Društveni eksperiment: Kako reaguju mladi u jugoistočnoj Evropi na korupciju u svakodnevnom životu? (VIDEO)
"Važno je informisati javnost, naročito mlade, o prijavljivanju korupcije, naglašavajući direktnu korist koju to donosi široj zajednici. Da bismo to postigli, između ostalog trebamo se konfrontirati sa uobičajenim stereotipima o zviždačima", kaže Desislava Gotskova, šefica Sekretarijata RAI u Sarajevu
Regionalna antikorupcijska inicijativa (RAI) predstavila je Društveni eksperiment: Kako reaguju mladi u jugoistočnoj Evropi na korupciju u svakodnevnom životu?
Iz RAI je saopšteno da su mladi učesnici u društvenom eksperimentu stavljeni u poziciju osoba koje se suoče sa korupcijom i moraju odabrati između toga da ćute ili progovore.
"U tom procesu pronalaze odgovore na to kakav je osjećaj biti zviždač, šta pokreće zviždače i sa kakvim izazovima se suočavaju. Građane koji se suoče sa korupcijom, progovore o tome i odupru se nazivamo zviždači. Video o društvenom eksperimentu ima za cilj unaprijediti svijest javnosti, naročito mladih ljudi, po pitanju važosti zviždača u borbi protiv korupcije", piše u saopštenju RAI.
"Važno je informisati javnost, naročito mlade, o prijavljivanju korupcije, naglašavajući direktnu korist koju to donosi široj zajednici. Da bismo to postigli, između ostalog trebamo se konfrontirati sa uobičajenim stereotipima o zviždačima", kaže Desislava Gotskova, šefica Sekretarijata RAI u Sarajevu.
Gotskova dodaje da je najbolji način da se stereotip razbije pomoći javnosti da samostalno dođe do novog zaključka.
Iz RAI su rekli da je video o društvenom eksperimentu "Zviždite za hrabre" produciran u okviru projekta koji finansira EU Prekinimo šutnju: Unapređenje politika i kulture prijavljivanja korupcije od strane zviždača na Zapadnom Balkanu i u Moldaviji, a implementira Sekretarijat Regionalne antikorupcijske inicijative.
( Ne.V. )