Hoće li se „Planeta Boris“ konačno urušiti
Događaji su bili katastrofalni, priznaje ovaj ministar, a opet je djelovao uvjereno da će u ovom trenutku premijerova sposobnost da se odupre svakoj normalnoj političkoj gravitaciji uspjeti da ga spase
„Planeta Boris je najčudnije mesto na svetu - na njoj ne važi nijedno pravilo", rekao mi je jedan ministar iz kabineta pre nekoliko dana, dok se iščuđavao nad neobičnošću aktuelnog političkog univerzuma.
Događaji su bili katastrofalni, priznaje ovaj ministar, a opet je delovao uvereno da će u ovom trenutku premijerova sposobnost da se odupre svakoj normalnoj političkoj gravitaciji uspeti da ga spase.
A onda se, u utorak veče, pojavio snimak na kom saradnici zbijaju šale na račun žurke održane u Dauning Stritu za prošli Božić dok je Velika Britanija uveliko bila zaključana.
Ponižavajući snimak uveo je Dauning Strit broj 10 u novu krizu koja ne pokazuje znake posustajanja.
I zato se sada vredi zapitati da li bi „Planeta Boris" konačno mogla da se uruši?
- Šta čeka Borisa Džonsona posle snimka o božićnoj žurci u kabinetu
- Kakav je odnos britanskog premijera prema istini
- Pomoćnik britanskog premijera u sred skandala - o čemu se radi
Jedna viši zvaničnik opisao je trenutno stanje stvari sa: „Ovo je katastrofa."
Dan za danom, već više od mesec dana, Dauning Strit jedva uspeva da izađe na kraj sa skandalima.
Bilo je pogrešnih procena i pogrešnih koraka - pokušaja da se izmene pravila kako bi se zaštitio jedan do njih, Oven Paterson; katastrofalnih napora da se uguše priče o Božićnoj žurki od prošle godine i, najnovije, kazna za Konzervativnu stranku za finansiranje luksuznog renoviranja stana na broju 10 za gospodina i gospođu Džonson.
Greške su bile pogoršane činjenicom da je za pogrešne procene kriv sam Dauning Strit.
Gotovo ništa ne uspeva da iznervira poslanike i ministre izvan klike u samom vrhu vlade kao kad Dauning Strit broj 10 pravi greške za koje posle svi moraju da odgovaraju.
Svaki incident pothranjivao je višemesečni glavni argument opozicije - Džonson se ponaša kao da za njega pravila ne važe.
Bilo da su u pitanju božićne žurke ili sredstva za stan, čitava zbrka je u prvi plan istakla premijerov komplikovan odnos prema istini, o čemu smo već pisali ranije.
Dauning Strit broj 10 ne odaje utisak da, što bi se reklo, može da povrati kontrolu.
Štaviše, kako se poslednjih dana pritisak pojačavao, ponekad je bilo teško razlučiti šta se uopšte dešava.
Atmosfera iznutra opisana je kao mukla tišina, sablasna, kao da su svetla ostala upaljena, ali da nema nikoga kod kuće.
Neki ministri lojalni Borisu Džonsonu odbijaju ideju da se dešava bilo šta kritično ili u stalnom padu.
Istina je da je premijerova karijera i izgrađena na ponosnom odbacivanju i rušenju normi.
Takođe je istina da je on posrtao i pre, ali je, iznova i iznova, uspevao da se sabere i podigne.
On je politički lider svoje generacije, smatraju oni, i može da se oporavi.
Ali upada u oči da poslanici koji su učestvovali u dovođenju Borisa Džonsona u Dauining Strit broj 10 privatno govore, i to na sve živopisnije načine, da on mora da se dovede u red.
Jedan od njih mi je rekao da je Dauning Strit postao „kao zabavni park za meke odluke i izbegavanje."
„Imate vožnju 'navrat-nanos', imate 'izgubljen u svemiru', imate konačnu vožnju 'donesite odluku i vidite da li možete da je se držite do kraja vožnje.'"
Uz duboku iritaciju, on mi je rekao: „Sve one moraju da se zatvore. Ne treba nam igralište. Dauning Strit mora da funkcioniše kao vojni kamp."
- Promene u britanskoj vladi
- Rafal po britanskom premijeru: „Umrle su desetine hiljada ljudi koje nisu morale da umru“
Odbijena ostavka
Ostali govore o lutanju i nazadovanju.
„Na našim sastancima se ne raspravlja ni o čemu bitnom", kaže jedan.
Na početku sastanka, premijer ih verbalno ohrabruje da daju svoj doprinos, ali implicitna poruka je: „Ne javljajte se za reč", smatraju oni.
Ministri se ponekad odlučuju da ćute. Jedan se šali da oni umesto toga šalju poruke među osobom o tome koliko je sve loše.
A poslednjih nekoliko mučnih nedelja, najveća nevolja, prema jednom bivšem ministru iz kabineta, jeste ta da se različita torijevska plemena, koja često ne podnose jedna druga, sada odjednom sva slažu.
Problem za Džonsona je da je jedina stvar oko koje se slažu koliko su nezadovoljni.
Prema ovoj analizi, umerena struja koje sebe možda doživljava kao „internacionaliste" nezadovoljna je povodom spoljne politike i vladinog ukidanja strane pomoći.
Bregzitovci su ljuti zato što premijer nije dovoljno strog po pitanju Severne Irske.
Grupa „crvenog zida", sa novim poslaničkim mestima posle 2019. godine, znaju da ih uglavnom duguju Džonsonu, ali se oni takođe doživljavaju stručnjacima za svoje oblasti.
A neki od njih smatraju da još nemaju čime da se pohvale.
Neki Severni torijevci, priča se, sve više veruju da je premijer „jak na rečima, ali slab na delima".
A među desničarima unutar stranke, sve je veće nezadovoljstvo zato što vlada odbija da preduzme radikalnije korake - izmenu zakona o ljudskim pravima, na primer - na Lamanšu kako bi sprečila da ga migranti prelaze brodićima.
Ove grupe stalno menjaju svoja stanovišta, naravno, ali u ovom trenutku se za njih kaže da „koaguliraju" - umesto čarki među sobom, ujedinjuju se oko jedne stvari, a to je da ne sme da se dozvoli da se ovaj najnoviji haos nastavi.
Mnogi poslanici se nadaju da bi sve moglo da se završi novom organizacijom u Dauning Stritu.
Jedan je rekao da mora da se „izbaci klika 'rođeni da vladaju'", sugerišući da su skorašnje propasti bile neizbežne imajući u vidu sa kim se premijer okružio.
„Iskreno, niko od nas ne sme da bude iznenađen što kad odrasli odu, deca organizuju ilegalnu kućnu žurku", rekao je ovaj poslanik, dodavši da je fijasko Dauning Srita sa božićnom žurkom trebalo da bude pravi trenutak za „izbacivanja ulizica".
Još, međutim, nema dovoljno znakova da Džonson planira bilo kakvu veliku rekonstrukciju svog tima.
Alegra Straton, koja je u sredu podnela ostavku na položaj više portparolke vlade, snosila je odgovornost za ovonedeljni ponižavajući procureli video snimak.
A mogu da se čuju i govorkanja da je premijer doneo stratešku odluku da za sada zadrži direktora komunikacija Džeka Dojla, istovremeno ga spremajući da bude žrtveni jarac kad se pokrene istraga.
Dva izvora rekla su za BBC da je Dojlova ostavka ponuđena, ali odbijena, mada je Dauning Strit negirao da se to desilo.
Ali kao što je u poslednje vreme čest slučaj, dok vestminsterska radio Mileva ne voli skoro ništa više nego da spekuliše o tome ko odlazi a ko dolazi, prilično depresivno stanje stvari, kad se sve sabere i oduzme, uvek govori o šefu.
Ton i kulturu određuje čovek na vrhu, ko god drugi da se penje ili pada.
Zbog toga ono što će se dalje dešavati najviše zavisi od odluka samog Džonsona.
Da li on uopšte priznaje da ima problema?
Hoće li odlučiti da vladu vodi na drugačiji način?
Hoće li se „pogledati u ogledalo", kao što ga je njegov prijatelj i bivši ministar Robert Baklend javno molio da učini, i kaže: „Ovo sigurno mogu bolje"?
Ako ne, onda ništa, Džonson ipak još ima ogromnu većinu.
Još ima ogromnu moć kao lider vlade, kao političar i kao javna ličnost.
A opet se stiče utisak da se ove nedelje promenio sentiment među torijevcima, sa sve više i više njih na njegovoj strani koji zamišljaju kako bi život izgledao pod nekim drugim liderom
Da li je za njih već nastupio trenutak kad je on manje falična, ali suštinski briljantna prednost, umesto smetnje?
Bivši ministar koji je analizirao partijska plemena čak sugeriše da je „prva faza" promene liderstva već završena: kad se stranka unutar sebe privatno složi da premijer propustio sve prilike.
„Druga faza", međutim, jeste ko je sledeći, kako i kada, a „to ume da potraje".
U ovom trenutku se čini se da je preterano u skorije vreme očekivati bilo kakvo ozbiljno rivalstvo.
Ne sumnjajte, međutim, da saveznici potencijalnih kandidata za sledeću rundu, ministra finansija Rišija Sunaka i ministarke spoljnih poslova Liz Tras, aktivno razmišljaju o tome šta dalje.
Čak se govorka da su neki poslanici počeli da pozivaju bivšeg ministra kabineta Džeremija Hanta da se istakne kao neka vrsta bezbednog kandidata kontinuiteta u novoj godini, mada u ovom trenutku, rečeno mi je, „on ne želi da se igra".
Slede testovi
Naravno, svako ko bude pomenut u vezi sa liderstvom javno negiraće da ima tu ambiciju ili da učestvuje u zaveri.
Zadihani razgovori o smeni lidera retko su daleko od glavnih tema za razgovor u Vesminsteru.
Bivši ministar priznaje da su mu se upravo na tu temu obratili dvaput za svega nekoliko dana, ali upozorava da bi bilo kakvo delovanje u skorije vreme bilo „kolektivno političko samoubistvo".
Dok pandemija i dalje divlja, a privreda je na prilično klimavim nogama, i prošlo je svega dve godine od prethodnih izbora, da li bi javnost stvarno želela da podrži torijevce u još jednom njihovom javnom raskolu?
Ali činjenica je da se sve više govorka o zameni za premijera.
Mnogi poslanici veruju da će to nestati samo ukoliko se on dozove svesti.
Džonson se sledeće nedelje suočava sa dva testa, koji bi mogli da pojačaju osećaj nadolazeće božićne krize ili smirivanja drame.
U utorak se očekuje potencijalno krupna pobuna u Donjem domu parlamenta povodom mera ograničenja za kovid.
Desetine poslanika već su javno najavile da će glasati protiv planova.
Uz podršku laburista, ti planovi će biti izglasani, ali ogroman broj torijevskih glasova protiv pokazaće dva prsta Dauning Stritu broj 10.
Poslanički klubovi i Džonson podjednako imaju ogromnu priliku da pokušaju da u narednih nekoliko dana smire strasti.
A postoji mogućnost i za jednu drugačiju vrstu pobune narednog utorka, kad će se održati vanredni izbori za zamenu Ovena Patersona kao poslanika u Severnom Šropširu.
Mnogi konzervativci plaše se katastrofe na terenu.
Loš rezultat za nešto što bi u suštini trebalo da bude bezbedno poslaničko mesto samo bi pojačalo osećaj opasnosti po premijera.
Dok ulazimo u poslednju nedelju parlamenta u 2021. godini, i dalje postoji obilje pretnji.
Premijer je ugrožen sa svih strana.
Bila bi ludost otpisati ga - njegova čitava biografija je upozorenje protiv toga.
A opet, jedan premijerov pristalica mi je rekao da iako situacija možda nije kritična - ta je osoba je to izjavila sa prilično velikim nezadovoljstvom - ona mora da se promeni.
„Ako se to ne desi, svi znamo kuda će to odvesti. Odvešće do izlaznih vrata."
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )