Predlog Unije slobodnih sindikata: Zbog naftne krize smanjiti akcize za 30 odsto
Akciza na dvije vrste benzina iznosi 55 centi po litru, a kod eurodizela 44 centa. Na ove iznose se dodatno obračunava i PDV od 21 odsto, tako da ukupne dažbine 87 i 73 centa po litru
Unija slobodnih sindikata zbog najnovijeg poskupljenja goriva uputila je inicijativu Skupštini Crne Gore u kojoj predlaže dopunu Zakona o akcizama, kojim bi se iznos akciza na goriva u slučaju značajnih povećanja na berzama mogao smanjiti za 30 odsto.
"U slučaju značajnijeg povećanja cijena mineralnih ulja na svjetskom tržištu, Vlada Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada) može donijeti odluku o umanjenju iznosa akcize do 30% za olovni benzin, bezolovni benzin i gasna ulja iz člana 52 stav 3 tačka 2 i tačka 4 alineja 1 ovog zakona, na period dok traje poremećaj cijena mineralnih ulja na svjetskom tržištu", navedeno je u predloženom članu Zakona.
Cijene svih vrsta goriva od večeras u ponoć će biti skuplje za pet centi, čime će dostići rekord iz 2012. godine.
Akciza na dvije vrste benzina iznosi 55 centi po litru, a kod eurodizela 44 centa. Na ove iznose se dodatno obračunava i PDV od 21 odsto, tako da ukupne dažbine 87 i 73 centa po litru.
Ukoliko bi se iznos akcize u slučaju krize mogao smanjiti za 30 odsto, to bi značilo smanjenje maloprodajne cijene za iznos od 16 do 20 centi.
Iz Vlade su prošle godine najavljivali da će Skupštini predložiti zakon koji bi omogućio Vladi da u vanrednim situacijama može smanjiti iznos dažbina, ali se na kraju to nije desilo.
USS podsjeća da se u prethodnim godinama više navrata obraćala Vladi sa zahtjevom da se koriguju akcize na naftu i naftne derivate, koje predstavljaju dominantno učešće u finalnoj cijeni goriva.
"U julu prošle godine, USS je podnijela Inicijativu Vladi da limitira cijenu eurosupera 95 i eurodizela na maksimalnih 1,10 eura po litru, a sve na teret dijela akciza koje država prihoduje od nafte i naftnih derivata. Kako smo tada naveli, već više od deset puta je došlo do poskupljenja goriva što predstavlja veliki udar na budžet naših građana, od kojih se većina nalazi u nezavidnom ekonomsko-socijalnom položaju, a takav trend se do danas nastavio. Naprijed pomenuta poskupljenja nafte i naftnih derivata dodatno su uticala na poskupljenje osnovnih životnih namirnica, dobrim dijelom zbog činjenice da Crna Gora većinu roba nabavlja iz uvoza, te je porastom cijene goriva dodatno poskupio transport, što se negativno odrazilo na finalnu cijenu namirnica, od kojih su neke i udvostručene. Isto važi i za cijene usluga koje su posredno ili neposredno vezane i zavise od cijene nafte i naftnih derivata. Takođe, zbog uticaja koronavirusa ostalo je bez posla, a time i bez izvora prihoda, cca 20.000 naših građana/ki, čime je njihova i egzistencija njihovih porodica dodatno ugrožena. Obrazloženje od strane Vlade bilo je da na cijene goriva mogu intervenisati tek nakon izmjene Zakona o akcizama", naveli su iz USS.
Oni traže da Skupština na prvoj narednoj sjednici, po hitnom postupku, dopuni Zakon o akcizama, kako bi se cijene goriva ograničile barem na određeni vremenski period dok se ne stabilizuju cijene goriva na svjetskoj berzi.
( Goran Kapor )