovih djela uvijek nalazi nove stvari na kojima može da radi, „jer je njegov univerzum ogroman“.
Gostujući koncertmajstor CSO, Vujadin Krivokapić, koji je profesor violine na Muzičkoj akademiji na Cetinju, kazao je da je nekad bio koncert majstor CSO, nakon čega je napravio pauzu od devet godina.
„Ovo je sad prvi put da opet obavljam taj posao. Dosta je novih ljudi u orkestru. Tu su i stari članovi“, rekao je Krivokapić.
Koncert je, kako je kazao, finalni proizvod, navodeći da je za njega bitniji početak probe i put do koncerta.
„Koncert dođe kao cilj, a probe kao putovanje. Ta putovanja su interesantna. Što je čovjek stariji, više obraća pažnju da kroz ta putovanja upoznaje nove ljude, nova iskustva. Izdvojio bih maestra Tarbuka. Probe su bile lagane i intenzivne. Osim što je dirigent, on je i profesor, jer zna da izvači najbolje iz orkestra. Svaki orkestar ima svoje dobre i loše strane, ali poenta profesora je da se obraća dobroj strani“, naveo je Krivokapić.
Vođa drugih violina u CSO, Milena Rajković, istakla je da je u toku koncerta vladala lijepa energija i sinergija između dirigenta, članova CSO i publike.
„Nismo dugo nastupali i ovo je prvi put da se osjetite lijepo poslije dužeg vremena na sceni. Osjetite disanje publike i nas samih i dirigenta“, navela je Rajković.
Ona je već petnaestu sezonu dio CSO i imala je priliku da prije tri godine sarađuje sa maestrom Tarbukom.
„Saradnja sa njim je jedno veliko iskustvo. Posjeduje veliko znanje. Na pravom je mjestu u pravom trenutku. Tu je dosta mladih u CSO. Mislim da je idealan trenutak da se opet sretnemo sa njim“, istakla je Rajković.
Ona je pozvala publiku da dođe na koncert 17. decembra, u toku kojeg će izvoditi Bruknerovo djelo, navodeći da će imati priliku da čuju nešto novo, što nikad do sad CSO nije izvodio.
Prva truba CSO, Aleksandar Arsić, rekao je da su utisci nakon koncerta sjajni.
„Kad se spoji jedan iskusan dirigent i raspoložen orkestar dobijamo sofisticiranu interpretaciju. Maestro Tarbuk nam je prenio svoje znanje i estetiku sviranja klasicizma. Mislim da je i publika odlično prihvatila ovaj program, kazao je Arsić.
Naveo je da je imao priliku i ranije da svira sa maestrom Tarbuk, tokom tri koncerta.
„On je izuzetan pedagog, pun znanja. Ovako mladom orkestru daje elan i neohodno iskustvo. Šubertovu simfoniju bih posebno istakao sa ovog koncerta, prvi put smo je izvodili u Podgorici. Divno djelo, tehnički zahtjevno, ali smo sve zadatke i želje maestra ispunili“, istakao je Arsić.
( Vijesti online )