Lekić: Kontinuitet obmanjivanja javnosti o rješavanju pitanja Prevlake
"Ni upozorenja Evropske unije, saopštavane u Izvještajima o napredovanju o neophodnosti rješavanja pitanja Prevlake, pa i kao uslova za integraciju Crne Gore u EU, nisu zaustavili trajanje ove državne neozbiljnosti"
Poslanik Demosa i predsjednik skupštinskog Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Miodrag Lekić saopštio je da se predsjednik Crne Gore Milo Đukanović tokom boravka u Zagrebu "demagoško-optimistički" osvrnuo na rješavanje pitanja Prevlake.
"Činjenice govore da od 2008. godine, kada je Đukanović u Zagrebu objavio da je sa svojim kolegom Sanaderom postigao dogovor da se pitanje Prevlake riješi na Međunarodnom sudu, nije se bukvalno ništa dogodilo. Od te 2008. do 2020. godine Đukanovićeva vlast je kroz navodne aktivnosti i izjave ministara inostranih poslova sistematski i bestidno dezinformisala javnost o navodnim aktivnostima, čak i inovacijama u načinu traženja rješenja, čas arbitražom na Međunarodnom sudu, čas putem bilateralnih pregovora sa Hrvatskom", naveo je Lekić.
Istakao je da je bilans za 14 godina "od tkz. sporazuma Đukanović - Sanader do danas da sa crnogorske strane nikada nije bilo ozbiljne inicijative, još manje rada na tom važnom državnom pitanju".
"Ni upozorenja Evropske unije, saopštavane u Izvještajima o napredovanju o neophodnosti rješavanja pitanja Prevlake, pa i kao uslova za integraciju Crne Gore u EU, nisu zaustavili trajanje ove državne neozbiljnosti. Zanimljivo je da se Đukanović, poslije 14 obmanjivanja javnosti, sada opet izjavom u Zagrebu, uzda u sadašnju crnogorsku vladu i njene namjere da će riješiti spor oko Prevlake".
Lekić je naveo da je sada problem što za godinu rada nove vlade nije primjećena niti objavljena njena aktivnost u vezi sa rješavanjm pitanja Prevlake.
"Prethodna diplomatska praksa, sa tendencijama da se nastavi, ukazuje da je lakše i primamljivije učestvovati u programima i putovanjima formalno - statističko- propagandnog karaktera nego sa kompetentnim znanjem i javnom odgovornošću pokrenuti diplomatske inicijative u interesu države - a pitanje Prevlake je upravo takvo pitanje, čak prvog reda", zaključuje se u saopštenju Lekića.
( D.C. )