Bošković: Vojska nikada neće biti upotrijebljena unutar CG za političke obračune
„Grčka i Italija će raditi air policing za Crnu Goru, kao što su od 2009. godine to radile za Albaniju, kada je ušla u Alijansu“, podsjetio je Bošković
Vojska nikada neće biti upotrijebljena unutar Crne Gore za bilo kakve političke obračune, kazao je ministar odbrane Predrag Bošković.
On je to rekao u Jutarnjem programu na Javnom servisu, odgovarajući na pitanje o nadležnostima ministra odbrane koje predviđa novi Zakon o Vojsci, koji je usvojen u julu.
„Novim Zakonom, ministar je dobio samo jednu novu nadležnost - da se, uz njegovu odluku, Vojska može upotrijebiti za djelovanje u prirodnim katastrofama. Jedno je sigurno - Vojska nikada neće biti upotrijebljena unutar granica Crne Gore za bilo kakve političke obračune“, poručio je Bošković.
On je kazao da je Vojska, koja je vrijedno radila od dana kada je Crna Gora postala nezavisna, jedna od ključnih institucija koje su doprinijele da crnogorsko članstvo u NATO ide ubrzanom dinamikom.
„Najvažnije je da će sistem kolektivne bezbjednosti kojem Crna Gora sada pripada, značajno doprinijeti drugačijem koncipiranju sistema Vojske, zbog čega smo u septembru donijeli novu formaciju u organizacionoj strukturi Vojske. To je ono na čemu trenutno radimo i čemu smo posvećeni“, rekao je Bošković.
Govoreći o sporazumima koje Crna Gora treba da potpiše sa Alijansom, među kojima je i onaj kojim se pripadnicima oružanih snaga njenih država članica priznaje poseban status tokom boravka u Crnoj Gori, Bošković je kazao da je Crna Gora bila u obavezi da to uradi do šest mjeseci od prijema u NATO.
„To je pravna tekovina NATO, kao što postoje pravne tekovine Evropske unije. Riječ je o obavezi svih zemalja koje pristupaju Alijansi, a isti status imaće i vojnici Crne Gore u drugim zemljama“, kazao je Bošković, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
On je ponovio da članstvo Crne Gore u NATO iznosi 475 hiljada EUR godišnje, što je jedina finansijska obaveza koju Crna Gora ima prema Alijansi.
„To je svakako mnogo jeftinije nego da samostalno razvijamo kompletan sistem odbrane, što je apsolutno nemoguće“, naglasio je Bošković.
On je kazao da je Crna Gora potpuno spremna da odgovori svim obavezama koje proizilaze iz članstva u Alijansi, što su pokazali naši vojnici učešćem u međunarodnim misijama.
Bošković je rekao da crnogorska Vojska kao dio sistema globalne bezbjednosti mora razvijati određene specijalnosti u kojima ima tradiciju i znanje, kao što su planinske ili specijalne jedinice, helikopterske jedinice, diverzanti.
"Ka tome smo se usredsredili kada je riječ o modernizaciji. Međutim, Crna Gora je mala država, pa se nismo rukovodili samo potrebama Vojske, već i civilnim potrebama, tako da su i tri helikoptera koja nabavljamo više namijenjena civilnoj, nego vojnoj upotrebi – za borbu protiv požara, evakuaciju, medicinske transporte, i za prirodne katastrofe“, kazao je Bošković.
On je naveo da će "air policing" učiniti da crnogorsko nebo bude apsolutno zaštićeno i da je Crna Gora u fazi potpisivanja tehničkih sporazuma sa NATO, Grčkom i Italijom.
„Grčka i Italija će raditi air policing za Crnu Goru, kao što su od 2009. godine to radile za Albaniju, kada je ušla u Alijansu“, podsjetio je Bošković.
On je kazao da se crnogorsko štiti helikopterima do nižih visina, a ostalo će za "nas raditi naši saveznici".
„Air policing je apsolutno najbolja varijanta u zaštiti našeg neba“, kazao je ministar.
Bošković je, govoreći o novinama novog Zakona o Vojsci, naglasio dobrovoljno služenje vojnog roka, koje će se implementirati od 2019. godine.
On je objasnio da je to potpuno drugačiji koncept od onog koji je bio u JNA, kada je služenje vojnog roka bilo obavezno.
"Planiramo da obučimo oko 400 vojnika godišnje, da iz tog dijela crpimo one koji će kasnije ući u profesionalnu vojnu službu i postati podoficiri i oficiri. Zakon je precizirao upotrebu Vojske u mirnodopskim uslovima, pomoć u kriznim situacijama i, naravno, usklađivanje sa potrebama koje proizilaze iz NATO članstva“, kazao je Bošković.
Komentarišući to što jedan dio javnosti smatra da dobrovoljnost služenja vojske ne podrazumijeva nošenje oružja, Bošković je kazao da Crna Gora nije „izmislila toplu vodu“ i da se i u tom segmentu rukovodila iskustvima zemalja saveznica.
„Dobrovoljnost je i sa oružjem i bez oružja,“ kazao je Bošković.
Odgovarajući na pitanje čiji je školski brod “Jadran“, on je kazao da je vlasništvo države Crne Gore, odnosno Mornarice Vojske Crne Gore.
„Tačno je da je nova hrvatska vlada iskazala interesovanje za taj brod. Naravno, mi imamo svoje argumente. Jedno je sigurno - nećemo dozvoliti da ni brod Jadran, niti bilo što drugo bude prepreka u ostvarivanju dobrosusjedskih odnosa“, poručio je Bošković.
On je govorio i o naporima Ministarstva odbrane da poboljša materijalni položaj zaposlenih u Vojsci i u Ministarstvu, zbog čega je nedavno osnovana i Stambena zadruga „Odbrana“, kao jedan od pravaca u rješavanju stambene problematike.
Bošković je kazao da je siguran da će već 2018. godina pokazati rezultate na tom planu, jer su opredijeljena sredstva za zgradu u Danilovgradu, dok je za 2019. i 2020. godinu najavio izgradnju većeg stambenog kompleksa u podgoričkom naselju Zagorič, za koji je kazao da će riješiti najznačajniji dio, ako ne i cijeli korpus stambene problematike u VCG.
Bošković je naglasio da je kompletan budžet za 2017. godinu od 49 miliona eura namijenjen razvoju crnogorskog sistema odbrane, bez obzira na to da li je ili nije Crna Gora članica Alijanse.
„Izdvajanje bi svakako bilo veće da moramo sami razvijati sistem odbrane, odnosno da Crna Gora nije članica NATO“, kazao je Bošković.
Govoreći o prioritetima u narednom periodu, on je istakao da će to biti dalja modernizacija i tehnološki napredak Vojske, ali i oslobađanje od starih sistema razmišljanja
( MINA )