Političari da odluče o sastavu Vlade CG, odblokirati postojeći zastoj u EU reformama

U svom izvještaju iz oktobra 2021. Evropska komisija je ocijenila da su „usijani odnosi i nepovjerenje podstakli česte eskalacije i dodatno pogoršali političke podjele, uključujući i one unutar vladajuće većine“, te da su „trvenja između izvršne i zakonodavne vlasti usporila reformske procese“

14398 pregleda23 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Na političarima je da odluče o sastavu Vlade Crne Gore, ali svaki predlog koji može odblokirati postojeći zastoj u EU reformama je dobrodošao.

To su istakli sagovornici European Western Balkans (EWB), članovi Evropskog parlementa Tonino Picula i Vladimir Bilčik, kao i EU specijalni predstavnik Miroslav Lajčak komentarišući predlog koalicije „Crno na bijelo“ o manjinskoj Vladi u Crnoj Gori.

Potpredsjednik Vlade i lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović predložio je u ponedjeljak formiranje manjinske vlade u kojoj mogu biti sve stranke osim najveće članice vladajuće koalicije, Demokratskog fronta (DF), kao i najveće opozicione partije - Demokratske partije socijalista (DPS).

EWB podsjeća da se aktuelna vlada, sastavljena od DF, Demokrata i URA-e, stranaka i koalicija koje počivaju na ideološki drugačijim vrijednostima i pozicijama, većim dijelom svog mandata, koji je počeo u decembru 2020, suočava sa poteškoćama i unutrašnjim nesuglasicama.

U svom izvještaju iz oktobra 2021. Evropska komisija je ocijenila da su „usijani odnosi i nepovjerenje podstakli česte eskalacije i dodatno pogoršali političke podjele, uključujući i one unutar vladajuće većine“, te da su „trvenja između izvršne i zakonodavne vlasti usporila reformske procese“.

Picula: Svaki predlog za deblokadu trenutne krize je dobrodošao

Izvjestilac Evropskog parlamenta (EP) za Crnu Goru Tonino Picula istakao je za EWB da članovi EP u kontinuitetu analiziraju duboko polarizovanu crnogorsku političku scenu.

“Vjerujem da je najnoviji predlog očekivana reakcija na ovu neodrživu situaciju. Crna Gora je već duže vrijeme u političkom vakuumu, u kojem napredak zemlje i ostvarenje evropskih ambicija nisu ni realni ni izvjesni. Podgorica je zaista otišla najdalje na putu evropskih integracija, ali gubi previše vremena zbog toga što ne može da donese važne odluke”, rekao je Picula.

On je podsjetio da, istovremeno, skoro 80 odsto građana podržava ulazak Crne Gore u EU.

Piculafoto: Alexis Haulot

“Generalno gledano, dobrodošao je svaki predlog da se sadašnja kriza deblokira zbog dobrobiti građana i zbog bržeg evropskog puta. Ako se ovakva situacija političke blokade nastavi, ne treba isključiti mogućnost novih izbora”, rekao je Picula.

On je zaključio ocjenom da će, iako se konačan ishod ovog predloga ne može utvrditi, svaki predlog zasnovan na evropskim vrijednostima i zakonodavnim standardima dobiti jasnu podršku njega lično i uvjerljive većine u EP.

Bilčik: Politički lideri treba da imaju na umu podršku građana EU

Predsjedavajući Delegacije Evropskog parlamenta u Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU i Crne Gore Vladimír Bilčik kazao je za EWB da je Crnoj Gori potrebna stabilna vlada sa jasnom i pouzdanom većinom u Skupštini kako bi podržala sve ključne proevropske reforme.

„Stoga, pozdravljam svaki razvoj događaja koji bi mogao dovesti do ovakvog konstituisanja parlamentarne većine u Podgorici, a koja može pokrenuti Crnu Goru na njenom putu ka EU“, rekao je Bilčik.

Dodao je da će nastaviti da pomno prati aktuelnu političku situaciju.

Bilčikfoto: Luka Zeković

“Sve odluke su isključivo u rukama crnogorskih političara. Na onima koji danas sjede u Skupštini je da odluče koji je najbolji put dalje u odnosu na sadašnju pat poziciju. I mogu samo da ohrabrim političke lidere u zemlji da imaju na umu da ogromna većina građana podržava članstvo Crne Gore u EU“, zaključio je.

Lajčak: Vlada treba da ima jasan proevrposki program

Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja na Zapadnom Balkanu Miroslav Lajčak rekao je za EWB da, iako nije na EU da komentariše ko bi trebalo da bude u Vladi, ta vlada treba da ima proevropski program.

Lajčakfoto: EU info centar

„Kao što sam već više puta naglašavao, ne sumnjam da Crna Gora ima kapacitet da se suoči sa sopstvenim političkim izazovima na demokratski način. Nije na EU da komentariše ko bi trebalo da bude u Vladi, ali, naravno, želimo da Crna Gora, kao predvodnik i lider procesa pridruživanja EU, ima Vladu sa jasnim proevropskim programom i jakim mandatom da pokrene reforme vezane za EU u interesu svojih građana”, rekao je Lajčak.

On je dodao da Evropska unija pomno prati situaciju u Crnoj Gori.