"Džez muzika u Crnoj Gori ima svijetlu budućnost"

„Svirati džez standarde i autorske kompozicije u ovakvoj ustanovi je čast. Ovo je prvi džez koncert u MCCG i uvod je u naredne podvige koje budemo imali. Siguran sam da ćemo sa stišavanjem pandemije koronavirusa, praviti repertoare i programe. Optimistični smo po tom pitanju“, rekao je klavijaturista Enes Tahirović

4502 pregleda2 komentar(a)
Foto: PR Centar

Svijetlu budućnost za džez muziku u Crnoj Gori vide članovi džez kvarteta „Connection“, koji imaju misiju da, kako su kazali, znanje i iskustvo stečeno tokom školovanja u inostranstvu šire, obogaćuju scenu i pokažu publici da postoji drugačija vrsta muzike.

Ovaj sastav čine mladi i perspektivni muzičari: Rastko Obradović (sopran saksofon), Enes Tahirović (klavir), Milan Nikolić (kontrabas) i Slaven Ljujić (bubnjevi, perkusije), a sinoć su održali koncert na velikoj sceni Muzičkog centra Crne Gore (MCCG).

Publika je tokom koncerta imala priliku da čuje deset kompozicija među kojima su autorska djela članova kvarteta, ali i ostvarenja najpriznatijih džez umjetnika poput Džona Koltrejna i Kenija Gareta.

Slaven Ljuljić kazao je da saradnja sa MCCG i ideja o organizaciji džez koncerata potekla od direktorica te institucije.

„Kad je u pitanju repertoar, trudimo se da izađemo iz okvira šablona. Navikli smo da u Crnoj Gori slušamo jedan te isti repertoar, ne samo kad je u pitanju džez. Tako da je sad pravo vrijeme za razbijanje toga sa sviranjem i izvođenjem kompozicija koje su nestandardne – em autorske, em nešto sa čim se mi vodimo kad je u pitanju ta vrsta muzike“, rekao je Ljuljić.

foto: PR Centar

Smatra da džez muzika ne gubi pravac, ali da mijenja zvuk.

„Samim tim se može svirati tradicionalan džez, može se svirati nešto što je standardno, ali se mi trudimo da, sa kvartetom „Connection“ i „Kuhinjazz bendom“, stalno obogatimo repertoar sa nečim novim“, kazao je Ljuljić.

Rekao je da je ovo prvi nastup kvarteta „Connection“, navodeći da vjeruje da će imati još nastupa u tom sastavu, ali da su „više zagrijani za stvaranje muzike što zajedno, što sami“.

„Vidim svijetlu budućnost za nas, iako umije da bude teško i neobjašnjivo pa šta mi to radimo, šta sviramo, šta je poenta u tome što sviramo. Hiljadu i jedno pitanje zašto, a to što radimo je ekspresija svega onoga što smo do sada prošli. Svi smo studirali u inostranstvu, završili smo džez akademije, sad predajemo, radimo sa djecom i trudimo se da širimo znanje i da utemeljimo scenu u Crnoj Gori što se džez muzike tiče. Mislim da sve ide u pozitivnom pravcu.“, istakao je Ljuljić.

foto: PR Centar

Prema njegovim riječima, suština svega što rade je u tome da narod koji živi u Crnoj Gori probude i da dopru do njih, da postoji prilika da mogu da dođu da čuju nešto što je drugačije, „što nije ono što stalno slušamo po prodavnicama i radio stanicama“.

„Trudimo se da idemo u pravcu obogaćivanja scene“, zaključio je Ljuljić.

Enes Tahirović rekao je da su reakcija publike i broj prisutnih na koncertu bili nadmašeni u odnosu na očekivanja.

„Mislim da su kolege iz Beograda usadile klicu u MCCG što se džeza tiče. Smatram da je ovo dosta visok standard. Milan je najstariji od nas, svirao je sa svjetski poznatim džez muzičarima. Moji utisci su fenomenalni. Siguran sam da je ovo dobar start džez repertoara u MCCG“, kazao je Tahirović.

Smatra da je publici bilo zanimljvo da čuje njihove autorske kompozicije, koje su preovladavale na repertoaru koncerta.

„Svirati džez standarde i autorske kompozicije u ovakvoj ustanovi je čast. Ovo je prvi džez koncert u MCCG i uvod je u naredne podvige koje budemo imali. Siguran sam da ćemo sa stišavanjem pandemije koronavirusa, praviti repertoare i programe. Optimistični smo po tom pitanju“, rekao je Tahirović.

Milan Nikolić, koji je profesor kontrabasa na Odsjeku za džez i popularnu muziku na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, rekao je da je iznanađen u kojoj mjeri su mladi zainteresovani za džez muziku.

foto: PR Centar

„To je za mene krupna stvar i veliko zadovolljstvo mi je podijeliti iskustvo koje skupljam godinama. Primjećujem da se rađa mlada scena. Veliki broj bendova je koji fino rade i prelijepu muziku prave“, istakao je Nikolić.

Smatra da su autorske kompozicije, koje su izvedene tokom koncerta, inventivne i ritmički zanimljive.

„Slavenove kompozicije su ritmične, Rastkove lirične, Enesove i ritmične i lirične. Odlične su kompozicije“, kazao je Nikolić.

Rastko Obradović rekao je da energija publike, koja ih je tokom izvođenja svake kompozicije više puta nagrađivala aplauzima, bila divna.

„Naši različiti temperamenti su dali dobar kontrast u izboru kompozicija koje smo svirali. Mislim da imamo jedan dobar balans koji drži publiku zainteresovanom. Ovaj projekat je tek u začetku. Imamo razne planove pa ćemo vidjeti kako će sve teći“, kazao je Obradović.