Opština Bijelo Polje će gubiti milione zbog "Evrope sad"
Bjelopoljska lokalna uprava traži da poslanici usvoje kompenzatorske mjere i nadoknadu gubitaka
S obzirom na to da će planirane mjere iz programa "Evropa sad" imati negativan efekat na prihode svih jedinica lokalne samouprave, Opština Bijelo Polje je uradila analizu, kojom će po tom osnovu izgubiti između 2,8 i 3,8 miliona eura prihoda.
To je juče saopšteno iz Opštine i zatraženo da se prije usvajanja Budžeta za 2022. godinu u Skupštini Crne Gore definišu konpenzatorne mjere, kojim će se nadoknaditi gubici opština po tom osnovu, kako bi se obezbijedila održivost lokalnih javnih finansija.
Prethodno je na sjednici Skupštine opštine, sa 23 glasa za i četiri protiv usvojen plan budžeta te opštine u iznosu od 15.596.000 eura.
Sekretarka Sekretarijata za finansije Alida Nuhodžić je kazala da je budžet realan, a da je za tekuću budžetsku potrošnju planirano 8.828.700 eura, otplatu duga 2.380.000, dok je za kapitalni budžet opredijeljeno 4.387.299 eura.
Predsjednik Opštine Petar Smolović je kazao da je budžet domaćinski planiran, i da je od ovogodišnjeg veći za 7,76 odsto, a da će od novca preostalog od ovogodišnjeg budžeta isplatiti trinaestu platu i da poslije više godina neće kasniti sa isplatama zarada, te da će, uz to, isplatiti i kamate na kašnjenje plata.
"Povećali smo izdvajanja za sport, za razvoj ženskog preduzetništva i preduzetništva mladih, opredijelili smo 200 hiljada, za ruralni razvoj i poljoprivredu 300 hiljada, a stipendiramo i veći broj studenata ", kazao je Smolović.
Odbornik SNP-a Vidran Kljajević je ukazao je da polovina planiranog budžeta čine donacije i transferi koji dolaze iz državnog budžeta.
Marko Ljujić (Demokrate) kazao je da će o tome da li je budžet bio razvojni ili potrošački najbolje suditi građani, dok je Abaz Kujović iz DPS-a istakao da je budžet razvojni, što pokazuje i to što je 30 odsto od ukupnog iznosa budžeta planirano za kapitalne investicije.
To što nije više sredstava izdvojeno za investicije kritikovao je Idriz Mahmutović iz SDP-, a na nedostatak investicija ukazao je i njegov partijski kolega Adnan Striković.
Sa 21 glasom za usvojen je Program uređenja prostora kojim je predviđeno da se u izgradnju objekata od posebnog značaja i lokalnu infrastrukturu, u 2022. godini uloži 18.829.389 eura.
"Za izgradnju objekata od posebnog značaja biti izdvojeno 12.991.489 eura. Tim programom, za nastavak radova na valorizaciji planine Bjelasice planirano je 3.500.600, za nastavak radova na valorizaciji Đalovića pećine 3.010.500, a sredstva će biti obezbijeđena preko Uprave javnih radova", kazala je sekretarka Sekretarijata za uređenje prostora Aleksandra Bošković.
Podsjetila je da je planirana i rekonstrukcija magistralnog puta M2 Lepenac-Ribarevine-Poda-Berane u iznosu od 202 hiljade eura, nastavak rekostrukcije O.Š."Dušan Korać" (500 hiljada eura), izgradnju fiskulturne sale u OŠ "Pavle Žižić"200 hiljada. Isto toliko uložiće u rekonstrukciju sale Srednje stručne škole, kao i 70 hiljada eura za izgradnju vrtića na Zaimoića livadama.
U planu je rekostrukcija Bolnice i glavne željezničke stanice, u šta se ulaže po 500 hiljada eura, dok će Fond PIO finansirati izgradnju stambenih objekata u naselju Ribarevine sa 400 hiljada eura, a previđen je i početak radova na rekonstrukciji Gradskog stadiona-zapadna tribina (finansira FSCG).
Opština će za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, ukupne vrijednosti 5, 9 miliona eura putem kredita i donacija izdvojiti 300 hiljada eura, a počeće i radovi na izgradnji sanitarne deponije "Čelinjska kosa", što bi koštalo pola miliona eura.
Svjetska banka će izdvojiti milion eura za regulaciju korita rijeke Lim u gradskoj zoni, a predviđen je nastavak radova na istražnoj bušotini Kisjele vode, za šta je potrebno 100 hiljada.
( Jadranka Ćetković )