Država neće plaćati markiranje goriva
Privodi se kraju izrada nacrta izmjena i dopuna zakona o energetici koji će sadržati zakonski osnov da počne proces markiranja goriva, čiji je cilj suzbijanje nelegalnog prometa naftnih derivata i povećanje budžetskih prihoda
Troškove markiranja goriva neće snosti država već distributeri koji trguju naftom, naftnim derivatima i biogorivima. To je predviđeno nacrtom izmjena i dopuna zakona o energetici.
Ministarstvo kapitalnih investicija (MKI) je pripremilo nacrt ovog akta za koji se čeka saglasnost Ministarstva finansija i socijalnog staranja da bi se uputio u dalje proceduru Vladi i Skupštini koja treba da ga usvoji.
”Nacrt predviđa da troškove markiranja snosi pravno lice ili preduzetnik koji obavlja djelatnost trgovine naftom, naftnim derivatima i biogorivima”, rečeno je zvanično “Vijestima” u MKI.
Markiranje goriva podrazumijeva obilježavanje goriva posebnom supstancom nanomarkerom koja treba, prilikom kontole, da pokaže da li gorivo potiče iz nelegalnog prometa, a koje ne utiču na kvalitet goriva.
Ministarstvo finansija i socijalnog staranja je bilo predvidjelo da od 1. jula prošle godine počne markiranje goriva od koga se na godišnjem nivou očekuje prihod od 14 miliona eura, ali od toga nije bilo ništa jer nije završena zakonska procedura i raspisan tender za odabir firme koja bi dobila posao da uvozi markere.
Dorada
”Vijesti” su pitale MKI kada će završiti izmjene i dopune Zakona o energetici što je uslov da se krene u proces markiranja goriva i koji su razlozi za kašnjenje jer je ranije najavljeno da bi se predlog zakona mogao naći u skupštinskoj proceduri u septembru 2021. godine
”Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici je pripremljen i nakon dobijanja saglasnosti Ministarstva finansija biće predat u dalju proceduru. Nekoliko puta izmjene i dopune Zakona o energetici su dostavljane kolegama iz Ministarstva finansija i nekoliko puta su kolege iz Ministarstva finansija imale dodatne sugestije na tekst. U ovom trenutku još uvijek čeka na dobijanje saglasnost iz Ministarstva finansija”, odgovoreno je iz MKI.
Iz Ministarstva finansija za”Vijesti” su kazali da će ubrzo dostaviti MKI konačno mišljenje nakon detaljne analize dostavljene dokumentacije.
”Kada je MKI prvi put zvanično dostavilo predložene izmjene Zakona o energetici radi dobijanja saglasnosti Ministarstva finansija, nakon uvida u dostavljeni tekst predstavnici radne grupe iz Ministarstva finansija su dali određene primjedbe i sugestije, čime su podsjetili i na stavove koji su rezultat rada u okviru radne grupe.Takođe, tokom usaglašavanja teksta sa nadležnim organima, došlo je do određenih izmjena u odnosu na prvobitnu verziju, koje su mogle bitnije uticati na ostvarivanje same svrhe zakona. S tim u vezi, komentari su se odnosili na potrebu unapređenja teksta predloga zakona u dijelu odredbi koje se odnose na zahtjev za vršenje dodatne analize prisustva markera, izvještavanje državnih organa, način imenovanja tenderske komisije, prekršajne odredbe, itd”, objasnili su iz Ministarstva finansija.
Kako su dodali, MKI je potom, nakon razmatranja navedenih primjedbi i sugestija, dostavilo Ministarstvu finansija inovirani predlog zakona, uz svoje izjašnjenje na ukazano.
Kontrola
”Markiranje goriva je jedno od značajnih rješenja koje je iniciralo Ministarstvo finansija. Ovaj resor je kroz radnu grupu i potom kroz sugestije i primjedbe dao značajan doprinos po pitanju predstojećih izmjena Zakona o energetici. Konačno mišljenje će biti ubrzo dostavljeno MKI, odnosno nakon što je još jednom detaljno sagledano predloženo”, kazali su u Ministarstvu finansija. U procesu markiranja planirano je da se formira posebno kontrolno tijelo koje će biti uvezano s Mašinskim fakultetom i koje će imati sertifikovanu laboratoriju za markiranje naftnih derivata.
”Nacrtom je predviđena ovlašćena akreditovana laboratorija. Izbor ovlašćene laboratorije vršiće se na osnovu javnog poziva, u skladu sa zakonom”, kazali su iz MKI, dodajući da će se podzakonski akti u vezi markiranja donijeti u roku od 90 dana od dana Vlada donese odluku o izboru lica koje vrši markiranje.
U svakom trenutku količina markera na kontrolnom mjestu mora proporcionalno da odgovara količini markera kojom je gorivo označeno prilikom njegovog uvoza. Ako se utvrdi da količina markera na kontrolnom (prodajnom) mjestu nije odgovarajuća, protiv pravnog lica, kod koga se utvrdi nepravilnost, će biti pokrenut prekršajni postupak.
U Srbiji je program markiranja naftnih derivata uveden u februaru 2014. godine s ciljem suzbijanja ilegalnih aktivnosti u energetskom sektoru. Vlada Srbije je donijela uredbe o obilježavanju naftnih derivata 2013. godine, a posao je povjeren, na međunarodnom tenderu objavljenom u Fanejš tajmsu, konzorcijumu koji predvodi SGS (svjetski lider u oblasti kontrole kvaliteta i sertifikacije), Authentiks (proizvođač markera i detektora koji se koriste za kontrolu autentičnosti goriva, ljekova, novčanica i drugih proizvoda) i Nanoinspekt (predstavnik kompanije Authentiks za Srbiju i Jugoistočnu Evropu).
Ministarstvo finansija očekuje prihod u drugoj polovini godine
Iz Ministarstva finansija očekuju slivanje novca u državnu kasu od markiranja goriva u drugoj polovini ove godine.
”Planiranim načinom markiranja goriva doći će do povećanja prihoda budžeta države po osnovu akciza i poreza na dodatu vrijednost (PDV), a ukupni godišnji fiskalni efekat procjenjuje se na nivou od oko 14 miliona eura u ovoj godini. Prihodi po ovom osnovu planirani su u drugoj polovini 2022. godine”, rekli su u Ministarstvu finansija.
U ovom resoru kažu da će planirano uvođenje markiranja naftnih derivata uticati prevashodno na suzbijanje nelegalnog prometa naftnih derivata, kao i na unapređenje kvaliteta derivata na tržištu.
Distributeri tražili da trošak markiranja snosi država
Grupacija “Distributeri nafte i naftnih derivata” Privredne komore uputila je u junu prošle godine Vladi, odnosno MKI, predloge u vezi s markiranjem goriva u sklopu izmjena i dopuna zakona o energetici od kojih je najvažniji da država preuzme trošak markiranja.
”Smatramo da troškove markiranja i kontrola povezanih s markiranjem treba da snosi država, a ako to nije slučaj, potrebno je da se trošak markiranja (realni trošak markiranja) detaljno definiše u uredbi o formiranju maksimalno dozvoljenih maloprodajnih cijena”, ocijenili su u ovoj grupaciji.
Ovu grupaciju čini deset firmi - Jugopetrol, Ina Crna Gora, Petrol Crna Gora, Lukoil Montenegro, Kalamper, Hifa Oil CG, Montenegrobonus, IK Real i Energogas.
( Marija Mirjačić )