Simić: Za Hašimoto još nema lijeka, stres okidač za bolesti štitaste žlijezde
"Antitijela kod Hašimota ne mogu i ne treba da se regulišu. To je samo dijagnostički pokazatelj da postoji autoimuna reakcija i ne bi trebalo da se liječi nekim lijekovima dok se ne razvije bolest i to pod nadzorom ljekara", rekao je Simić
Novog lijeka za Hašimoto još nema, to je autoimuno oboljenje. Prosto rečeno, odbrambene ćelije organizma ne prepoznaju štitastu žlijezdu kao svoju nego kao tuđi organ, stvori se zapaljenska reakcija i polako te funkcionalne ćelije štitaste žlijezde koje luče hormone zamjenjuju se nekim drugim ćelijama koje su afunkcionalne, znači dolazi vremenom do nedostatka lučenja hormona.
To je u Bojama jutra na TV Vijesti objasnio doktor Aleksandar Simić.
Simić navodi da je to proces koji traje godinama i ide ka tome da žlijezda slabije radi, a liječenje je doživotno.
"Antitijela kod Hašimota ne mogu i ne treba da se regulišu. To je samo dijagnostički pokazatelj da postoji autoimuna reakcija i ne bi trebalo da se liječi nekim lijekovima dok se ne razvije bolest i to pod nadzorom ljekara", rekao je Simić.
Objašnjava da stres ali i kovid mogu biti okidač u razvoju mnogih bolesti a naročito kod štitaste žlijezde.
Štitasta žlijezda može se operisati kada smeta pri disanju, gutanju, ležanju...
"Ciste po prirodi su benigne promjene na žlijezdi, to su šupljine ispunjene tečnošću ili vazduhom i one ne bi trebalo da predstavljaju nikakav problem. One mogu da budu tu i duže vremena da traju, mogu da rastu, mogu same da se smanjuju, a ako dođe do enormnog rasta ciste koja se ispunjava tečnošću onda bi trebalo operisati inače su benigne promjene tako da nema razloga za strah", poručio je Simić.
( Vijesti online )