Izrael pozvao Amnesti internešenel da ne objavljuje izveštaj o aparthejdu

Očekivalo se da Amnesti Internešenel zajedno s izraelskom organizacijom za ljudska prava Becelem i Hjuman rajts voč (Human Rights Watch) iz Njujorka optuži Izrael za međunarodni zločin aparthejda zbog gotovo 55 godina okupacije zemlje na kojoj Palestinci žele da osnuju svoju nezavisnu državu i zbog odnosa prema sopstvenoj arapskoj manjini

2316 pregleda0 komentar(a)
Foto: Shutterstock

Izraelske vlasti su danas pozvale Amnesti internešenel (Amnesty International) da ne objavljuje predstojeći izvještaj u kome optužuje tu zemlju za aparthejd i navele da su zaključci te organizacije za ljudska prava sa sjedištem u Londonu "lažni, pristrasni i antisemitski".

Očekivalo se da Amnesti Internešenel zajedno s izraelskom organizacijom za ljudska prava Becelem i Hjuman rajts voč (Human Rights Watch) iz Njujorka optuži Izrael za međunarodni zločin aparthejda zbog gotovo 55 godina okupacije zemlje na kojoj Palestinci žele da osnuju svoju nezavisnu državu i zbog odnosa prema sopstvenoj arapskoj manjini.

Izrael je ranije slične izveštaje odbacio kao pristrasne, ali sada je zauzeo mnogo oštriji stav i ministar spoljnih poslova Jair Lapid je rekao da ta zemlja očekuje pojačanje nastojanja da se ove godine označi državom aparthejda u međunarodnim tijelima i da se nada da će to spriječiti.

U današnjem saopštenju Lapid je Amnesti Internešenel označio "još jednom radikalnom organizacijom koja širi propagandu, a ne provjerava činjenice" i da "širi iste laži kao terorističke organizacije".

"Izrael nije perfektan, ali je demokratija posvijećena međunarodnom pravu, otvoren za kritike i sa slobodnom štampom i snažnim i nezavisnim sudskim sistemom", rekao je Lapid.

Amnesti Internešenel nije odmah odgovorio na molbu da to komentariše.

Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da izvještaj te organizacije "poriče državi Izrael pravo da postoji kao nacionalna država jevrejskog naroda" te da "njen ekstremistički riječnik i iskrivljvanje istorijskog konteksta imaju za cilj da demonizuju Izrael" i raspiriju antisemitizam.

Ni Hjuman rajts voč, ni Becelem nisu uporijedili Izrael sa Južnom Afrikom gdje je sistem aparthejda, zasnovan na prevlasti bijele rase i rasnoj segregaciji postojao od 1948. do ranih devedesetih godina prošlog vijeka.

Oni su umjesto toga procijenili politiku Izraela na osnovu međunarodnih konvencija poput Rimskog statuta koji aparthejd definiše kao "institucionalizovani režim sistematske opresije i dominacije jedne rasne grupe nad bilo kojom drugom rasnom grupom".

Te organizacije tvrde da politika na teritorijama koje Izrael kontroliše ima za cilj da se sačuva jevrejska većina nad što većim dijelom zemlje sistematskim poricanjem osnovnih prava Palestinaca.

Izrael tvrdi da je cilj njegove politike da osigura opstanak i bezbjednost jedine jevrejske države u svijetu.