Jokić: Nedopustiv govor mržnje prema LGBTI zajednici u Skupštini

"LGBTI osobe u Crnoj Gori postoje otkako postoji Crna Gora i to je fakat koji će svi poslanici i poslanice u Skupštini morati da prihvate, jer se od istine ne može pobjeći", poručila je predsjednica Upravnog odbora LGBT Foruma Progres

9573 pregleda11 komentar(a)
Jokić, Foto: LGBT Forum Progres

LGBT Forum Progres osudio je jučerašnje izjave poslanika Demokratskog fronta Jovana Vučurovića i Jelene Božović tokom rasprave o predlogu zakona o izmjeni Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, ocijenivši da one sadrže nedvosmislene elemente govora mržnje prema LGBTI zajednici i da su duboko diskriminatorne.

"Odbacujem maliciozne i netačne tvrdnje da su LGBTI osobe, odnosno istopolni partneri, razlog negativnog prirodnog priraštaja u Crnoj Gori, da je LGBTI zajednica 'neprirodna' i 'antiporodična' pojava, da je u pitanju nekakav 'strani uticaj' i sve druge kvalifikacije koje su iznijete, a koje nisu utemeljene u realnosti. LGBTI osobe u Crnoj Gori postoje otkako postoji Crna Gora i to je fakat koji će svi poslanici i poslanice u Skupštini morati da prihvate, jer se od istine ne može pobjeći", saopštila je predsjednica Upravnog odbora LGBT Foruma Progres Bojana Jokić.

Vučurović je juče ocijenio da se "ispod žita" pokušava unijeti stavka u zakonu da se istopolnim zajednicama dozvoli usvajanje djece. Kazao je da se mora "staviti tačka na pokušaj biološkog i moralnog uništenja naroda" i da "nije presrećan" zbog uvođenja istopolnih zajednica u definiciju porodice, te kako strahuje da će "bijela kuga sve više uzimati maha".

"Istopolne zajednice nije moguće izjednačiti sa tradicionalnom porodicom, pa je nedopustivo da se ovakva definicija nađe u zakonu", dodala je Božović, kazavši da bi djeci moglo biti ugroženo pravo na rast i razvoj u "prirodnoj porodici". "Sve što nudi novo doba nije normalno i prirodno", rekla je ona.

Nedopustivo je, kako je kazala Jokić, da poslanice i poslanici, ma kojoj političkoj opciji pripadali, na takav način targetiraju marginalizovane društvene grupe u Crnoj Gori, zarad "zadovoljenja trenutnih političkih potreba i bez uzimanja u obzir štete koju te izjave pričinjavaju". "Iznova svjedočimo i ukazujemo da ovakve izjave poslanika i poslanica doprinose porastu slučajeva nasilja nad LGBTI osobama i ugrožavaju elementarnu bezbjednost zajednice koja ionako trpi dovoljno problema svakodnevno", ističe Jokić.

Posebno je, dodaje ona, problematična činjenica što izjave usmjerene protiv LGBTI osoba dolaze od Vučurovića kao poslanika koji je ujedno i predsjednik skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode, što, kako je kazala, smatra krajnje nedopustivim i neprimjerenim postupanjem.

"Očekivali smo da je ova toksična retorika konačno prevaziđena kada je uspostavljena direktna saradnja sa Odborom za ljudska prava i slobode ranije ove godine, ali je evidentno da to ipak nije slučaj i da je govor mržnje i dalje dio normalnog funkcionisanja dijela poslanika i poslanica", kazala je Jokić.

Najavila je da će LGBT Forum Progres podnijeti pritužbe i prigovore adekvatnim državnim organima, uključujući i Zaštitniku ljudskih prava i sloboda i nadležnim skupštinskim službama, jer govor mržnje ove vrste i intenziteta, kako je kazala, mora biti suočen sa adekvatnim odgovorom institucija sistema.

Jokić je rekla da su ponovo razočarani što je izostala reakcija rukovodstva Skupštine u ovom i sličnim slučajevima, "što je, čini se, samo nastavak prakse prethodnog rukovodstva koje je tolerisalo ovakve izjave i u ranijem sazivu". U LGBT Forumu Progres smatraju i da je Skupština još uvijek daleko od evropskog standarda koji proklamuje.

"Konačno, bez potrebe da ponavljam sve što je juče rečeno tokom sjednice jer ne želim da dodatno trujem medijski prostor izrečenim govorom mržnje i diskriminatornim kvalifikacijama, želim da se osvrnem na nekoliko činjenica koje je važno da crnogorska javnost zna, kako bi izbjegli dalje manipulacije. Prvo, predlog zakona o izmjeni Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti u sebi ne sadrži bilo koju odredbu kojom se na bilo koji način zadire u definiciju braka, koji je ustavna kategorija i kao takva ne može biti promijenjena bez podrške 2/3 poslanika. Drugo, ove izmjene i dopune su tehničke prirode i njima se vrši usklađivanje ovog zakona sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola, što je dio normalne zakonodavne procedure, te one ne predstavljaju bilo kakav prikriveni pokušaj 'narušavanja' porodice u Crnoj Gori", zaključila je Jokić.