Borovinić Bojović: Preporuka da drugo polugodište počne 31. januara

Časovi će trajati pola sata uz obavezno nošenje zaštitnih maski

112948 pregleda97 komentar(a)
Borovinić Bojović, Foto: Screenshot
12.01.2022. 11:07h

Potpuno je evidento da su mjere koje smo imali pred Novu godinu dale odgovararajuće pozitivne rezultate, kazala je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović.

"Brojke koje imamo su takve kakve jesu ali i dalje nisu zabrinjavajuće, a zdravstveni sistem može da odgovori", rekla je Borovinić Bojović tokom predstavljanje novih epidemioloških mjera u cilju sprečavanja širenja koronavirusa.

Mjere u cilju suzbijanja pandemije COVID 19 koje će biti na snazi od 13. januara do 19. januara

- U narednih sedam dana granice je moguće prelaziti uz ispunjen najmanje jedan od četiri uslova iz EU digitalne COVID potvrde: Da je osoba potpuno vakcinisana propisanim brojem doza vakcina protiv koronavirusa i da od dobijanja posljednje doze vakcine nije prošlo duže od šest mjeseci; Negativan PCR test na SARS-Cov-2 ne stariji od 72 sata; Negativan brzi antigenski test ne stariji od 48 sati; Dokaz da je osoba preboljela COVID-19 (prošlo ne manje od 10 dana i ne više od šest mjeseci od pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa);

- Dodatno, omogućava se rad fitnes centrima i teretanama uz EU digitalnu COVID potvrdu i uslov da se za jednu osobu mora obezbijediti prostor od 10m2.

- Dozvoljene su posjete advokatima i sudskim vještacima u obavljanju službene dužnosti uz posjedovanje EU digitalne COVID potvrde.

Ostale mjere ostaju na snazi.

"U kontekstu aktuelnog epidemiološkog trenutka, razmotrili smo i uslove nastavka školske godine. Raspust će biti produžen sedam dana, tako da će školska godina, umjesto 24. januara početi 31. januara. O ovoj mjeri konačnu odluku donijeće Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta. Časovi će trajati pola sata uz obavezno nošenje zaštitnih maski. Ova mjera ostaje na snazi", rekla je Borovinić Bojović.

Direktorica KCCG Ljiljana Radulović kazala je da se u posljednjih nekoliko dana bilježi porast hospitalizacija u Crnoj Gori.

"Na današnji dan ih je 280. U KCCG 90, OB Pljevlja 36, OB Bijelo Polje 16, OB Berane 27, OB Nikšić 32, OB Kotor 3, OB Bar 26, SB Brezovik 2. KCCG je, u saradnji sa IJZCG uradio analizu koja je pokazala da je 67 odsto životno ugroženih pacijenata u bolnici inficirano omikron sojem koronavirusa, a 33 odsto njih deltom. Devedeset odsto pacijenata koji su zaraženi delta sojem koronavirusa su nevakcinisani. Osamdeset odsto pacijenata koji imaju Omikron su nevakcinisani ili im je prošlo više od šest mjeseci od druge doze vakcine, pa se po standardima EU smatraju nevakcinisanima", rekla je Radulović.

foto: Printscreen

Ona je kazala da su među pacijentima koji su zaraženi omikronom, a vakcinisani su, svi sem jednog, imaju ozbiljne pridružene bolesti, među kojima su srčana oboljenja, dijabetes i tuberkuloza

"Najmlađi hospitalizovani pacijent uslijed infekcije Omikron sojem ima 63 godine, a nastariji 74. Posebno zabrinjavaju mladi pacijenti u Intenzivnoj jedinici. Niko od njih nije vakcinisan i ni kod koga od njih nije ustanovljen omikron soj koronavirusa. Ova analiza pokazuje da moramo biti oprezni sa Omikron sojem koji uopšte nije naivan i ne smijemo ga uzimati zdravo za gotovo Još jednom ističem, s obzirom na zaraznost ovoga soja, da se svi protokoli i procedure u slučaju pojave simptoma COVID 19 kod pacijenata ili zaposlenih u Kliničkom centru Crne Gore dosljedno poštuju. Svako ko ima simptome odmah se testira zajedno sa svim kontaktima. Zaposleni se odstranjuju iz procesa rada, a pacijenti se šalju u izolacione sobe do pristizanja nalaza. U ovom trenutku, van procesa rada u KCCG zbog korona virusa je 20 od oko 600 ljekara i 90 od oko 1.600 medicinskih tehničara koji su pozitivni na COVID 19", rekla je direktorica KCCG.

Borovinić Bojović: Bolnica Meljine je devastirana, uništena

Borovinić Bojović kazala je da je interes i cilj Vlade preuzimanje bolnice Meljine.

"I da je vratimo osnovnoj namjeri i svrsi. Bolnica Meljine je devastirana, uištena, svedena na mjeru koja nije smjela da se desi. To nije naš propust, ali je nama ostavljen u nasljeđe za rješavanje. Znate šta se sve dešavalo sa bolnicom i kako je država prodavala i šta je radila sa bolnicom Meljine i taj predmet i dalje nije u potpunosti završen kada je u pitanju pravni sistem. Svako ozbiljno rješavanje ovog problema može da se riješi nakon sudskog epiloga.", rekla je ministarka zdravlja.

"Ne plašim se i nastaviću da odgovorno i časno radim svoj posao"

Govoreći o zahtjevu nemedicinskog kadra, Borovinić Bojović je navela da je poslije dugog niza godina omogućeno povećanje plata zdravstvenim radnicima, onima koji direktno liječe i spašavaju ljudske živote, te da ne misli da je ovo privilegija, već dug države.

"Nemedicinski kadar zaposlen u zdravstvenim ustanovama imaće povećanje od 17 odsto, i to povećanje nije malo. Ne mislim da je dobro da nakon dvije godine truda medicinskog kadra bilo kome bude krivo što je neko ko radi u zdravstvenom sistemu, dobio neko povećanje, a svi su dobili", istakla je Borovinić Bojović.

Dodala je i da što se tiče nemedicinskog kadra, da to pitanje nije za nju, ali i pojasnila:

"Onaj ko radi kao pravnik, ekonomista, obezbjeđenje ili ložač ulja u KCCG, ili u katastru ili sudu ima potpuno iste uslove povećanja zarada. Ne mislim da neko ko radi kao pravnik u KCCG treba da dobije povećanje koje je predviđeno zdravstvenim radnicima, a nema završenu medicinsku školu ili Medicinski fakultet", navela je ministarka zdravlja.

Govoreći o prijetnjama koje su joj upućene prije Nove godine, ministarka zdravlja je odgovorila.

"To je prijavljeno policiji i ona je u izviđaju. Nije riješeno ko stoji iza prijetnji, a policija će odraditi svoj posao. Ne plašim se i nastaviću da odgovorno i časno radim svoj posao kao do sada".

"Ljekari koji rade u privatnoj praksi, žele da se vrate u KCCG"

Radulović je upitana da li će se nastaviti praksa rada medicinskih radnika u privatnom sektoru i nakon povećanja plata u javnom zdravstu, kazala da se ne može obustaviti nečiji rad ako to zakon dozvoljava.

Borovinić Bojović je kazala da su zadovoljni povećanjem koje će da uslijedi.

"Očekujemo da se osjeti boljitak nakon prispjeća te prve uvećane plate a nastavićemo da radimo na povećanju standarda zaposlenih u zdravstvu. Dobili smo zahtjeve ljekara koji rade u privatnoj praksi, a koji žele da se vrate u KCCG. U toku januara će se završiti aktivnost njihovog vraćanja u KCCG i druge bolnice. Nije riječ o malom broju ljekara", kazala je ministarka zdravlja.

Dodala je da će se i dalje raditi na tome, "ali bez remećenja privatnog sektora jer je zdravo da postoji konkurencija".