Ljudska prava, pretjerani nadzor u Kini: "Olimpijske igre jednokratnih mobilnih telefona"
Federalni istražni biro (FBI) preporučio je svim sportistima iz SAD da u Peking nose mobilne telefone sa SIM karticama ograničenog trajanja - a kao razlog su naveli "zlonamjerne aktivnosti", navodi CNN
Na Olimpijskim igrama u Pekingu, u Kini, zbog zategnutih političkih odnosa s ovom zemljom, brojnim sportistima, pogotovo onima koji dolaze iz Sjedinjenih Američkih Država, savjetovano je da ne nose svoje privatne mobilne telefone u Kinu.
Razlozi su brojni, a među prvima se navode ljudska prava i pretjerani nadzor koji Kina vrši unutar svojih državnih granica.
To znači da će brojni sportisti, članovi delegacija, neke diplomate i novinari koristiti "jednokratne" laptopove i telefone kako bi se osiguralo da se osjetljivi podaci ne mogu prenijeti.
Brojni mediji su ove igre 2022. prozvali i "Olimpijske igre jednokratnih mobilnih telefona", poput magazina Wired.
Zašto?
Federalni istražni biro (FBI) preporučio je svim sportistima iz SAD da u Peking nose mobilne telefone sa SIM karticama ograničenog trajanja - a kao razlog su naveli "zlonamjerne aktivnosti", navodi CNN.
Skrenuta pažnja svim akterima OI
Iako za sada nema (javnih) podataka o bilo kakvim specifičnim prijetnjama na Olimpijskim igrama, FBI smatra da je važno da sportisti budu "budni i pažljivi u mrežnim i digitalnim okruženjima" za vrijeme boravka na OI.
Ova američka policijska agencija ima više od 2.000 otvorenih protivobavještajnih istraga o navodnim naporima Pekinga da "ukrade američke informacije o tehnologiji", što su riječi Krisa Reja, direktora FBI, prenosi CNN.
"Kada saberemo ono što vidimo u našim istragama, jednostavno ne postoji zemlja koja predstavlja širu prijetnju našim idejama, inovacijama i ekonomskoj sigurnosti od Kine", rekao je Rej.
Džulija Marino je profesionalna snouborderka, koja će nastupiti na igrama u Pekingu. Ona će biti jedna od sportistkinja koja će poslušati upozorenja FBI-ja i američkih zvaničnika u pogledu mobilnih telefona u Pekingu.
"Koristićemo jednokratne telefone. Razgovaralo se mnogo i o tome šta bi se moglo dogoditi ako progovorimo o nivou ljudskih prava tamo", kazala je u intervjuu neposredno pred okončanje priprema i odlazak u Peking, navodi Wired.
Mjere koje privlače pažnju
Iz SAD su krenuli sa pretpostavkom da će svaka poruka, e-mail, posjeta mreži ili pristup aplikaciji biti pod nadzorom. FBI je savjetovao svima koji idu u Kinu da redovno ažuriraju VPN-ove, mrežnu opremu i uređaje, da revidiraju dnevnike za nove korisnike usluga kao i administratorskih naloga unutar sistema.
Bezbjednosne mjere predostrožnosti ne prelaze ono što bi diplomate i članovi nevladinih organizacija koji putuju u Kinu mogli očekivati, ali ove mjere su privukle sve veću pažnju jer je Peking domaćin igara i priliv stranaca koji su s njima povezani.
"Ono što je potpuno normalno u Kini, za novinare koji moraju da rade u opasnom radnom okruženju, nije normalno za Olimpijske igre", kaže Minki Vorden, direktorica globalnih inicijativa Hjuman rajts voča, koja je živjela i radila u Hong Kongu.
"Svako ko posjeti Kinu mora biti svjestan da sve što radi na elektronskom uređaju će biti preuzeto. Nivo bezbjednosti koji imate tamo je veoma nizak", pojasnio je Fergus Hanson, direktor međunarodne sajber-politike u istraživačkom centru Australijskog instituta za stratešku politiku.
Hakeri pod kontrolom države
Kina je posljednji put bila domaćin Olimpijskih igara 2008., a od tada - mnogo toga se promijenilo u ovoj zemlji.
Zemlja je evoluirala u tehnološku supersilu, koja ima napredne mogućnosti skoro u svakom aspektu te nauke - od vještačke inteligencije, do kvantnog računarstva.
Njihove tehnološke kompanije imaju proizvode koje koriste stotine miliona ljudi širom svijeta, a istovremeno, nadzor građana i cenzura širom Kine je jako rasprostranjena.
Kina ima i vrlo jaku grupu hakera, iza kojih stoji država. Jedan od njihovih osnovnih zadataka je da vode operacije protiv kritičara ljudskih prava u Kini.
Ujedinjene nacije su upozorile na zatvaranje na prisilan rad i opšti tretman prema Ujgurima, manjinskoj muslimanskoj grupi. Procjene su da ih se do milion nalazi u zatočeničkim logorima u regiji Sinđan.
SAD i brojne druge zemlje su izjavile da Kina čini genocid, a više diplomata bojkotuje OI zbog krize ljudskih prava koja traje već izvjestan period.
Brojni sportisti su takođe digli svoj glas protiv Kine zbog načina kako postupa prema pomenutoj manjini, a sasvim je logično da će neki od njih nastupiti u Pekingu. Upravo je i to jedan od razloga što im se savjetuje da privatne telefone ne koriste za vrijeme boravka i takmičenja u Kini.
Zvanična aplikacija - najveći problem
Najveći bezbjednosni problem i izazov predstavlja zvanična aplikacija Olimpijskih igara, MY2022.
Svi oni koji se nalaze u krugu moraju koristiti aplikaciju za praćenje putnih podataka i zdravstvenih informacija, uključujući i dnevne rezultate testiranja na COVID-19 i status vakcinacije.
Istraživanje Citizen Lab-a Univerziteta u Torontu pokazalo je da aplikacija nije transparentna o tome gdje šalje osjetljive lične podatke; ima grešku u šifriranju; i uključuje osjetljivu listu ključnih riječi koja je dizajnirana da blokira osude koje se odnose na Sinđan, Tibet i kineske agencije.
Lista cenzure – u paketu kao datoteka “illegalwords.txt” na Androidu – nije bila aktivna kada je pronađena, kaže istraživanje Citizen Laba.
FBI-jevo savjetovanje o sajber-bezbjednosti ne navodi izričito aplikaciju MY2022 kao prijetnju, ali upozorava na povećani rizik koji takav sistem predstavlja.
"Preuzimanje i korištenje aplikacija, uključujući one potrebne za takmičenje ili boravak u zemlji, moglo bi povećati mogućnost sajber akterima da ukradu lične podatke ili instaliraju alate za praćenje, zlonamjerni kod ili zlonamjerni softver", kaže se.
"Ono što zapravo traže je bilo kakva kritika na račun kineske vlade", kaže Keti Sterman, bivša agentica FBI-a koja kaže da je bila praćena dok je živjela u Kini.
"Kineska vlada zna da ostatak svijeta gleda na njih zbog situacije sa Ujgurima", dodaje u izjavi koju prenosi Wired.
Portparol Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK), koji organizuje igre, kaže da je na svakoj zemlji da pruži bezbjednosne savjete svojim sportistima.
Tokom dvosedmičnog olimpijskog perioda, sportisti i drugi koji rade na događajima (nema stranih gledalaca) moraju ostati unutar strogih balona kao dijela strogih kineskih mjera protiv Covid-19.
Balon ili mjehur, poznat kao "zatvorena petlja", obuhvata medijske centre, hotele, sportska sela i mjesta održavanja samih događaja.
Svi unutar petlje moraju ostati tamo za vrijeme trajanja igara.
( Radio Slobodna Evropa )