Razgovor Đinpinga i Šolca: Zdrave bilateralne veze Kine i Njemačke korisne i za globalni mir i stabilnost

Si je rekao da će sledeće godine biti obilježeno 50 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa dvije zemlje i pozvao dvije strane da teže novom razvoju kinesko-njemačkih odnosa

1193 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Kineski predsjednik Si Đinping, u telefonskom razgovoru sa novim njemačkim kancelarom Olafom Šolcom istakao je da su kinesko-njemački odnosi ključni za saradnju Kine sa Evropskom unijom i izrazio nadu da će veze Kine sa Njemačkom nastaviti da se produbljuju, prenijela je Kineska medijska grupa (CMG).

Šolc je postao njemački kancelar 8. decembra, čime je okončano 16 godina vladavine Angele Merkel. U telefonskom razgovoru vođenom u utorak, Si je još jednom čestitao Šolcu na inauguraciji.

Si je rekao da će sledeće godine biti obilježeno 50 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa dvije zemlje i pozvao dvije strane da teže novom razvoju kinesko-njemačkih odnosa.

Predsjednik Kine je kazao da dvije strane treba da posmatraju svoje veze sa strateške tačke gledišta i da zdrave bilateralne veze nisu samo u fundamentalnim interesima dvije zemlje i njihovih naroda, već su i korisne za globalni mir i stabilnost.

"Dvije strane treba da tretiraju nacionalni razvoj kao mogućnost i održavaju razmjenu na visokom nivou kako bi usmjeravale budući razvoj kinesko-njemačkih odnosa i unaprijedili bilateralnu saradnju u različitim oblastima", istakao je Si.

"Kina je već petu godinu zaredom najveći trgovinski partner Njemačke. Dvije strane trebalo bi da istraže mogućnosti saradnje u oblastima kao što su čista energija, zelena i digitalna ekonomija kako bi se dalje podstakao rast trgovine uslugama", dodao je.

Si je izrazio nadu da Njemačka može da unaprijedi svoju saradnju sa Kinom u okviru inicijative Pojas i put kako bi koristila zemljama duž rute teretnih vozova i poboljšala povezanost Evroazije.

Kineski predsjednik je zaključio da dvije strane treba da rade zajedno na suočavanju sa izazovima i davanju novog doprinosa globalnom upravljanju. Šolc je, sa svoje strane, ponovio Sijev predlog o produbljivanju prijateljstva i saradnje izmedju Kine i Njemačke, prenosi CMG.

On je pohvalio blisku saradnju dvije strane u trgovini, suočavanju sa globalnim izazovima i bliskim razmjenama o regionalnim pitanjima kao što su Avganistan i Iran, rekavši da oni zajedno čine tri stuba za održivi razvoj kinesko-njemačkih odnosa.

Njemačka strana je spremna da unaprijedi pragmatičnu saradnju u čistoj energiji, digitalnoj ekonomiji i trgovini uslugama i da tretira odnose Kine i EU na konstruktivan način", rekao je Šolc.